Przemysł

Rury precyzyjne do hydrauliki siłowej

Rury precyzyjne w hydraulice siłowej

Rury precyzyjne mają szerokie zastosowanie w hydraulice siłowej oraz pneumatyce. Rury precyzyjne bez szwu charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością i gładkimi powierzchniami. Są również wykonane bardzo dokładnie, dzięki czemu zapewniają stabilny przepływ cieczy. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo związane z ich zastosowaniem we współczesnym przemyśle (także transportowym czy górniczym), hydraulice i budownictwie.

Czym są rury precyzyjne?

Nie istnieje w tym przypadku ścisła definicja techniczna. Rury precyzyjne posiadają zróżnicowane wymiary, bywają też wykonane z różnych materiałów o rozmaitych właściwościach. Bardzo często są produkowane indywidualnie, zgodnie w wymogami i potrzebami danego klienta. Poza konkretnymi materiałami różnią się między sobą także grubością ścianek. Wszystko zależy tak naprawdę od planowanego wykorzystania. Na przykład rury stalowe precyzyjne znajdują szerokie zastosowanie w hydraulice – także przemysłowej. Wykonuje się je również z wysokogatunkowej stali nierdzewnej.

Rury precyzyjne w hydraulice siłowej

Zastosowanie rur w hydraulice siłowej

W hydraulice siłowej najczęściej spotykamy stalowe rury precyzyjne, wykonane dwoma metodami: ciągnienia na zimno lub na gorąco. Mogą to być rury szwowe oraz bezszwowe. Rury bezszwowe ciągnione na zimno znajdują zastosowanie właśnie w przemyśle hydraulicznym, a także mechanicznym i motoryzacyjnym, podczas gdy gorącowalcowane – w przemyśle ciśnieniowym i maszynowym. Obecnie w hydraulice siłowej najpowszechniej stosuje się rury bezszwowe – ze względu na ich gwarantowaną, wyższą wytrzymałość. Stosowane w hydraulice siłowej rury bezszwowe mają tę zaletę, że mogą mieć jednocześnie bardzo niewielkie średnice i cienkie ścianki. Umożliwia to ich montaż w bardzo precyzyjnych instalacjach rurowych i wężowych. Pomocne są tu dedykowane uchwyty do rur, pozwalające na pewne i zarazem estetyczne wykonanie instalacji hydraulicznych. Na rynku są one dziś dostępne w wielu wymiarach i kształtach, dzięki czemu ich dopasowanie jest proste jak nigdy wcześniej.

Sprawdź również: Osuszanie ziębnicze pomieszczeń

Materiały, z jakich są wykonywane rury precyzyjne?

Najczęściej kupowane są precyzyjne rury polerowane ze stali zwykłej. Są one względnie niedrogie i nadają się do większości instalacji – także tych, w których mamy do czynienia z dużym ciśnieniem przepływu (np. pary wodnej, wody lub oleju). Z kolei czarne, fosforowane rury precyzyjne bez szwu, choć na pierwszy rzut oka mniej efektywne, cechują się dużo wyższą odpornością na korozję. Są one jednak nawet o jedną trzecią droższe od rur stalowych, więc stosuje się je zazwyczaj tam, gdzie ich zakup uzasadniają konkretne wymagania techniczne. Osobną, pośrednią klasą są nieco tańsze rury wykonane ze stali nierdzewnej lub wysokogatunkowej.

Gdzie zakupię rury precyzyjne wysokiej jakości?

Jakość rur zależna jest nie tylko od wykorzystanego materiału, ale i od staranności producenta. Absolutnie nie polecamy kupowania tego typu elementów „z przypadku” lub od osób próbujących je wykonywać sposobami garażowymi, bez kontroli procesu produkcyjnego czy spełniania określonych norm. Powinniśmy posłużyć się tu wyobraźnią i zawczasu przewidzieć, czym może skończyć się instalacja o niewystarczającej wytrzymałości – szczególnie w zastosowaniach wiążących się z przepływem wysokociśnieniowych i gorących cieczy. Po czym poznać, czy dane rury spełniają te wymogi?

Przede wszystkim należy powołać się na markę producenta, którą bardzo łatwo zweryfikować w sieci. Dzięki tak szczegółowo podanym informacjom mamy pewność, że kontaktujemy się z zaufanym producentem, którego warto wziąć pod uwagę.

Dodaj komentarz