Przemysł

Tłumiki hałasu. Przemysłowe zastosowanie tłumików hałasu

tłumik hałasu w przemyśle

Instalacje przemysłowe, w których następuje uwalnianie sprężonego powietrza lub pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, wytwarzają hałas o dużym natężeniu, mogący mieć negatywny wpływ na człowieka i środowisko. Obowiązujące prawo wymaga zastosowania, w tego typu układach w branży energetycznej, specjalistycznych tłumików, dzięki czemu hałas w przemyśle zostaje zredukowany do minimum.

Jak działają tłumiki hałasu?

Wykorzystanie tłumików hałasu o najwyższych parametrach technicznych umożliwia niwelowanie hałasu i zapewnianie bezpieczeństwa człowiekowi oraz środowisku naturalnemu, gdyż sam hałas traktowany jest jako zanieczyszczenie, które trzeba eliminować. W instalacjach energetycznych hałas powstaje często poprzez zmiany ciśnienia w wylotach instalacji. Gazy oraz powietrze wypychane pod dużym ciśnieniem powodują czasem nieznośny i niebezpieczny hałas. Działanie tłumików hałasu uzależnione jest od ich typu. Wyróżnić można tłumiki hałasu, których zadaniem jest ograniczanie emisji dźwięków w trakcie wydmuchu powietrza lub pary. Ze względu na fakt, iż w przemyśle energetycznym występują te dwa rodzaje emisji hałasu, w instalacjach należy instalować oba rodzaje tłumików. Działanie tłumika to nic innego jak wydłużenie czasu wydostawania się do atmosfery powietrza czy pary wodnej. Urządzenia wykorzystają najwyższej jakości materiały,  w tym materiały tłumiące gwarantujące ograniczanie hałasu. 

Tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza

Wydmuchiwane sprężone powietrze emituje dźwięki o szkodliwym natężeniu. Użycie tłumików hałasu wydmuchu sprężonego powietrza skutecznie obniża hałas podczas tego procesu. Montaż tłumików hałasu wydmuchu sprężonego powietrza (https://wenga.com.pl/tlumiki-halasu-wybuchu-sprezonego-powietrza.html) wymaga specjalistycznych obliczeń i fachowych umiejętności instalacyjnych. Urządzenia, by idealnie spełniać swoją rolę, to jest tłumić hałas przy zachowaniu pełnej wydajności instalacji, muszą być wykonane z najwyższych jakościowo materiałów tłumiących. 

tłumik hałasu w przemyśle
Przemysłowe tłumiki hałasu. Fot. Wenga.com.pl

Tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej

W instalacjach, w których dochodzi do wydmuchu pary wodnej, należy zainstalować tłumik hałasu  wydmuchu pary wodnej. Sprężona para, która pod wysokim ciśnieniem jest wydmuchiwana z systemu, powoduje nieznośny hałas. Wykorzystanie specjalnego tłumika skutecznie obniża hałas towarzyszący wylotowi pary. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu specjalnej konstrukcji oraz doskonałych materiałów tłumiących. Tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej (https://wenga.com.pl/tlumiki-halasu-wybuchu-pary-wodnej.html) montuje się za zaworami bezpieczeństwa, za zaworami rozruchowymi oraz za zaworami regulacyjnymi. Każdy tłumik musi być odpowiednio dobrany i dopasowany do danej instalacji.

Zastosowanie tłumików w przemyśle

Przemysłowe tłumiki hałasu wykorzystywane są w celu redukcji hałasu i jego szkodliwego działania na człowieka i środowisko naturalne. Główną branżą, w której wykorzystuje się tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza czy pary wodnej, jest branża energetyczna. Zastosowane w przemyśle instalacje wytwarzają niebezpieczny hałas, który wymaga redukcji. W tym celu konieczne jest zainstalowanie wymaganych tłumików. Samą instalację poprzedzać musi wnikliwa analiza, wykonywanie obliczeń oraz dobór najbardziej optymalnych i dedykowanych rozwiązań, które nie tylko skutecznie zredukują hałas, ale także zagwarantują zachowanie pełnej wydajności instalacji, na której zostały zamontowane. 

Dodaj komentarz