Przemysł

Zawiesia pasowe, do czego służą?

Przenoszenie ciężkich lub dużych ładunków nie jest zadaniem łatwym. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy możliwość wykorzystania wielu przydatnych urządzeń, które ułatwiają nam wykonanie niezbędnych prac. Wśród tych, dzięki którym przenoszenie ładunków staje się łatwiejsze, trzeba wymienić zawiesia pasowe. Czym są i w jaki sposób się je wykorzystuje? Jako producent chcemy przybliżyć ich funkcjonowanie oraz rozwiać wątpliwości co do ich wyboru czy sposobu przystosowania.

Co to są zawiesia pasowe?

Zawiesia pasowe to jeden z elementów wykorzystywanych w żurawiach, cięgnikach i suwnicach, który ma postać długich pasów wykonanych z elastycznych włókien syntetycznych. Ich rolą jest bezpieczne umocowanie ładunku na suwnicy. Sprawdzają się szczególnie w przypadku ładunków łatwych do uszkodzenia oraz tych o delikatnych powierzchniach. Zawiesia pasowe charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz niską wagą własną, co stanowi podstawową ich zaletę. Swoją wytrzymałość zawdzięczają nie tylko rodzajowi materiałów, z jakich zostały wykonane, ale również specjalistycznemu zszyciu taśm. Dzięki temu zawiesia są w stanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas podnoszenia i przenoszenia ładunków. Ich zaletą jest również stosunkowo niska cena, dzięki której cieszą się dużą popularnością.

Konstrukcja zawiesi pasowych

Jak wygląda konstrukcja zawiesi pasowych? Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem zawiesia mamy do czynienia. Niemniej jednak zawsze możemy mówić o rdzeniu, który najczęściej tworzony jest ze zwojów poliestru oraz impregnowany specjalną powłoką ochronną. Po bokach zawiesi pasowych znajdują się uchwyty, które pozwalają na przymocowanie zawiesia do haka wyciągnika lub suwnicy. One również mogą mieć różnego rodzaju kształt – wszystko zależy bowiem od tego, do czego zostały przeznaczone oraz jakie obciążenie mogą znieść. Wśród popularnych rozwiązań wymienić należy przede wszystkim zawiesia posiadające ogniwa do zawieszania oraz te z ogniwami do przekładania.

Może cię również zainteresować: Jak mierzyć temperaturę w instalacjach przemysłowych? 

Przystosowanie zawiesi pasowych

Za pomocą zawiesi transportowych przenosi się różnego rodzaju ładunki, które różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale również właściwościami. Na szczęście, oferta zawiesi pasowych jest szeroka i różnorodna, dzięki czemu znalezienie takiego, które będzie przystosowane do danego rodzaju ładunku, nie jest zadaniem trudnym. Istnieją bowiem zawiesia różniące się nie tylko długością, dopuszczalnym obciążeniem roboczym czy liczbą cięgn, ale również takie, które odporne są na działanie substancji chemicznych, wilgoci czy niskich temperatur. Jedynym mankamentem tego typu zawiesi jest łatwość powstawania uszkodzeń mechanicznych. Nie nadają się one przez to do przenoszenia ładunków posiadających ostre krawędzie lub wywołujących silne tarcie. Podsumowując, zawiesia pasowe to urządzenia, które posiadają wiele zalet. Niska waga własna, brak ryzyka zarysowania powierzchni przenoszonego ładunku czy duża wytrzymałość sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w wielu różnych branżach i dziedzinach.

Dodaj komentarz