Przemysł

Jaką koparkę kupić do swojej firmy budowlanej? Kołową czy gąsienicową?

koparka gąsienicowa

Kompletujesz ciężki sprzęt budowlany do swojej firmy, ale ciągle nie możesz się zdecydować? Wahasz się pomiędzy zakupem koparek kołowych oraz gąsienicowych? Podpowiemy Ci, które rozwiązania będą najlepsze dla Twojego biznesu. A obok porad sprzętowych przekonamy się, jak najlepiej finansować zakup maszyn budowlanych.

Koparki kołowe i gąsienicowe są pozornie bardzo do siebie podobne. Znacznie jednak odróżnia je zakres działań w jakich mogą uczestniczyć. Najprościej rzecz ujmując, koparki gąsienicowe używane są wszędzie tam, gdzie zwykłe maszyny kołowe nie dają już rady wjechać. Ale to nie jedyna różnica, która powinna decydować o zakupie.

Może Cię również zaciekawić: Samochody do przewozu drewna. Przegląd najpopularniejszych ciężarówek.

Nowa, leasing czy używana?

Ciężki sprzęt budowlany tani nie jest. Niezależnie od tego czy chcesz kupić nową czy używaną koparkę, czeka Cię wydatek co najmniej 100 tysięcy złotych (co najmniej). Jakimś wyjściem jest leasing, ale nie każda firma może sobie na taką formę finansowania pozwolić. Co zrobić, by mieć maszyny budowlane w firmie, a przy tym nie obciążać zbytnio budżetu?

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu budowlanego z drugiej ręki. Przykładowo, koparka gąsienicowa JCB z 2009 kosztuje 168 tysięcy złotych, co stanowi zaledwie niewielką część zakupu nowej. A mini koparka kołowa CAT (rocznik 2012) to wydatek nieco ponad 40 tysięcy złotych. Widać różnicę w stosunku do nowych maszyn, prawda?

koparki kołowe

Przeznaczenie koparek kołowych

Koparki kołowe to taki sprzęt budowlany, który znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje w miarę utwardzona nawierzchnia. Śmiało radzą sobie na budowach osiedli (czy to bloków czy też domów jednorodzinnych) czy innych inwestycjach, do których prowadzi droga. Co oczywiste, sprawdzają się również przy remontach istniejących już dróg.

Ogromną zaletą koparek kołowych jest ich mobilność. Przemieszczają się właściwie dokładnie w taki sposób, jak każdy inny pojazd na drodze. Mają koła, więc inwestor nie musi płacić za ich przewożenie pomiędzy różnymi punktami. A poza tym, koparki kołowe mają niewielkie rozmiary, więc zmieszczą się nawet w ciasno zabudowanych miejscach.

Sprawdź również: Zawiesia pasowe, do czego służą? 

Gdzie sprawdzają się koparki gąsienicowe?

Las, błotnista droga, kopalnia kruszyw, a nawet budowa autostrady. Nie przesadzimy również mówiąc, że koparki gąsienicowe świetnie czują się choćby w rzekach. Oparty o gąsienice napęd pozwoli im dotrzeć praktycznie wszędzie. Po prostu – jest to sprzęt do zadań specjalnych, który sprawdzi się w naprawdę trudnym terenie.

Pewnym utrudnieniem jest konieczność ich transportowania z miejsca na miejsce, co wiąże się z kosztami (często niemałymi). Z drugiej strony, próżno szukać równie uniwersalnego rozwiązania, pozwalającego na wykonanie prac w naprawdę trudnym terenie. Jeżeli zatem Twoja firma często działa w takich miejscach, zakup „gąsienic” jest absolutną koniecznością.

koparka gąsienicowa

Jaką koparkę wybrać? Maszyny budowlane a rozmiar firmy

Wybór konkretnego rodzaju koparki zależy przede wszystkim od profilu działalności Twojej firmy. Jeżeli działasz głównie w mieście, na rozpoczętych już inwestycjach do których prowadzi utwardzona droga, to koparki kołowe w zupełności Ci wystarczą. Jeżeli jednak szukasz zleceń w miejscach, do których dojazd jest trudny – wybierz maszyny gąsienicowe.

Comments (1)

  1. Bardzo przydatne informacje, dobrze wiedzieć na co należy zwrócić uwagę

Dodaj komentarz