Technologia

Komputer za miliony od Microsoftu dla sztucznej inteligencji

sztuczna inteligencja

W ubiegłym roku Microsoft ogłosił inwestycję wartą miliardy dolarów w OpenAI. Celem jest stworzenie sztucznej inteligencji, która ma zapewnić bezpieczeństwo ludzkości.   

Nie chodzi tutaj o stworzenie maszyny, która będzie władać naszym życiem czy zniszczy świat lecz pomoże ludzkości szukać rozwiązań, które aktualnie zajmują lata lub dekady.

Po roku współpracy pojawiły się pierwsze wyniki. Podczas tegorocznej konferencji dla programistów Microsoft Build 2020, Microsoft oznajmił, że ​​ukończył superkomputer wyłącznie na potrzeby rozwoju sztucznej inteligencji w OpenAI. Specyfikacje jakie posiada maszyna mogą zawrócić w głowie nie jednemu maniakowi otóż superkomputer posiada 285 000 rdzeni procesora CPU 10 000 GPU oraz łączność sieciową dla każdego serwera GPU 400 gigabitów na sekundę! Robi wrażenie, prawda?

W porównaniu z najszybszymi superkomputerami na świecie superkomputer Microsoftu zajęłaby 5 miejsce.

Więcej na temat superkomputera od Microsoftu możesz znaleźć tutaj:
https://blogs.microsoft.com/ai/openai-azure-supercomputer/

Skąd zapotrzebowanie na aż tak dużą moc obliczeniową?

Rozmiar najbardziej zaawansowanych modeli AI, czyli sieci neuronowych w algorytmach uczenia maszynowego, szybko rośnie. Zgodnie z informacjami od OpenAI, moc obliczeniowa potrzebna do szkolenia tych modeli podwaja się co 3,4 miesiące.

Czy sama moc obliczeniowa wystarczy?

W dobie rozwoju AI nasuwa się pytanie, czy sama moc obliczeniowa wystarczy?Czy może potrzebujemy zaangażować inne nieużywanych dotąd metody i techniki? Ponieważ jeżeli w grę będą wchodziły tak kolosalne maszyny i koszta z nią związane to dostęp do niej będą miały tylko największe korporacje jak Microsoft co może mieć negatywne skutki w przyszłości.

Microsoft ogłosił również aktualizację zestawu narzędzi do głębokiego uczenia Open Source, DeepSpeed, wydanego po raz pierwszy w lutym 2020. Firma twierdzi, że DeepSpeed ​​może pomóc programistom w szkoleniu modeli 15 razy większych i 10 razy szybszych przy użyciu tych samych zasobów obliczeniowych. 

Podsumowując Microsoft wraz z OpenAI są zaangażowani w ogromny projekt związany z sztuczną inteligencję, a dzięki nowemu superkomputerowi mogą osiągnąć jeszcze więcej. Jeżeli będą w stanie zapanować nad nią i stworzyć ją na wzór sieci neuronowej to podejrzewam, że w przyszłości możemy spodziewać się jeszcze szybszego rozwoju technologii niż mieliśmy do czynienia przez ostatnie 20 lat, a problemy wynikające z nagłej

źródło: https://singularityhub.com/2020/05/31/microsoft-just-built-a-world-class-supercomputer-exclusively-for-openai/

Dodaj komentarz