Technologia

Jak fotowoltaika wpływa na nasze życie ?

wpływ fotowoltaiki

Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność i jest tematem często poruszanym w rozmowach o kosztach utrzymania domu czy firmy. Pojawia się też w dyskusjach dotyczących ochrony środowiska oraz wyczerpujących się złóż paliw kopalnych. Instalacje fotowoltaiczne nie pozostają bez wpływu na codzienność zarówno osób prywatnych jak i firm czy gospodarstw rolnych. W jaki sposób się on przejawia?

Energia odnawialna a środowisko

Począwszy od czasów prehistorycznych do współczesności każdy rozwój cywilizacji sprowadzał się do tworzenia nowych wynalazków oraz wykorzystania ich potencjału do poprawy komfortu życia. Zarówno wynalezienie koła, jak i tkaniny czy papieru miało kardynalne znaczenie dla przyszłych pokoleń. Znamieniem ostatniego stulecia jest wszechobecna technicyzacja oparta na komputerach. Jednym z wynalazków tego okresu jest też fotowoltaika – obecnie jeszcze na etapie wstępnego rozwoju, ale już zyskująca uznanie z powodu jej wielu zalet. 

Wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych nie jest jedynie potrzebą poprawy komfortu. Do wykorzystania odnawialnych źródeł energii zmuszają też ludzkość wyczerpujące się złoża paliw energetycznych oraz związany z ich wydobyciem i wykorzystaniem smog. Zatrucie środowiska to jeden z powodów, dla którego fotowoltaika jest tak ważna. To również element, który korzystnie zmienia się dzięki OZE. Energia słoneczna jest bezpieczna dla środowiska, a jej produkcja nie wiąże się z wytwarzanie CO2. Zastępowanie elektrowni węglowych słonecznymi jest pierwszym krokiem do oczyszczenia powietrza.

Fotowoltaika w życiu codziennym

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie pozostaje też bez wpływu na życie przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego. Montując panele słoneczne o odpowiedniej mocy otrzymuje on szansę na znaczne obniżenie comiesięcznych rachunków. Cena prądu z fotowoltaiki w dłuższym okresie jest znacznie niższa od tej, jaką oferuje każdy zakład energetyczny. 

Chociaż inwestycja w kolektory słoneczne nie jest mała, w dobie dbania o czystość środowiska zarówno państwo jak i instytucje oferują równie rozwiązania pro fotowoltaiczne. Jednym z nich jest dofinansowanie, które zmniejsza koszty własne i skraca okres zwrotu. Po jego upłynięciu gospodarstwo domowe może korzystać z darmowego prądu, a nawet zarabiać na produkcji jego nadwyżek. Pozwala to na zakup lepszego telewizora, kolejnych urządzeń AGD czy maszyny do warsztatu majsterkowicza.

Instalacje fotowoltaiczne w rolnictwie

Na instalacjach fotowoltaicznych mogą też zyskać rolnicy. Koszty montażu w gospodarstwie są relatywnie niższe, podobnie jak cena prądu z fotowoltaiki. Wynika to z faktu, że chociaż sama elektrownia słoneczna kosztuje więcej, właściciel gospodarstwa może dokonać odliczenia od podatku gruntowego oraz otrzyma zwrot podatku VAT. Dodając dofinansowanie do fotowoltaiki, może on liczyć na darmowy prąd już po kilku latach. 

Jakie to ma znaczenie dla funkcjonowania gospodarstwa? Z pewnością tani prąd sprzyja dalszej mechanizacji, gdyż to właśnie maszyny i urządzenia generują wysokie koszty eksploatacyjne. Więcej automatycznych rozwiązań to wysoki komfort pracy oraz lepsze i wydajniejsze przetwórstwo. W efekcie zarówno odbiorca otrzymuje lepszy produkt rolny, jak i rolnik zyskuje wyższy dochód.

budowa farmy fotowoltaicznej

Fotowoltaika w biznesie 

Mówiąc o fotowoltaice, nie można też zapomnieć o firmach. Farmy solarne już od wielu lat są wykorzystywane przez nowoczesnych przedsiębiorców, który widzą w nich przyszłość biznesu. Wybór taniego prądu wytworzonego z energii odnawialnej nie tylko korzystnie wpływa na koszty funkcjonowania zakładu. Ma też znaczenie dla ciągłości produkcji, eliminując nieplanowane przerwy w dostawach prądu. 

W rozwiązaniach fotowoltaicznych specjalizuje się firma Wojtmar, które oferuje zarówno produkty dla osób prywatnych jak i dla rolników czy firm. Więcej na ich temat znajdziesz na stronie https://wojtmar.com.pl/. Zarówno one, jaki opinie o fotowoltaice, a także liczne korzyści, jakie niesie ze sobą własna elektrownia skłaniają do wyboru takiego rozwiązania. O tym, że ma ono pozytywny wpływ na każdą dziedzinę życia z pewnością może świadczyć stały wzrost zainteresowania tematyką OZE.

Dodaj komentarz