TechnologiaBiznes

Osuszacze powietrza – jaki osuszacz wilgoci wybrać do biura? 

Osuszacze powietrza stanowią nieodzowne narzędzie w walce z nadmiarem wilgoci. Wszyscy jesteśmy świadomi, jak nieprzyjemne może być przebywanie w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest zbyt wysoki i daleki od optymalnej wilgotności względnej, która powinna wynosić od 40% do 60%.  Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w różnych branżach i sprawdzą się w rozmaitych miejscach-  w tym również w biurach. Korzystanie z osuszacza powietrza w firmie może zapewnić komfortowe warunki pracy, wyeliminować nieprzyjemne zapachy i przyczynić się do poprawy ogólnej atmosfery w miejscu wykonywania obowiązków służbowych. Dlatego w dalszej części artykułu przybliżymy temat osuszaczy- wyjaśnimy, dlaczego są niezbędne, powiemy o rodzajach osuszaczy i zasadach ich działania, a także wymienimy kryteria doboru osuszacza powietrza. Podpowiemy także, w jaki sposób ustawić urządzenie, by zapewnić skuteczność i wydajność osuszania powietrza oraz gdzie kupić wydajny osuszacz powietrza.

Dlaczego osuszacz powietrza jest niezbędny? Z jakich powodów warto kupić osuszacz wilgoci? Czy pochłaniacz wilgoci nie będzie wystarczający?

Wysoka wilgotność w pomieszczeniu powoduje nie tylko dyskomfort, ale może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych– może mieć negatywny wpływ na oddychanie, utrudniając łapanie oddechu i prowadząc do szybszego uczucia zmęczenia. Nadmiar wilgoci na ścianach powoduje powstawanie grzyba i pleśni, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób alergicznych. Co więcej, przez zbyt długie oddziaływanie wilgoci można wyczuć charakterystyczny zapach stęchlizny. Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza sprzyja też namnażaniu się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i wirusów. Dlatego niezwykle ważne jest regularne usuwanie wilgoci z powietrza, do czego najlepszym rozwiązaniem jest zakup osuszacza powietrza służącego do utrzymania optymalnego poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu, poprzez usuwanie nadmiary wody z powietrza w jak najkrótszym czasie. Dlaczego warto wybrać osuszacz powietrza zamiast pochłaniacza wilgoci? Ponieważ pochłaniacz wilgoci ma znacznie niższą skuteczność – osuszacz powietrza jest o wiele bardziej wydajny. Dlatego pochłaniacz wilgoci nadaje się tylko do małych, zamkniętych pomieszczeń, na przykład do szafy. 

Osuszacz powietrza w biurze

Rodzaje osuszaczy powietrza – domowe osuszacze powietrza vs profesjonalne osuszacze przemysłowe. Czym się różnią?

Do głównych rodzajów osuszaczy, które skutecznie usuną nadmierną wilgoć z otoczenia, zalicza się osuszacze domowe zwane też biurowymi oraz osuszacze budowlane inaczej przemysłowe. Osuszacze powietrza do domu /biura (https://www.ofix.pl/kategoria/osuszacze-powietrza-5512025) to niewielkie urządzenia zasilane na prąd, który cechują się niskim zużyciem energii i skutecznym usuwaniem wilgoci. Modele tego rodzaju osuszaczy powietrza posiadają zróżnicowaną wydajność, jednak to, co ich łączy to cicha praca. Sprzęt ten jest kompaktowych rozmiarów, a jego design zaprojektowany jest tak, by wpasować się w nowoczesne biurowe i domowe wnętrza. 

Jeśli zaś chodzi o przemysłowe osuszacze powietrza, są to urządzenia bardziej zaawansowane, o dużo wyższej wydajności, do zastosowań profesjonalnych. Ich obudowa wykonana jest z trwałych materiałów, odpornych na trudne warunki panujące w miejscu jego użytkowania a rozmiary obudowy są o wiele większe niż w wersjach domowych. Ten typ sprzętu wyposażony jest w specjalne, skuteczne filtry powietrza chroniące przed zanieczyszczeniami z powietrza spowodowanymi np. dużym zapyleniem pomieszczenia. Posiada także kółka i uchwyt zapewniające bezproblemowy transport. Osuszacze budowlane dedykowane są do usuwania wilgoci podczas remontów oraz wszelkich prac budowlanych– tynkowanie, osuszanie wylewki itp. Mają większy pobór energii niż modele domowe oraz większy zbiornik na wodę. Często wyposażone są także w specjalny wężyk, przez który mają możliwość ciągłego odprowadzania wilgoci na zewnątrz.

Osuszacz powietrza w remontowanym mieszkaniu

Jak działa osuszacz powietrza? Osuszacz kondensacyjny i osuszacz adsorpcyjny – porównanie.

Dostępne na rynku osuszacze powietrza wykorzystują różne technologie osuszania. Ze względu na różnice w zasadzie działania wyróżniamy kondensacyjne osuszacze powietrza oraz osuszacze adsorpcyjne.

Elementami budowy osuszacza kondensacyjnego, które odpowiadają za proces osuszania, są: kompresor (sprężarka), dwa wymienniki ciepła (jeden odpowiada za chłodzenie powietrza, drugi za ogrzewanie) oraz wentylator. Wentylator zasysa wilgotne powietrze i kieruje je do układu chłodniczego, na wymienniki ciepła- przechodzi przez parownik i przez skraplacz. Powietrze jest skraplane (poprzez schłodzenie poniżej punktu rosy), czyli następuje tak zwana kondensacja. Skropliny wpadają do specjalnego zbiorniczka, a schłodzone osuszone powietrze zostaje ogrzane (o około 2°C) i wraca z powrotem na zewnątrz. Ponieważ osuszacz kondensacyjny najwyższą skuteczność osiąga w wysokich temperaturach (im wyższa temperatura, tym większa wydajność urządzenia), ten rodzaj sprzętu nie nadaje się do pracy w temperaturze niższej niż +15℃ i wilgotności poniżej 50%. Najbardziej efektywnie pracuje w temperaturach od +20℃ i przy wilgotności powietrza od 75%. Jeśli wilgotność powietrza jest niska, obniża się wydajność osuszania. Zaletą tego typu sprzętu jest to, że kondensacyjny osuszacz jest mało wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza.

Może Cię zainteresować: Jakie są rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza i jak działają?

Jedną z odmian osuszaczy kondensacyjnych są osuszacze termoelektryczne  z ogniwem Peltiera. Są to urządzenia, które wykorzystują efekt Peltiera zamiast tradycyjnej sprężarki. Podczas przepływu prądu przez złącza Peltiera, powstaje różnica temperatury nawet do 70 °C. Jedna płyta się nagrzewa, a druga jest chłodzona. Wentylator pobiera wilgotne powietrze, które najpierw trafia na zimne złącze, gdzie zostaje schłodzone poniżej punktu rosy. Para wodna skrapla się i jest odprowadzana do pojemnika. Powietrze osuszone w ten sposób jest następnie kierowane na nagrzany element, skąd odbiera ciepło i wypuszczane jest z powrotem na zewnątrz. 

W odróżnieniu od osuszacza kondensacyjnego adsorpcyjny osuszacz powietrza charakteryzuje się stałą wydajnością w zakresie wilgotności i temperatury powietrza – efektywność jego pracy nie jest zależna od panującej w pomieszczeniu temperatury ani wilgotności. To oznacza, że doskonale radzi sobie z usuwaniem nadmiernej wilgoci zarówno w wysokiej, jak i w niskiej temperaturze (już od 0°C). Na czym polega jego działanie?  Otóż urządzenie to wykorzystuje zjawisko gromadzenia się wilgoci na powierzchni ciała stałego. Głównym elementem jego budowy jest rotor, pokryty adsorbentem, czyli substancją pochłaniającą wilgoć (najczęściej jest to żel krzemionkowy). Zassane wilgotne powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć. Następnie wilgoć zostaje skroplona, a woda wędruje do specjalnego pojemnika (w przypadku wersji domowych) lub do drugiego obiegu powietrza (w przypadku zastosowań profesjonalnych). Osuszone w ten sposób powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Atutem tych osuszaczy jest spore ocieplenie pomieszczenia, ponieważ wydmuchiwane powietrze posiada temperaturę zwiększoną nawet o 10°C. Niestety ze względu na pracę w niskich temperaturach ten rodzaj osuszaczy pobiera więcej energii, a zatem jego utrzymanie jest droższe niż osuszaczy kondensacyjnych. 

Oczyszczacz powietrza w szatni

Jak wybrać osuszacz by zapewnić optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jaki osuszacz powietrza wybrać by skuteczne pozbyć się wilgoci w biurze lub zniwelować wilgoć w domu? Poniżej przedstawimy po krótce parametry, którymi warto kierować się chcąc kupić osuszacz powietrza.

Wydajność osuszacza – czyli ile wilgoci jest w stanie pobrać z powietrza. Wartość tą podaje się w l/24h (dobę, dzień), w temperaturze 30°C i 80% wilgotności- dla modeli kondensacyjnych oraz temperaturze od 1-30 °C- dla osuszaczy powietrza adsorpcyjnych. Do osuszenia powietrza w warunkach domowych/ biurowych wystarczy osuszacz powietrza o wydajności 5-40l/dobę. Podczas gdy do użytku profesjonalnego warto kupić bardziej wydajny sprzęt, którego wydajność osuszania powietrza wynosić będzie nawet kilkaset l/24h. Taki sprzęt sprawdzi się do osuszania lokali po zalaniu lub podczas prowadzonych w nich robót budowlanych.

Przepływ powietrza- czyli ilość wymian powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny- wartość wyrażana w m3/h. Urządzenia o większym przepływie powietrza będą niezbędne w pomieszczeniach o skomplikowanym układzie. Dlaczego? Ponieważ wtedy powietrze potrzebuje większego ruchu by zostało rozprowadzone po wszystkich zakamarkach.  

Pojemność zbiornika na skropliny – ważna zwłaszcza, gdy osuszacz pracuje w trybie ciągłym. Większy pojemnik przyjmie więcej cieczy, a więc nie będzie go trzeba często opróżniać. Do zastosowań biurowych wystarczający będzie pojemnik 1,4l- 4l. Wybieraj osuszacze z wyłącznikiem przepełnieniowym, który wyłącza osuszacz po zapełnieniu zbiornika. Dzięki temu nie będziesz musiał stale kontrolować poziomu jego zapełnienia.

Głośność pracy – czyli jak głośno pracuje osuszacz. Osuszacze powietrza generują hałas (zazwyczaj 45-60dB), który może dekoncentrować podczas pracy. Dlatego do firmy wybieraj te wersje, które pracują cicho czyli poniżej 40dB.  

Dodatkowe funkcje –  higrometr (wskazujący wilgotność powietrza, przepływającego przez osuszacz), filtry węglowe i filtry powietrza (eliminują nieprzyjemne zapachy i usuwają z powietrza zanieczyszczenia, działając jak oczyszczacz powietrza – np. osuszacz powietrza Fral DryDigit 13C.ECO), pompa wody (umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz np. do kanalizacji), automatyczny restart (włącza osuszacz ponownie po przerwie w dostawie zasilana), sterowanie przez Wi-Fi (za pomocą mobilnej aplikacji Tuya Smart- możliwość włączenia i wyłączenia urządzenia oraz zmiany jego ustawień zdalnie).

Oczyszczacz powietrza

Jaki osuszacz powietrza idealnie wpasuje się w potrzeby Twojego biura? Jak dobrać osuszacz powietrza?

Z pewnością często zadajesz sobie pytanie: osuszacz powietrza – który wybrać do biura? Decydując się na pochłaniacz wilgoci elektryczny, warto wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia oraz panującą w nim temperaturę i poziom wilgotności. Ważna jest również sama kubatura pomieszczenia. Do zachowana odpowiedniej wilgotności powietrza w ogrzewanym biurowym pokoju najlepszym wyborem będzie osuszacz kondensacyjny, który, jak pisaliśmy wcześniej, najbardziej efektywnie pracuje w temp. +20°C i wilgotności 75%. Jego wydajność powinieneś dopasować do wielkości lokalu, który chcesz osuszać- im większy metraż, tym bardziej wydajnego sprzętu potrzebujesz. Przyjmuje się, że do pomieszczeń z nieprawidłową wentylacją bądź złą hydroizolacją budynku, mającą bezpośredni wpływ na wilgotność powietrza, powinno wybierać się osuszacz domowy o wydajności 0,4l/dobę na każdy 1m2. Zatem łatwo policzyć, że do osuszenia pokoju o powierzchni 20m2 potrzebny będzie osuszacz o wydajności 8l/dobę, dla powierzchni 50m2- 20/dobę itd. Zwróć także uwagę na przepływ powietrza danego modelu osuszacza. Dla ułatwienia doboru tutaj również stosuje się przelicznik- wystarczy, że pomnożysz kubaturę pomieszczenia razy 3. Otrzymany wynik oznaczać będzie optymalną wartość przepływu powietrza do Twojego pomieszczenia. Wybierając osuszacz do firmy, pamiętaj także, by postawić na sprzęt, który będzie pracował cicho i nie rozpraszał uwagi. Świetnym rozwiązaniem będą osuszacze powietrza wyposażone w regulację mocy wentylatora– regulując moc, regulujesz głośność pracy osuszacza (przy jednoczesnym niewielkim zmniejszeniu wydajności). Nie sposób nie wspomnieć tutaj o zużyciu prądu, co przy licznych wydatkach firmowych jest kwestią niezmiernie istotną. Sięgaj więc po osuszacze, które wyposażone są w higrostat, który umożliwi Ci ustawienie preferowanej wilgotności. Dzięki temu urządzenie pobierać będzie mniej prądu, gdyż będzie pracować tylko do momentu uzyskania wybranego poziomu wilgotności. Dobrym pomysłem jest zakup modeli osuszacza z licznikiem zużycia prądu, dzięki któremu na bieżąco będziesz mógł wyliczyć koszty jego eksploatacji. Pamiętaj też, że więcej prądu pobierają osuszacze adsorpcyjne, które idealne sprawdzą się do osuszania pomieszczeń, w których panuje niska temperatura (piwnice, chłodnie ,magazyny firmowe itp.) i które dedykowane są zwłaszcza do miejsc, w których wymagany jest bardzo niski poziom wilgotności. Cechują się one również wysoką wrażliwością na zanieczyszczenie powietrza, dlatego nie nadają się do wykorzystania podczas prac budowlanych oraz do użytku w pomieszczeniach, w których występuje dużo kurzu, pyłów i innych zabrudzeń. Do pomieszczeń w Twoim biurze, w których nie ma okien, a więc nie ma możliwości zrobienia przewiewu/przeciągu warto kupić osuszacz powietrza z ogniwem Peltiera. Dedykowany jest do bardzo małych pomieszczeń zamkniętych (do 10m3),  o ograniczonym przepływie powietrza, dlatego świetnie spełni swoją funkcję w firmowej łazience oraz kuchni. Tym bardziej że brak kompresora skutkuje bardzo cichą pracą tego sprzętu. Takie urządzenie możesz także z powodzeniem używać jako osuszacz powietrza w domuZ kolei, jeśli szukasz osuszacza powietrza do samochodu firmowego lub szafy, w której pracownicy przechowują swoje ubrania, sięgnij po osuszacz z granulatem. To niewielka saszetka, ze specjalnym granulatem pochłaniającym wilgoć. 

Gdzie postawić osuszacz powietrza?

Ustawienie osuszacza powietrza to kwestia niezwykle istotna dla prawidłowego działania i efektywnego usuwania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach. Przede wszystkim konieczne jest umieszczenie go w pomieszczeniu zamkniętym, w odpowiedniej odległości od ściany (0,2-0,5m). Najbardziej efektywne jest jednak ustawienie go na środku pomieszczenia. Poza tym, nie wolno umieszczać go w pobliżu źródeł ciepła. Dodatkowo, nie można zasłaniać wlotu i wylotu powietrza, ponieważ może to utrudnić swobodny przepływ powietrza. I wreszcie, nie wolno kłaść na nim żadnych przedmiotów.

Gdzie kupić odwilżacz powietrza? Osuszacze powietrza cena.

Szukasz osuszacza powietrza by pozbyć się wilgoci ze swojego biura, magazynu czy hali produkcyjnej? Chcesz obniżyć wilgotność powietrza w mieszkaniu lub wilgotność w domu? Odwiedź sklep internetowy Ofix.pl. Znajdziesz u nas wysokiej jakości osuszacze biurowe, osuszacze powietrza do mieszkania, (w tym osuszacze powietrza do łazienki), osuszacze powietrza do piwnic oraz profesjonalne osuszacze przemysłowe idealne na plac budowy. Z naszymi osuszaczami kondensacyjnymi i adsorpcyjnymi szybko i skutecznie rozprawisz się ze zbyt wilgotnym powietrzem w każdym pomieszczeniu. Co ważne, urządzenia te zakupisz u nas w konkurencyjnych cenach, przystępnych na każdą kieszeń– najtańszy model to niewielki wydatek zaledwie 250zł! Polecamy osuszacze powietrza od renomowanych marek takich jak Warmtec czy Blaupunkt. Nie zwlekaj zatem i już dziś zadbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywasz każdego dnia. Zdecyduj się na osuszacz powietrza ze sklepu Ofix.pl. Szybka dostawa i fachowa obsługa gwarantowane.

Dodaj komentarz