PrzemysłTechnologia

Maszyna wieloczynnościowa – czy warto, a jak nie to co?

maszyna wieloczynnościowa

Kompletne wyposażenie stolarni w niezbędne maszyny stanowi warunek efektywnej i nieprzerwanej pracy firmy. Nie zawsze powierzchnia dostępnego pomieszczenia pozwala pogodzić potrzeby sprzętowe z możliwością ich umieszczenia w zakładzie. W takich sytuacjach rozwiązaniem problemu bywa zakup maszyny wieloczynnościowej. Kiedy jest on korzystny, a w jakich sytuacjach nie spełni zadania?

Czym są stolarskie maszyny wieloczynnościowe?

O przeznaczeniu i funkcjach maszyn wieloczynnościowych mówi ich nazwa. Są to konstrukcje, które mają wbudowane moduły robocze przeznaczone do wykonywania kilku zadań. Niestety wadą takiego sprzętu jest możliwość korzystania tylko z jednej opcji na raz. Oznacza to, że jeśli sprzęt ustawiono w funkcji piły, nie można na nim jednocześnie szlifować powierzchni.

Przedstawiony przykład świetnie wskazuje na ograniczoną funkcjonalność takiego sprzętu. Dlatego nie sprawdzi się on w stolarniach, w których realizuje się masową produkcję, a szlifierki, piły i wyrówniarki pracują non stop przez całą zmianę. Z drugiej strony maszyny stolarskie wieloczynnościowe są niezastąpione w małych warsztatach, w których produkuje się pojedyncze elementy, krótkie serie lub wykonuje się jeden rodzaj obróbki na raz.

Nowoczesna maszyna wieloczynnościowa do obróbki drewna może pełnić aż pięć funkcji. W typowej konstrukcji znajdują się wyrówniarka, grubościówka, piła, frezarka i wiertarka. Ponadto jest ona przystosowana zarówno do obróbki litego drewna, jak i materiałów drewnopochodnych.

Maszyna wieloczynnościowa w małym warsztacie i jej zalety

Małe firmy zajmujące się produkcją mebli na zamówienie czy boazerii i elementów zabudowy sporadycznie wykorzystują pełny zestaw maszyn stolarskich takich jak grubościówki, piły, szlifierki, frezarki, wyrówniarki, dłutarki czy okleiniarki. Dlatego wiele z nich, z pewnością doceni zalety, jakie mają dla nich stolarskie maszyny wieloczynnościowe, ponieważ:

  • zajmują niewiele miejsca w porównaniu z zestawem kilku maszyn specjalistycznych,
  • są znacznie tańsze od zakupu trzech czy czterech samodzielnych maszyn,
  • umożliwiają obsługę wszystkich funkcji przez jednego pracownika, bez potrzeby zatrudniania kilku specjalistów,
  • są efektywniej wykorzystywane w sytuacjach, gdy cięcie, szlifowanie czy formowanie wykonuje się okazjonalnie.

Z pewnością dwie z tych cech mają ogromne znaczenie z punktu widzenia małego warsztatu. Pierwsza z nich jest stosunkowo niewielka przestrzeń zajęta przez park maszynowy nawet wtedy, czy wieloczynnościówka jest uzupełniona o inne maszyny. Druga to efektywność wykorzystania powierzchni i sprzętu. Nie trzeba nawet specjalnie pobudzać wyobraźni, aby wiedzieć, że zastąpienie pięciu maszyn jedną pozwala wygospodarować miejsce na duży stół roboczy czy magazyn materiałów lub niewielką lakiernię.

mały zakład stolarski

Czy opłaca się kupować maszyny stolarskie wieloczynnościowe?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od wielkości zakładu stolarskiego, liczby zatrudnianych pracowników, profilu i intensywności produkcji. Z pewnością w małych stolarniach maszyna wieloczynnościowa jest nie tylko opłacalnym, ale również jedynym możliwym rozwiązaniem. Jej zakup pozwoli zaoszczędzić ponad 50% środków, jakie właściciel przeznaczyłby na nabycie niezależnych maszyn.

Jeszcze korzystniejszy będzie zakup takiej maszyny w EMI maszyny do drewna, firmie, która oferuje używane wyposażenie dla stolarni. Wieloczynnościówkę z drugiej ręki w bardzo dobrym stanie technicznym można kupić już za niecałe 5000 zł. Wyposażenie warsztatu w cztery specjalistyczne maszyny kosztowałoby 2-3 razy więcej.

Inaczej przedstawia się sytuacja w dużych firmach, w których realizuje się masową produkcję. Tam stolarskie maszyny wieloczynnościowe mogą stanowić ewentualne wyposażenie dodatkowe, z którego korzysta się wtedy, gdy standardowy park maszynowy nie zaspokaja potrzeb produkcyjnych. W przeciwnym wypadku za niekorzystną można już uznać konieczność czasochłonnej zmiany ustawień z jednej funkcji na drugą w sytuacji, gdy czas jest niezwykle cenny.

Czym w takim razie zastąpić maszynę wieloczynnościową? W EMI są też dostępne samodzielne wyrówniarko-grubościówki, frezarki, wiertarki, piły i wiele innych maszyn używanych, które kosztują mniej przy zachowaniu wysokiej jakości i gwarancji niezawodnej pracy przez wiele lat.

Dodaj komentarz