TechnologiaBiznes

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych na firmowych komputerach?

bezpieczeństwo danych

Funkcjonowanie każdej nowoczesnej firmy trudno sobie dziś wyobrazić bez korzystania z komputera mającego dostęp do Internetu – to obecnie podstawowe narzędzie pracy wielu pracowników. Cyberprzestępcy wykorzystują ten fakt, opracowując coraz bardziej pomysłowe sposoby na przechwycenie danych z firmowych komputerów, ponieważ te informacje bardzo często mają ogromną wartość. Ich utrata może nawet doprowadzić do całkowitego sparaliżowania działalności przedsiębiorstwa i zawsze oznacza poważne straty finansowe. Aby zapewnić bezpieczeństwo informatyczne w firmie, konieczne jest wdrożenie skutecznych, sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą efektywnie ochronić dane znajdujące się na dyskach twardych firmowych komputerów przed wpadnięciem w niepowołane ręce. 

Oprogramowanie antywirusowe – pierwsza linia obrony

Programy antywirusowe to najczęściej wielofunkcyjne aplikacje, których podstawowym zadaniem jest zapewnianie ochrony przed atakiem hakerskim, zainfekowaniem przez wirusy komputerowe czy instalacją niechcianych, a potencjalnie groźnych aplikacji na firmowych komputerach i urządzeniach mobilnych. W zasadzie wszystkie nowoczesne programy antywirusowe są natywnie wyposażone w tzw. firewall, czyli zaporę sieciową, odpowiedzialną za monitorowanie i filtrowanie ruchu wychodzącego oraz przychodzącego pomiędzy komputerem a siecią publiczną, a także blokowanie połączeń uznanych za niebezpieczne. 

dysk z danymi

Aktualizacja systemu oraz wykorzystywanego oprogramowania

Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa IT mogą okazać się niewystarczające, jeśli system operacyjny oraz zainstalowane na komputerze aplikacje nie będą na bieżąco aktualizowane. Cyberprzestępcy bardzo często wykorzystują luki i błędy, występujące w starych wersjach oprogramowania, dlatego zawsze należy dbać o to, by pracownicy firmy korzystali wyłącznie z najnowszych wersji aplikacji oraz systemu operacyjnego. Pozwoli to zminimalizować ryzyko przeprowadzenia udanego ataku hakerskiego tą drogą. 

Regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa kluczowych danych

W branży IT znane jest przysłowie, które mówi, że właściciele komputerów dzielą się na tych, którzy wykonują kopie bezpieczeństwa i na tych, którzy dopiero będą je robić. Nie da się ukryć, że utrata danych, nawet zupełnie przypadkowa, może stanowić dla firmy bolesny cios i zazwyczaj przekłada się na wymierne straty finansowe. 

Aby uniknąć potencjalnej utraty dostępu do ważnych danych, wystarczy regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, które pozwolą odtworzyć oryginalne dane, gdy te ulegną uszkodzeniu, utracie lub np. zostaną zaszyfrowane przez hakera żądającego pieniędzy za odblokowanie ich.

Przechowywanie danych w chmurze

Kopia bezpieczeństwa danych czy nawet kopie zapasowe systemu mogą być także bez problemu przechowywane w tzw. chmurze, czyli całkowicie poza fizycznymi serwerami firmy, w całkowicie odrębnej infrastrukturze. Ponieważ tego rodzaju usługi są oferowane przez dostawców dysponujących najnowszymi dostępnymi na rynku zabezpieczeniami przed nieuprawnionym dostępem, dane przechowywane w chmurze są skutecznie chronione przed atakami cyberprzestępców. Dane umieszczane w chmurze mogą być dodatkowo szyfrowane, a dostęp do nich można bez problemu ograniczyć wyłącznie do konkretnych osób (pracowników). 

Właściwa polityka bezpieczeństwa

Warto również zadbać o to, by wszyscy pracownicy firmy byli w pełni świadomi możliwych zagrożeń, które czyhają na nieostrożnych użytkowników Internetu. Nie bez powodu mówi się, że najsłabszym ogniwem każdego systemu zabezpieczeń jest człowiek. Konieczność tworzenia silnych haseł, ostrożność podczas czytania korespondencji mailowej czy nie dzielenie się informacjami na temat struktury sieci IT w przedsiębiorstwie to tylko kilka aspektów, które wpływają na bezpieczeństwo danych firmy. 

Regularne szkolenia, w trakcie których pracownicy zapoznają się z metodami najczęściej i najchętniej wykorzystywanymi przez hakerów do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do danych przechowywanych na komputerach firmowych, pozwolą skutecznie ograniczyć zagrożenie ze strony własnych pracowników firmy. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej polskiej firmy Meskomp, aby zapoznać się z pełnym spektrum możliwości oraz sposobów skutecznego zabezpieczania firmowych komputerów przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Dodaj komentarz