Medycyna

Zęby mądrości – kiedy i czy trzeba je usuwać?

sprzęt w gabinecie stomatologicznym

Zęby mądrości zawdzięczają swoją nazwę temu, że wyrastają, kiedy jesteśmy już dorośli. Najczęściej zaczynają rosnąć między 17. a 20. rokiem życia, ale zdarza się i tak, że pojawiają się dopiero u czterdziestolatka. Ich pojawiania się nie sposób nie zauważyć – proces rośnięcia jest zwykle bardzo bolesny i sprawia duży dyskomfort. 

Wielu z nas sądzi, że zęby mądrości, czyli ósemki, są po prostu zbędne – wyrastają późno, z bólem, a w niedługim czasie nadają się tylko do usunięcia. Rzeczywiście są ludzie, których czeka usunięcie wszystkich czterech zębów mądrości, choć u wielu z nas ósemki potrafią przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat i wymagają jedynie leczenia.

Czy i kiedy usuwać zęby mądrości?

Ósemki są zębami położonymi bardzo daleko w łuku zębowym, w związku z czym są narażone na próchnicę bardziej niż inne zęby. Wiąże się to z faktem, że trudno się do nich dostać za pomocą szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Zalegające resztki pokarmu sprawiają, że zęby mądrości nie tylko szybko się psują, ale mogą mieć wpływ na psucie się bezpośrednio przylegających do nich siódemek, do których znacznie utrudniają dostęp. Dlatego kiedy kolejny raz naprawiamy ząb mądrości, warto rozważyć jego usunięcie. 

Wskazania do zabiegu usunięcia zęba mądrości

Obok wspomnianej sytuacji, wskazaniem do wykonania usuwania ósemek jest nieprawidłowy wzrost zębów, np. osadzenie ich w kości lub wyrzynanie się pod niewłaściwym kątem. Zęby osadzone w kości, tzw. ósemki zatrzymane, wymagają precyzyjnej interwencji chirurgicznej. W przypadkach mniej skomplikowanych, usuwanie zębów mądrości jest o wiele łatwiejsze. 

Nie obawiajmy się jednak. Ekstrakcja ósemek to rutynowy zabieg stosowany  w niemal każdym gabinecie stomatologicznym. Zabieg, dodajmy, poprzedzony nie tylko badaniem wewnątrzustnym, ale i badaniami obrazowymi (RTG lub tomografią komputerową). Zęby mądrości są nieprzydatne czynnościowo, co oznacza, że ich pozbycie się nie wpływa na komfort jedzenia czy mówienia. Często zęby mądrości usuwane są przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego (np. gdy prowadzą do stłoczenia zębów przednich czy dystalizacji zębów bocznych). 

Czy możliwe jest bezbolesne usunięcie zębów mądrości?

Pacjenci boją się wyrywania zębów mądrości, bo wokół tego zabiegu narosło wiele mitów. Współcześnie usunięcie ósemki może być całkowicie bezbolesne. Pacjent może odczuwać jedynie nacisk czy dotyk. Nieprzyjemnych – ale nie: bólowych – wrażeń może też dostarczyć dłutowanie. Szczególnie wrażliwi pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia ogólnego lub mogą poddać się zabiegowi z zastosowaniem uspokajającego gazu rozweselającego.

Prawidłowo dobrana metoda ekstrakcji sprawia, że zabieg nie jest, jak sądzą pacjenci, bardzo długi i obarczony komplikacjami. 
Ogólny dyskomfort związany z usuwaniem zębamądrości może być odczuwany przez 2–3 dni po zabiegu.

Jak wygląda usuwanie zęba mądrości?

Jak wspomniano, ekstrakcja ósemki zawsze poprzedzona jest badaniem wewnątrzustnym oraz badaniami obrazowymi. Dzięki nim lekarz ocenia, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej (mikroskopowej). 

Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju znieczulenia musimy poinformować stomatologa o wszystkich występujących chorobach, uczuleniach oraz uprzedzić o tym, że zażywamy leki zmniejszające krzepliwość krwi. Kobiety powinny planować usuwanie ósemki uwzględniając cykl miesiączkowy. Nie zaleca się takiego zabiegu na dwa dni przed miesiączką i w trakcie dwóch pierwszych dni cyklu. W przypadku ciąży doradza się przełożenie procedury na okres po porodzie. 

Najczęściej stomatolog nacina błonę śluzową oraz rozseparowuje korzenie zęba mądrości przy użyciu odpowiednich wierteł. Ułatwia to wyrwanie go oraz minimalizuje ryzyko utraty tkanek w najbliższym otoczeniu. Następnie konieczne jest rozchwianie korzeni poprzez zastosowanie dźwigni (dłutowanie). Ostatecznie ząb jest wyjmowany z jamy ustnej za pomocą kleszczy chirurgicznych. 

Zwykle zabieg usunięcia ósemki kończy się założeniem kilku szwów w celu zamknięcia powstałej rany, ale bywa, że nie jest to konieczne.

Dodaj komentarz