Prawo

Planujesz rozbiórkę budynku? O tym musisz pamiętać

rozbiórka budynku

Ka-boom? Niestety wyburzanie budynków nie jest tak proste, jak mentalność jednego z Pingwinów z Madagaskaru. Oczywiście tak szybka rozbiórka byłaby najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ilość wymaganych formalności podczas rozbiórki budynku potrafi przyprawić o ból głowy.

Co więcej, czasami jest wymagane pozwolenie na rozbiórkę, a niekiedy wystarczy jedynie zgłoszenie takiego wyburzenia. Żeby było prościej, istnieją także odstępstwa od tych zasad, które potrafią mocno skomplikować cały proces.

Załamujesz ręce? Nie ma potrzeby, bo w tym momencie na gruzowisko wstępujemy my, (prawie) cali na biało. Przedstawimy Ci jak wyburzyć budynek, aby wszystko poszło zgodnie z prawem. Gotowy na demolkę? To najpierw przepisy!

Kiedy pozwolenie?

Jednym z głównych dylematów inwestorów jest to, kiedy wyburzenie budynku potrzebuje pozwolenia, a kiedy wystarczy jedynie zgłoszenie. Wszystko jest uzależnione od prawa budowlanego, ponieważ rozbiórka traktowana jest jako… prace budowlane.

Choć budowa i rozbiórka budynku zasadniczo różnią się od siebie, tak prawo budowlane unifikuje oba te pojęcia. Dzięki temu na inwestora są nałożone tożsame obowiązki, czyli konieczność uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych.

Wchodzimy teraz na grunt prawa budowlanego, który może wydawać się torfowiskiem pochłaniającym każdego nieuważnego poszukiwacza przygód. Jednak wcale nie musi tak być, ponieważ wystarczy wiedzieć, które rodzaje budynków muszą być wyburzane po wydaniu pozwolenia od odpowiedniego organu budowlanego. Otóż są to:

  • budynki i budowle, których wysokość przekracza 8 metrów, zaś ich odległość od granicy działki jest mniejsza od połowy wysokości obiektu,
  • budynki oraz budowle wpisane do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską,
  • obiekty i urządzenia budowlane, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ale podlegają one ochronie, jako zabytki. W tym przypadku art.7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jasno określa, jakie są to obiekty.

Kiedy tylko zgłoszenie, bez pozwolenia?

Art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego wyraźnie wskazuje, w jakich przypadkach rozbiórka musi zostać poprzedzona uzyskaniem pozwolenia. Warto zaznaczyć, że ustawodawca przewidział wiele wyjątków od tej zasady, które uregulowane zostały w art. 31 Prawa budowlanego. W przepisie tym zostały opisane przypadki, kiedy pozwolenie nie jest wymagane. Wtedy wystarczy wyłącznie zgłoszenie.

Musi być ono złożone do odpowiednich organów administracji architektoniczno-budowlanej. Takie zgłoszenie dotyczy rozbiórki budowli i budynków, których wysokość wynosi poniżej 8 metrów, zaś odległość od granicy działki jest mniejsza od połowy ich wysokości.

Ustawodawca przewidział również sytuacje, w których przy wyburzeniu budynku nie będzie potrzebne ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Zgodnie z ust.1a omawianego przepisu, zgłoszenie robót rozbiórkowych nie jest konieczne wobec:

  • obiektów i urządzeń budowlanych, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę,
  • budowli i budynków zlokalizowanych na terenach zamkniętych, ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.

Może wprowadzać to dość dużą konsternację, dlatego warto podkreślić, że obiekty, które nie wymagają zgłoszenia zostały bardzo szczegółowo określone w art.29 ust.2 Prawa budowlanego.

Ze względu na ogrom zapisów w tym katalogu, przytoczymy tylko niektóre z takich budynków. Bez zezwolenia można wyburzać parterowe budynki o powierzchni zabudowy do 35m2, parterowe budynki gospodarcze, altany działkowe, stanowiska postojowe dla samochodów osobowych (do 10 stanowisk), oczka wodne, przydomowe baseny, etc.

Dodatkowe kwestie prawne

Zarówno zgłoszenie, jak i pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych (czyli mówiąc po ludzku, wyburzanie) są obowiązkowe. Ich brak skutkuje dotkliwymi karami administracyjnymi, które dosięgną inwestora. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do rozbiórki.

Zgłoszenie musi zawierać miejsce, czas, rodzaj i zakres prac, a także sposób wykonywania robót budowlanych. Co więcej, w przypadku wyburzania metodą wybuchową, inwestor ma obowiązek dołączyć dokumentację wystrzałową. Warto dodać, że wszystkie wnioski są nieodpłatne.

Dokumenty trzeba złożyć przed terminem planowanego rozpoczęcia prac budowlanych. Prawidłowe zabezpieczenie terenu można wykonać przed dokonaniem zgłoszenia. Organ budowlany musi dokonać kontroli zgłoszenia, jednakże nie jest zobligowany do wydawania decyzji.

Jeżeli organ oceni, że zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, to urząd przyjmuje je poprzez milczącą zgodę. Aby nie było jednak zbyt kolorowo, urząd może przed upływem 21 dni wnieść sprzeciw i nałożyć na inwestora obowiązek uzyskania stosownego pozwolenia na wykonanie prac budowlanych.

Podsumowanie

Wyburzenie i rozbiórka budynku potrafią być naprawdę problematyczne pod względem formalności. Żeby nie utrudniać sobie życia, warto podjąć współpracę z profesjonalistami, którzy znają się na swoim fachu i pomogą przebrnąć przez gąszcz pozwoleń, zezwoleń i milczących zgód.

Jeżeli poszukujesz firmy rozbiórkowej z okolic Warszawy, która wyróżnia się profesjonalnym podejściem do tego tematu, to najlepszym wyborem jest Totalbud Inwestycje. Wieloletnie doświadczenie, ugruntowana pozycja lidera na rynku, profesjonalny zespół oraz ogromna ilość dostępnych maszyn, to zdecydowane zalety tej firmy.

Dodaj komentarz