ChemiaPrzemysł

Druk fleksograficzny. Na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Druk fleksograficzny

Na pewno nie raz wpadło Ci w oko opakowanie wyróżniające się kolorystyką i designem. Choć nie zastanawiasz się, jak powstało, to z pewnością zwracająca na siebie uwagę etykieta została wykonana techniką fleksodruku.

Druk fleksograficzny stał się dziś standardem wśród producentów opakowań, kartonów i etykiet. Szybkość druku, szybkoschnące farby oraz doskonała jakość nadrukowanych wzorów sprawiają, że fleksodruk nie ma sobie równych.

Gdzie jeszcze stosuje się fleksodruk i na czym dokładnie polega? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, to jesteś we właściwym miejscu. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące fleksodruku!

Co to jest druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny jest techniką druku z wykorzystaniem ciekłych farb szybkoschnących. Taki druk powstaje na specjalistycznej drukarce z wypukłą formą, która umożliwia szybkie schnięcie na nadrukowanym materiale.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ druk fleksograficzny często jest wykorzystywany na nienasiąkliwych materiałach. Z tego też powodu jest to jedna z najskuteczniejszych metod na szybkie i trwałe naniesienie druku, na przykład na foliowe opakowania.

Druk fleksograficzny

Warto zaznaczyć, że druk fleksograficzny nie jest współczesnym wynalazkiem, ponieważ pierwsze tego typu drukarki pojawiły się już w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa tej techniki wzięła się od elastycznej formy, która na samym początku była wykonywana z gumy wulkanizowanej.

Na przestrzeni lat, fleksodruk został zdecydowanie ulepszony, zaś same farby fleksograficzne stały się podstawą współczesnego marketingu. Każde foliowe, plastikowe lub papierowe opakowanie jest z dużym prawdopodobieństwem wykonane właśnie metodą fleksodruku.

Wady fleksografii

Czy coś tak powszechnego w użyciu, jak fleksodruk, może mieć wady? Otóż odpowiedź na to pytanie zależy od punktu widzenia. Jedyną wadą dla przedsiębiorców zamawiających nadruk na opakowaniach jest wysoka cena, przy małym wolumenie. Dlatego też fleksodruk najlepiej sprawdza się przy dużych zamówieniach.

Zalety druku fleksograficznego

Jeżeli chodzi o zalety fleksodruku, lista jest długa i obszerna. Dlaczego? Ponieważ druk fleksograficzny jest obecnie najbardziej opłacalny i optymalny.

Fleksodruk zapewnia obniżenie kosztów produkcji, a jednocześnie utrzymuje maksymalnie wysoką jakość druku. Wysokonakładowe zamówienia praktycznie nie mogą obejść się bez fleksodruku.

Elastyczna forma do drukowania pozwala nakładać nadruk na powierzchnie o każdej fakturze i kształcie. Dzięki temu druk fleksograficzny z powodzeniem można użyć zarówno na długopisach, jak i foliowych opakowaniach.

Kolejna zaleta druku fleksograficznego to szybkość wykonania i schnięcia. Dzięki temu możliwe jest wykonanie dużych ilości nadruków, w krótkim czasie. Ma to przełożenie na zamówienia wysokonakładowe, które są wykonywane sprawnie i szybko.

Druk na przedmiotach codziennego użytku – sposób na zainteresowanie klientów

Czy zdarzyło Ci się kupić coś tylko dlatego, że miało ładne opakowanie? Konsumenci to w zdecydowanej większości wzrokowcy, dlatego wygląd, design i jakość wykonania samego opakowania produktu, ma duże znaczenie.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę wszyscy specjaliści od marketingu, którzy są odpowiedzialni za to, w jaki sposób prezentują się dane produkty i jak skutecznie przyciągają uwagę.

Fleksodruk jest pod tym względem nieoceniony, ponieważ umożliwia tworzenie atrakcyjnych wizualnie opakowań, które wyróżniają się na półkach i potrafią skutecznie przyciągać uwagę. Z tego też powodu druk fleksograficzny pojawia się na:

  • długopisach,
  • notatnikach,
  • opakowaniach produktów spożywczych,
  • siatkach,
  • kartonach,
  • etykietach z folii polipropylenowej.

To oczywiście tylko niektóre przykłady na kreatywne zastosowanie druku fleksograficznego. Możliwość naniesienia nadruku na powierzchnię o każdym kształcie i fakturze sprawia, że fleksodruk doskonale sprawdza się przy tworzeniu atrakcyjnych wizualnie przedmiotów i opakowań.

Uszlachetnianie druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny może zostać uszlachetniony, dzięki czemu zyskuje unikalny wygląd. Tak prezentujące się opakowania i przedmioty wzbudzają zainteresowanie konsumentów, dlatego praktyka uszlachetniania fleksodruku jest obecnie bardzo powszechna.

Metod uszlachetniania druku fleksograficznego jest wiele, choć najczęściej używa się po prostu farb fleksograficznych UV, które wyróżniają się doskonałą trwałością.

Druk fleksograficzny a druk offsetowy – różnice

Druk offsetowy i fleksograficzny bywają często utożsamiane z tym samym. Jest to kardynalny błąd, ponieważ te dwie techniki druku różnią się od siebie.

Druk offsetowy korzysta z techniki druku płaskiego i jest nanoszony na powierzchnię za sprawą metalowej i  płaskiej formy drukowej. Z kolei w przypadku druku fleksograficznego w grę wchodzi technika druku wypukłego. Polega ona na tym, że drukowany obszar wystaje ponad elastyczną, polimerową formę drukową.

Gdzie kupić farby fleksograficzne?

Popularność fleksodruku sprawia, że jest on dziś podstawą we wszystkich procesach produkcji, na przykład opakowań. Z tego też powodu zapotrzebowanie na dobrej jakości farby fleksograficzne jest obecnie coraz większe.

Świetnym przykładem producenta specjalistycznych farb drukarskich jest renomowana marka Chemtex. Ten polski producent farb fleksograficznych w swojej ofercie posiada ekologiczne wodorozcieńczalne farby do fleksodruku w wielu różnych kolorach.

Dodaj komentarz