Współczesne komputery (nawet te, które są wykorzystywane w domach) są coraz wydajniejsze, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie na nich zaawansowanego technologicznie i wymagającego oprogramowania. Jednym ze sposobów wykorzystania takiej nadmiarowej mocy obliczeniowej jest wirtualizacja, pozwalająca wykorzystać zasoby komputera w znacznie większym stopniu, niż było to kiedyś możliwe. Z racji swej specyfiki oprogramowanie VMWare znajduje zastosowanie zwłaszcza w firmach i serwerowniach, ale również użytkownicy indywidualni mogą używać oprogramowania wirtualizacyjnego – choćby w celu zwiększenia bezpieczeństwa surfowania po sieci.
Co to jest VMware, czyli maszyna wirtualna?
Pod tym pojęciem należy rozumieć środowisko uruchomieniowe dla różnego rodzaju programów, w tym zaprojektowanych dla architektury nieobsługiwanej przez komputer, na którym została uruchomiona maszyna wirtualna. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może używać praktycznie dowolnego oprogramowania w ramach jednego fizycznego sprzętu. Istotnym warunkiem, który musi być spełniony, by maszyna wirtualna funkcjonowała sprawnie, jest zapewnienie wystarczającego zapasu mocy obliczeniowej i wydajności komputera-gospodarza.
Dlaczego stosuje się to oprogramowanie?
Jednym z podstawowych powodów stosowania oprogramowania VMWare jest maksymalizacja efektywności wykorzystania posiadanego sprzętu komputerowego. Komputery w zależności od swej konfiguracji posiadają większy lub mniejszy zapas mocy obliczeniowej, który można przeznaczyć na uruchomienie na danym urządzeniu maszyny wirtualnej. Pozwala to np. uruchamiać aplikacje czy nawet systemy operacyjne w środowiskach innych od pierwotnych. Inne zastosowania oprogramowania do wirtualizacji obejmują między innymi:
- rozdzielanie zasobów mainframe”ów i superkomputerów w bezpieczny sposób,
- analiza pracy danego systemu operacyjnego lub współpracy pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi,
- optymalizacja działania programów,
- korzystanie z wielu systemów operacyjnych na jednej maszynie fizycznej.
Może Cię zaciekawić: Odwirusowanie komputera – wszystkie sposoby!
Kilka słów o wirtualizacji
Najkrócej rzecz ujmując przez wirtualizację w branży informatycznej określa się zazwyczaj możliwość stworzenia dowolnych wirtualnych zasobów (jak choćby komputera, magazynu danych czy zasobów sieciowych) przy wykorzystaniu fizycznie istniejącego sprzętu. Co ważne, w ramach jednej fizycznej maszyny mogą zostać wykreowane liczne zasoby wirtualne, dzięki czemu możliwe jest np. uruchomienie wielu systemów operacyjnych na pojedynczym komputerze. Warto pamiętać, że wirtualizacja może obejmować różne obszary – dwa najbardziej popularne typy wirtualizacji wymieniamy poniżej.
- wirtualizacja serwerów (możliwe jest uruchamianie wielu aplikacji działających na wielu systemach operacyjnych w obrębie pojedynczego serwera fizycznego, co przy odpowiednim zapasie mocy obliczeniowej serwera fizycznego pozwala zredukować koszty utrzymania serwerowni i szybciej wdrażać kolejne serwery o praktycznie dowolnej specyfikacji sprzętowej, o ile mieszczą się w ramach zasobów serwera fizycznego);
- wirtualizacja aplikacji (pozwala na izolowane uruchamianie wielu aplikacji, dzięki czemu równocześnie mogą działać nawet aplikacje, które nominalnie nie są ze sobą kompatybilne lub powodują konflikty. Technologia ta jest wykorzystywana podczas testowania aplikacji, a także bywa coraz częściej używana do strumieniowania aplikacji uruchomionych z centralnego repozytorium do poszczególnych użytkowników).
Rodzaje i warianty oprogramowania VMware
Najbardziej znanymi na świecie produktami VMWare są wirtualizatory, dzięki którym firma stała się rozpoznawalna w branży jako dostawca najwyższej klasy oprogramowania tego typu. Pośród aktualnie dostępnych w ofercie programów VMWare na szczególną uwagę zasługują:
- VMWare Workstation – pakiet oprogramowania przeznaczony do uruchamiania wielu instancji systemów operacyjnych (zarówno w architekturze x86, jak i x86-64) na komputerach osobistych;
- VMWare Fusion – pakiet oprogramowania wirtualizacyjnego dla użytkowników platformy Intel Mac o funkcjonalności analogicznej do VMWare Workstation;
- VMWare Workstation Player – darmowe oprogramowanie wirtualizacyjne do zastosowań niekomercyjnych. W porównaniu do Workstation posiada ograniczoną funkcjonalność;
- VMWare ESXi – oprogramowane serwerowe dla przedsiębiorstw, do działania wymaga jedynie sprzętu serwerowego (nie wymaga oprogramowania ani systemu operacyjnego);
- VMWare vSphere – oprogramowanie (środowisko) wirtualizacyjne wykorzystywane także do cloud computingu, w jego skład wchodzi między innymi serwer vCenter.
Jak zacząć z VMware – czyli informacje dla początkujących
Sprawne zapoznanie się z funkcjonalnością poszczególnych produktów firmowanych przez markę VMWare przy pomocy dostępnej dokumentacji technicznej oraz licznych poradników on-line jest oczywiście możliwe, jednak nie wszyscy preferują ten rodzaj uczenia się obsługi oprogramowania. Dla wielu osób znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zapoznawanie się z obsługą i możliwościami danego programu w praktycznych zastosowaniach – można do tego wykorzystać następujące media:
a) kanały youtube
Wśród materiałów dostępnych na Youtube znaleźć można różnego rodzaju poradniki i objaśnienia, w jaki sposób korzystać z oprogramowania VMWare, jakie są jego funkcjonalności oraz do jakich zastosowań poszczególne produkty są wykorzystywane. Oficjalny kanał producenta także dostarcza wielu cennych informacji oraz newsów.
b) książki
W księgarniach (także internetowych) dostępnych jest wiele publikacji dotyczących oprogramowania VMWare. Dobrym początkiem dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z zagadnieniami związanymi z wirtualizacją w oparciu właśnie o rozwiązania firmy VMWare, jest książka zatytułowana „VMWare dla administratorów sieci komputerowych” autorstwa Christophera Wahla i Steve”a Pantola. Autorzy opisują w przystępny sposób różne zagadnienia związane z wirtualizacją, podają również sposoby rozwiązywania najbardziej typowych problemów.
c) szkolenia
Dla tych, którzy preferują szkolenia w bardziej lub mniej tradycyjnej formie, dostępnych jest sporo możliwości – począwszy od tradycyjnych szkoleń w zakresie VMWare, na których zapoznać się można ze wszystkimi istotnymi zagadnieniami na temat wirtualizacji ora obsługi oprogramowania VMWare, aż po specjalistyczne webinary, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z konkretnym zagadnieniem czy zestawem zagadnień. Szkolenia tego rodzaju można łatwo znaleźć w Internecie.
Na jakich systemach działa WMware?
Aktualnie dostępne oprogramowanie VMWare jest przeznaczone do pracy wyłącznie na komputerach w architekturze x86-64, choć wcześniejsze wersje były projektowane również dla komputerów o architekturze x86. Desktopowe oprogramowanie VMWare może być instalowane i wykorzystywane na systemach z rodziny Microsoft Windows, Linux oraz macOS. Dostępny jest także hipernadzorca oprogramowania serwerowego (VMWare ESXi), który nie wymaga do pracy żadnego systemu operacyjnego, ponieważ działa bezpośrednio na sprzęcie serwera.
Programy podobne do VMware
Na rynku obecne dostępnych jest wiele programów służących do wirtualizacji i spełniających podobne funkcje, co oprogramowanie VMWare. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie mogą zostać uznane za profesjonalne rozwiązania w dziedzinie wirtualizacji. Spora część dostępnych aplikacji to programy darmowe, o okrojonych możliwościach, przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników prywatnych i w związku z tym praktycznie zupełnie nieprzydatne dla klientów instytucjonalnych.
Wśród maszyn wirtualnych przeznaczonych do zastosowań półprofesjonalnych lub profesjonalnych można wymienić między innymi:
- Xen,
- OpenVZ,
- Microsoft Hyper-V
- QEMU,
- KVM,
- VirtualBox
Warto jednak zauważyć, że nawet wśród wymienionych powyżej maszyn wirtualnych występuje spore zróżnicowanie pod względem np. systemu gospodarza, rodzaju oferowanej wirtualizacji czy możliwych do zaimplementowania systemów gości. Warto wziąć ten fakt pod uwagę wybierając oprogramowanie do wirtualizacji – VMWare charakteryzuje się wyraźnie wyższym poziomem uniwersalności zastosowań w porównaniu do konkurencji (np. VMWare Workstation można zainstalować na dowolnej wersji Windowsa lub Linuxa, podczas gdy Microsoft Hyper-V działa tylko w środowisku Windows).
Dodaj komentarz