Fotowoltaika staje się codziennością w pozyskiwaniu energii słonecznej. Spadające koszty instalacji fotowoltaicznych i rosnące systematycznie koszty energii elektrycznej sprawiają, że rozwiązania te zyskują popularność wśród klientów zarówno firmowych, jak i prywatnych. Wielu z nich ma jednak wątpliwości co do opłacalności takiej inwestycji. Zastanawiasz się nas instalacją paneli słonecznych? Chcesz mieć pewność zysku? Kalkulator fotowoltaiki pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji. Dokonaj wstępnych obliczeń opłacalności!
Fotowoltaika – czy to się opłaca?
Zanim przystąpimy do obliczeń, warto zrozumień, do czego tak właściwie służy instalacja fotowoltaiczna. Słowo fotowoltaika stanowi kombinację dwóch słów– greckiego słowa phōs, czyli „światło” i jednostki pomiaru napięcia – volt. W tym znaczeniu fotowoltaika to nic innego jak prąd produkowany przez słońce. Jak to się dzieje?
Odkrycie efektu fotowoltaicznego przez Alexandra Edmondaa Becquerela w 1893 roku odmieniło oblicze ówczesnej energii elektrycznej. Opisany przez niego efekt fotowoltaiczny opiera się na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną za pomocą zyskujących dziś na popularności ogniw fotowoltaicznych. Wygenerowany przez panele prąd trafia do falownika (inwertera), gdzie ulega przekształceniu w prąd zmienny zasilający gospodarstwo.
Możliwość obniżenia kosztów zużycia energii przez gospodarstwo domowe w połączeniu z dbałością o środowisko przyczynia się do coraz większej liczby inwestycji w fotowoltaikę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu, konieczny jest właściwy dobór mocy systemu. W gospodarstwach domowych powinien on produkować energię nieprzekraczającą jej rocznego zużycia.
Czym jest kalkulator fotowoltaiczny?
Aby obliczyć moc instalacji, a zatem i jej rzeczywistą opłacalność, warto wykorzystać kalkulator paneli fotowoltaicznych. Bez trudu znajdziemy go na stronach producentów instalacji fotowoltaicznych lub witrynach poświęconych OZE.
Kalkulator energii fotowoltaicznej, bazując na wpisanych przez użytkownika danych, pozwala na analizę ekonomiczną inwestycji. Służy szybkim obliczeniom powierzchni dachu potrzebnej do zainstalowania ogniw słonecznych czy sugerowanej mocy instalacji.
W czym może nam pomóc kalkulator do fotowoltaiki?
Dostępny online kalkulator fotowoltaiki oblicza opłacalność inwestycji w zestawy fotowoltaiczne. Uwzględnia zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, a następnie zestawia je z mocą dostępnych modułów instalacyjnych. Efektem wyliczeń jest informacja zwrotna o mocy elektrowni słonecznej, potrzebnej do pokrycia wskazanego zapotrzebowania.
- kąt nachylenia dachu,
- kierunek usytuowania dachu,
- roczną produkcję energii,
- zużycie własne,
- energię zmagazynowaną w sieci,
- energię zużytą na potrzeby własne,
- stopę zwrotu instalacji.
Z pomocą internetowego kalkulatora opłacalności fotowoltaiki obliczysz szacunkowe korzyści z danej instalacji. Z zaprezentowanego wyniku dowiesz się, po ilu latach zaczniesz czerpać korzyści z inwestycji, jak wysoki będzie roczny zysk i zysk całkowity po 25 latach.
Warto pamiętać, że zaprezentowane wyliczenie nie dają 100% gwarancji zysku. Wszelkie różnice w kwotach, jak i latach mogą różnić się w zależności od zmiennych czynników. Takich jak wahania cen energii elektrycznej czy zmiana poziomu zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie. Okres zwrotu może również ulec skróceniu – przykładowo, gdy zdecydujesz się na ocieplenie budynku lub wymianę okien na energooszczędne.
Z jakiego kalkulatora fotowoltaiki warto skorzystać?
Liczba inwestycji w fotowoltaikę, zapewniającą niezależność energetyczną, rośnie z roku na rok. Wciąż sporo osób zastanawia się, koszty poniesione w jej ramach znajdą pokrycie w oszczędnościach za sprawą nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Okazuje się, że tak – czemu dowodzą wyliczenia za pomocą kalkulatorów fotowoltaiki.
Dobry kalkulator fotowoltaiki to kompleksowe i proste w użyciu narzędzie, pozwalające na obliczenie z dużą dokładnością orientacyjnych kosztów instalacji. Precyzyjne obliczenie mocy instalacji możliwe jest dzięki uwzględnieniu wszystkich kluczowych zmiennych – od zapotrzebowania na energię, przez kąt i skierowanie dachu, a nawet wysokość dotacji na fotowoltaikę.
W górnej części kalkulatora instalacji fotowoltaicznej wprowadź zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa. Określ też rodzaj pokrycia dachowego. Tylko te dwa parametry wystarczą, by poznać wynik kalkulatora doboru instalacji fotowoltaicznej.
Skorzystaj kalkulatora fotowoltaiki SmartEkoDom i sprawdź, ile zarobisz dzięki panelom fotowoltaicznym, oszczędzając na rachunkach za prąd dla twojego domu lub firmy.
Dodaj komentarz