Przemysł

Wyposażenie stolarni – Ile kosztuje?

stolarz podczas pracy

Zakładanie nowej stolarni wiąże się z koniecznością jej wyposażenia. Zależnie od profilu zakładu są w nim niezbędne urządzenia podstawowe, takie jak piły o różnym przeznaczeniu, szlifierki, grubościówki czy frezarki do drewna, jak i wyspecjalizowane. W firmach produkujących elementy mebli czy innego wyposażenia są też potrzebne maszyny do fornirowania, okleiniarki czy prasy.  

Pierwszym krokiem przy planowaniu działalności gospodarczej jest oszacowanie kosztów, jakie trzeba ponieść, aby móc rozpocząć produkcję. Finanse często stanowią poważną przeszkodę w realizacji projektu. Dlatego planując wyposażenie stolarni warto dokładnie sprawdzić, ile kosztują poszczególne maszyny i jak można na nich zaoszczędzić. Na co należy zwrócić uwagę wybierając wyposażenie i z jakimi nakładami finansowymi trzeba się liczyć?  

Podstawowe maszyny stolarskie

Wyposażenie stolarni jest uzależnione od tego czy celem zakładu jest ogólna obróbka drewna czy też produkcja konkretnych wyrobów. W pierwszym przypadku mogą to być materiały wykończeniowe, takie jak parkiety, boazeria czy deski tarasowe. Wśród tych drugich mogą się znajdować meble, ale też komponenty do ich montażu czy inne przedmioty użytkowe z drewna. Maszyny stolarskie do stolarni o profilu podstawowym to przede wszystkim:

 • piły formatowe,
 • wielopiły,
 • piły kątowe,
 • grubościówki,
 • szlifierki,
 • strugarki czterostronne,
 • frezarki,
 • tokarki,
 • wyrówniarki,
 • wiertarki.

Producenci maszyn stolarskich oferują wiele nowoczesnych modeli w szerokim zakresie parametrów i cen. Niestety nie są to urządzenia tanie, co wynika z ich zaawansowanej konstrukcji oraz przeznaczenia. Piły formatowe czy grubościówka do drewna nie tylko powinny poradzić sobie z ciężkimi i dużymi elementami, ale też muszą gwarantować bezpieczeństwo pracy. Z tego powodu do ich produkcji stosuje się starannie dobrane materiały i technologie. To z kolei przekłada się na koszty.

młotek w stolarni

Może Cię zainteresować: Maszyny do stolarni – wszystko co musisz wiedzieć

Ceny nowych maszyn stolarskich

W przypadku podstawowych maszyn stolarskich ceny nowych modeli kształtują się na wysokim poziomie. Przykładowo nowa 6-osiowa pilarka formatowa to koszt około 70 000 do 100 000 zł. Mniejsze piły tego typu, przeznaczone do małych stolarni można kupić za około 25 000 do 30 000 zł. Zakup nowej piły panelowej oznacza wydatek od 40 000 do 100 000 zł, a tokarki do drewna – od 45000 zł do 50 000 zł.  

Szeroka rozpiętość cenowa wynika ze zróżnicowanych możliwości urządzeń. Dlatego można założyć, że planując zakup wyposażenia do firmy o rozszerzonej produkcji trzeba postawić na wyposażenie z wyższej półki. W efekcie koszt zakupu tylko wymienionych maszyn podstawowych będzie się kształtował na poziomie nawet około 1 mln. złotych. Nietrudno sobie wyobrazić o ile wzrośnie ta kwota, jeśli profil produkcyjny wymaga też zakupu okleiniarek, maszyn do fornirowania, pras itp.  

Maszyny stolarskie używane – atrakcyjna alternatywa

Dysponowanie milionem złotych na początkowe wyposażenie stolarni nie zawsze jest realne. Nawet otwarcie zakładu o mniejszych ambicjach wytwórczych, zapewniającego obsługę lokalnego rynku i tak wymaga przygotowania minimum pół miliona złotych na niezbędne maszyny.  Dlatego przyszli biznesmeni, którzy planują rozpoczęcie takiej działalności, a nie chcą uwikłać się w wysokie kredyty, powinni poszukać oszczędności. Zapewnią je używane maszyny stolarskie.  

Oferta, jaką przygotowała firma EMI maszyny stolarskie , która od lat zajmuje się dystrybucją używanych maszyn do drewna, obejmuje niemal wszystkie typu urządzeń stolarskich. W asortymencie są zarówno piły formatowe, strugarki i obrabiarki, jak i profesjonalna grubościówka do drewna czy pracy i akcesoria pomocnicze. Różnorodność maszyn pozwala na wybór kompletnego wyposażenia do nowej formy, ale też jest doskonałym rozwiązaniem, gdy trzeba rozbudować park maszynowy lub wymienić jedno z urządzeń.  

wiertarka do drewna w stolarni

Może Cię zainteresować: Jak dobrać odpowiednie wymiary stołu warsztatowego?

Zalety maszyn używanych

Oczywistym jest, że przedsiębiorca, który rozpoczyna pierwszą działalność, chce jak najlepiej przygotować firmę do startu. Dlatego nie zawsze rozważa możliwość zakupu maszyn używanych, które w jego przekonaniu są towarem niższej kategorii. W rzeczywistości decydując się na takie rozwiązanie może zyskać znacznie więcej, niż stawiając na nowe wyposażenie. Wśród wielu zalet urządzeń z drugiej ręki można oczywiście wymienić ich atrakcyjną cenę. Nie jest ona jednak jedynym atutem. Inne zalety to:

 • urządzenia skonstruowane a oparciu o dobrze znane i sprawdzone technologie,
 • maszyny do drewna znanych producentów, którzy dbają o renomę marki oferując wyłącznie produkty najwyższej jakości,
 • bezproblemowy dostęp do części zamiennych, które dzięki temu są tańsze i nie wymagają sprowadzania na zamówienie,
 • dobrze poznane konstrukcje i zasada ich działania, które ułatwiają przeszkolenie pracowników i nie sprawiają problemu podczas serwisowania.

Używane maszyny stolarskie i ich ceny

Analizując koszt wyposażenia stolarni można stwierdzić, że używane maszyny stolarskie pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć wydatki związane z przygotowaniem zakładu do realizacji produkcji. Modele dostępne w ofercie EMI są o kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy tańsze nuć nowe maszyny o takich samych parametrach. Dodatkowym plusem jest też możliwość zakupu maszyn wieloczynnościowych, w przypadku których klient płaci raz, a otrzymuje kilka funkcji w jednym urządzeniu.   Przykładowe ceny używanych maszyn stolarskich w EMI to:  

 • okleiniarka Holzher – około 17 000 zł (nowa maszyna to koszt około 30 000 – 50 000 EURO ),
 • piła formatowa Altendorf – około 21 000 zł (koszt nowej maszyny zaczyna się od 89 000 zł),
 • strugarka czterostronna Weinig – w zależności od modelu cena waha się w przedziale – 20 000 do 150 000 zł (ceny nowych maszyn tej marki wahają się od 40 do 350 tyś EUR),
 • grubościówka do drewna Jaroma jest osiągalna w cenie 5500-6500 zł podczas gdy za nowy model o podobnych parametrach trzeba zapłacić około 40 – 50 tyś zł.

Przedstawione przykłady ofert pozwalają obliczyć, jakie oszczędności zapewnia zakup tylko jednej używanej maszyny. W przypadku całego wyposażenia stolarni, na które składa się kilka lub kilkanaście urządzeń, można zaoszczędzić nawet 200-300 tys. złotych.

Dodaj komentarz