Chiropraktyka jest metodą terapeutyczną o wielowiekowej historii. Jej początki sięgają starożytności, choć jako praktyka ukształtowała się dopiero w XIX wieku. Stosuje się ją głównie w celu leczenia kręgosłupa. Warto jednak wiedzieć, że zabiegi chiropraktyczne pomagają również w przypadku innych schorzeń i dolegliwości.
Chiropraktyka – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Chiropraktyka swoją nazwę zawdzięcza grece – wywodzi się od słów chiro, czyli ręka oraz practicos, czyli czynione, robione. Zresztą pierwsze zapiski dotyczące manualnej terapii kręgosłupa pochodzą od najsłynniejszego lekarza – Greka Hipokratesa. Można uznać go za prekursora teorii dotyczącej wpływu przesunięcia kręgów na wiele chorób i dolegliwości bólowych. Chiropraktyka, która zajmuje się leczeniem narządu ruchu, bazuje na dokładnej diagnozie, manualnym badaniu, które poprzedzają odpowiednio dopasowane leczenie stawów kręgosłupa. Ma ono przywrócić fizjologiczną, prawidłową biomechanikę segmentów kręgosłupa. Celem jest usunięcie albo redukcja dolegliwości bólowych pacjenta.
Może Cię zainteresować: Chiropraktyka – zastosowanie i wskazania
Chiropraktyka – badanie, dobór technik terapeutycznych
Zanim chiropraktyk zastosuje odpowiednie metody terapeutyczne musi poznać stan kręgosłupa. Właśnie temu służą oględziny, czasem zdjęcie RTG – pozwalają ocienić kondycję kręgosłupa oraz czy doszło do przesunięcia kręgów. Z reguły leczenie nie ogranicza się do jednej sesji, potrzebnych jest więcej zabiegów chiropraktycznych. Dość często miejsca poddawane terapii są zabezpieczone specjalnymi plastrami, które pozwalają zachować wprowadzone zmiany.W praktyce chiropraktycznej stosuje się odpowiednie techniki, dopasowane do potrzeb i stanu pacjenta:
- technika mobilizacji – terapia bierna, w której chiropraktyk stosuje maksymalny lub submaksymalny zakresu ruchu w leczonym stawie i wykonuje tzw. trakcję redukującą ból lub ślizg poprawiający zakres ruchu
- technika manipulacji – ta bierna terapia bazuje na dużej prędkości przy niewielkiej amplitudzie ruchu. Kluczowe znaczenie ma tu doświadczenie chiropraktyka, które jest gwarancją bezpieczeństwa zabiegu. Wykorzystuje się środkowy zakres ruchu i elementy terapii, takie jak wyprost, zgięcie boczne, przesunięcie przednie.
Więcej informacji na temat technik oraz oferta zabiegów chiropraktycznych na stronie https://www.villamedica.pl/chiropraktyka/
Dla kogo jest zalecana chiropraktyka i czy jest bezpieczna?
Wiemy już co to jest chiropraktyka i że jej głównym założeniem jest wpływ przesunięcia kręgów na zdrowie pacjenta. Metoda ta opiera się na tezie, iż swobodny przepływ impulsów przez układ nerwowy jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na to, że przemieszczenia kręgów powodują uciski na różne nerwy, pojawiają się mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe oraz jednostki chorobowe. Terapia jest wskazana przede wszystkim dla osób, które zmagają się z problemami w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, z bólami pleców, głowy, szyi, karku, ramion.Wskazania do zabiegów chiropraktycznych:
- bóle odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa
- rwa kulszowa
- rwa ramienna
- bóle międzyżebrowe
- objawy korzeniowe
- dolegliwości związane z promieniowaniem w obrębie kończyny górnej lub dolnej
- ograniczenie fizjologicznej ruchomości w obrębie danego segmentu kręgosłupa i dolegliwości z tym związane.
Ze względu na możliwość wyeliminowania ucisku na poszczególne nerwy, chiropraktyka jest też metodą stosowaną w leczeniu migreny, zawrotów głowy, bólów oczu, mdłości oraz duszności.
Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów
Bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Dotyczy to zarówno metod terapii manualnej, jak i ilości zabiegów koniecznych do osiągnięcia zamierzonych efektów. Ilość oraz częstotliwość zabiegów chiropraktycznych jest uzależniona od dynamiki zmian w stanie klinicznym pacjenta.Na pewno wiele osób zadaje sobie także pytanie czy chiropraktyka jest bezpieczna. Oczywiście najważniejsze jest doświadczenie i wiedza specjalisty, prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta, dobór odpowiednich technik terapeutycznych i umiejętne ich zastosowanie.Warto zatem wiedzieć kto to jest chiropraktyk, tym bardziej, że nie ma szczegółowych, prawnych regulacji dotyczących zawodu chiropraktyka. Chiropraktykiem może być lekarz albo fizjoterapeuta po ukończeniu studiów podyplomowych, a także terapeuta po ukończeniu specjalistycznych kursów z leczenia technikami chiropraktyki. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, zweryfikować kwalifikacje chiropraktyka. Kompleksowa wiedza oraz diagnostyka umożliwiają optymalny dobór technik leczenia i ograniczają ryzyko powikłań do minimum.
Chiropraktyka – przeciwwskazania
Chiropraktyka przynosi ulgę w wielu schorzeniach i dolegliwościach, ale jak każda metoda leczenia ma pewne ograniczenia w zastosowaniu. Najważniejsze przeciwwskazania do chiropraktyki to przebyta w przeszłości operacja kręgosłupa, choroby nowotworowe i czynne stany zapalne.
Inne przeciwwskazania:
- poważne zaburzenia neurologiczne
- zaburzenia struktury układu kostnego po nowotworach, chorobach metabolicznych, zapalnych i urazach
- tętniak, skłonności do krwawień wewnątrzstawowych
- ciąża
- terapia kortykosteroidami
- zaawansowana choroba zwyrodnieniowa
- niewydolność więzadłowa.
Zabiegów chiropraktycznych nie przeprowadza się również w przypadku pacjentów, którzy nie mają pełnej diagnostyki, nie potrafią współpracować z terapeutą lub zgłaszają nasilenie objawów. Przeciwwskazaniem jest także obronne napięcie mięśniowe i ból w trakcie podczas zabiegu. Odrębnej konsultacji lekarskiej wymagają osoby po 60. roku życia i dzieci do lat 7.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi