Nauka

Nauka języków obcych w XXI wieku. Zobacz jak to się robi!

Bez znajomości języków obcych nie mamy wielkich możliwości rozwoju zawodowego. Niezrozumienie osób spoza naszego kraju utrudnia też podróżowanie czy ogranicza okazje do poznawania nowych, niezwykle ciekawych osób i zawieranie przyjaźni. Kiedy jednak nadmiar pracy, obowiązków rodzinnych lub zamieszkiwanie z dala od centrum miasta uniemożliwiają podjęcie edukacji językowej, można skorzystać z doskonałych i nowoczesnych metod. Nauka on-line to prosty, tani i niezwykle efektowny sposób przygotowania się do konwersacji, zarówno w podróży, jak i podczas wypełniania obowiązków służbowych.

Co to jest e-learning?

Terminem e-learning posługujemy się, by określić nowatorski, zdalny sposób uczenia się. Uczeń wykorzystuje do poszerzania swojej wiedzy, nie tylko w zakresie nauki języków, ale także kursów branżowych, komputer podłączony do Internetu. E-learning pozwala na kształcenie się, na korzystanie z kursów, szkoleń, nawet takich kończących się certyfikatem, ale bez wychodzenia z domu. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości dojazdu do szkoły, bo brakuje im środka transportu, bo nie mają z kim zostawić dzieci, są niepełnosprawne, albo mieszkają za daleko szkoły lub innego ośrodka kształcenia. Wirtualna szkoła, która nie potrzebuje zaplecza w postaci pomieszczeń na klasy, często też oferuje niższe ceny, niż ta klasyczna. Zalet e-learningu jest więc sporo: jest tańszy, dostępny, ale także pozwala na samodzielność ucznia. To osoba, która uczestniczy w kursie, decyduje o przebiegu szkolenia, jego tempie i godzinach, w których chce brać w nim udział. Jest bardziej elastyczny i przyjazny niż typowe formy nauczania. Kursanci często też lepiej przyswajają wiedzę podawaną różnymi ścieżkami. E-learning wykorzystuje nowoczesne technologie – filmy, multimedia, rozmowy za pośrednictwem komunikatorów. Ślęczenie nad książką czy wysłuchiwanie wykładów jest więc prawie całkowicie wyeliminowane.

Jakie korzyści przynosi e-learning?

Zastosowanie e-learningu przynosi korzyści zarówno kursantom, jak i firmom, które decydują się na taki sposób nauczania.

Korzyści dla ucznia:

  • ma on łatwy dostęp do wiedzy. Wystarczy, że skorzysta z platformy do nauki on-line,
  • sam może nadzorować postępy w nauce i sprawdzać swoją wiedzę,
  • oszczędza czas i pieniądze.

Korzyści dla firm:

  • szkolenia mogą być prowadzone dla bardzo dużej grupy, która w tradycyjnych warunkach wymagałaby pojemnej sali wykładowej,
  • wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymują ten sam przekaz,
  • łatwa kontrola postępów w grupie,
  • redukcja kosztów,
  • szkolenie może odbywać się w godzinach pracy, nawet podczas wykonywania przez pracowników obowiązków.

Kurs językowy on-line?

Platformy e-learningowe wykorzystywane są szeroko jako źródło wiedzy z różnych branż, jednak największym zainteresowaniem cieszą się te, które oferują naukę języka obcego on-line. Oczywiście najbardziej popularnym językiem jest angielski, ale bez problemu znaleźć można też kursy niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, a nawet japońskiego, czy węgierskiego. Ponieważ znamy już język polski, który uchodzi za bardzo trudny, nauka innych wydawać się może błaha. Jednak proces przyswajania słówek, gramatyki, ortografii, wszelkich zasad wymowy nie trwa rok czy dwa, ale czasami całe życie, bo zawsze warto języka używać i go odświeżać.
Na kurs języka obcego za pośrednictwem internetu składają się więc wykłady, ćwiczenia gramatyczne, nauka nowego słownictwa i powtarzanie przerobionych partii materiałów, a wszystko to za pomocą komputera i sieci. Do nauki można wykorzystać także urządzenia mobilne, takie jak tablety czy telefony. Język obcy można więc przyswajać podczas urlopu czy w czasie czekania na swoją kolej w poczekalni u lekarza. Kursy są dobrze przygotowane merytorycznie, nie trzeba więc się obawiać, że przyswoimy błędne informacje. Autorzy kursów starają się też, by były one po prostu atrakcyjne wizualnie, dlatego lekcje charakteryzują się dużą ilością materiałów multimedialnych. Są też przyjazne osobom starszym, które obawiają się tempa nauki na tradycyjnych kursach. Ci, którzy uczą się wolniej, mogą tempo i czas nauki elastycznie dostosować do swoich możliwości umysłowych i czasowych.
W XXI wieku, kiedy znajomość języków obcych jest niezbędna, można się ich uczyć z każdego miejsca na ziemi. Uczyć się szybko, skutecznie i z przyjemnością!

Dodaj komentarz