Dobrej jakości i dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika stół warsztatowy będzie udaną inwestycją na długie lata. I nie jest ważne to, czy będzie służył w zakładzie pracy, w garażu czy w mieszkaniu majsterkowicza, bo jest uniwersalnym meblem do pracy. Dzięki przemyśleniu swojego zakupu możemy zapewnić sobie wygodne miejsce do pracy, na którym będzie panował nienaganny porządek.
Szerokość stołu warsztatowego
Stoły warsztatowe są niezbędnym wyposażeniem warsztatu, garażu, kącika dla złotej rączki. Dzięki niemu można obrabiać wybrane materiały, skręcać, kleić i malować, zarabiając jednocześnie lub się relaksując. Wybierając stół warsztatowy, warto skupić się na jego wymiarach, w pierwszej kolejności na szerokości. Jeśli przy stole warsztatowym pracować będzie jedna osoba, powinien on być na tyle szeroki, by zapewniał sporo miejsca, ale jednocześnie, by wszystko, co ułożone na nim, nad nim: na półkach czy szufladach było pod ręką. Optymalna szerokość stołu to taka, jak długość wyciągniętej ręki. Ważna jest także jego głębokość, bo gdy za każdym razem, gdy po coś sięgamy, musimy się mocno wychylić do przodu, oznacza to, że jest zdecydowanie za głęboki. Przyjęło się, że głębokość stołu nie powinna być jednak mniejsza niż 60 cm, a stół lepiej wybrać węższy, ale głęboki, niż wąski, długi, co jest praktyczniejsze, gdy podczas pracy obracamy różne przedmioty.
Oczywiście warto też zmierzyć samą przestrzeń, w której chcemy ustawić stół. Jeśli jest ona niewielka, to i stół nie może być zbyt duży. Wybierając szerokość stołu warsztatowego, musimy wziąć pod uwagę potrzeby indywidualne, ale także przestronność wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są też stoły mobilne, które można przesuwać z miejsce na miejsce, a także takie, w których można rozkładać blaty, zwiększając jednocześnie przestrzeń roboczą.
Odpowiednia wysokość
Wysokość stołu warsztatowego to również kwestia indywidualnego dopasowania, bo wygoda korzystania ze stołu zależy od wzrostu użytkownika. Przyjęło się, że stół warsztatowy powinien mieć około 90 cm wysokości, jednak osoby niższe lub wyższe mogą też zdecydować się na stół z regulowanymi nóżkami albo zamówić go na specjalne zamówienie. Optymalna wysokość stołu zależy też od tego, czy pracujemy na stojąco, czy na siedząco. W przypadku kiedy pracujemy w pozycji siedzącej, warto też wybrać odpowiednie krzesło robocze.
Dodatkowe funkcje stołów warsztatowych
Funkcjonalność stołów warsztatowych nie zależy tylko od ich głębokości, szerokości i wysokości, ale przede wszystkim od tego, jak zostały skonstruowane i czy producent stołów warsztatowych wziął pod uwagę wymogi klientów. Na blacie stołu warsztatowego wykonuje się różne czynności, jednak stół powinien pozwolić także na przechowywanie narzędzi i niezbędnych przedmiotów. Jeśli pracując, używamy śrubek, gwoździ, nakładek te muszą znaleźć się w pojemnikach i szufladkach. Półki, haczyki czy organizery umożliwiają też łatwe korzystanie z będących zawsze pod ręką śrubokrętów, kluczy, wkrętaków. Wielu miłośników majsterkowania wykorzystuje też mocowane magnesy, do których przyczepić można niewielkie, metalowe przedmioty. Niezbędne wielu pracownikom warsztatu są szuflady montowane pod blatem. Tutaj, wybierając stół warsztatowy, powinniśmy przemyśleć, czy wolimy dużo szuflad podblatowych i pracę stojącą, czy jednak mniej szuflad, ale możliwość wygodnego siedzenia na krześle z kolanami pod blatem.
Stabilny stół warsztatowy powinien być także wyposażony w imadło, dzięki któremu można samodzielnie wykonać wiele prac związanych z obróbką drewna i metalu.
Idealne stoły warsztatowe od Fami
Stoły warsztatowe, montażowe z imadłem, a także mobilne do domu i pracy oferuje Fami, producent stołów warsztatowych. Fami zwraca uwagę na trwałość materiałów, z jakich buduje swoje meble do warsztatu, a także na funkcjonalność każdego stołu warsztatowego. Produkty Fami przez stałych klientów uważane są za najlepsze rozwiązanie do przedsiębiorstwa, ale i dla osób prywatnych, które oczekują praktycznych stanowisk montażowych. Materiały, z których tworzone są stoły do warsztatów sprawdzają się w ciężkich warunkach, a przy tym Fami proponuje też nakładki na stoły, imadła, systemowe stoły narzędziowe i stoły mobilne.
Dodaj komentarz