Aromaty spożywcze są dziś powszechnym dodatkiem do żywności. Są one obecne niemal w każdym produkcie spożywczym, który uległ przetworzeniu. Z tego względu nasze zmysły są wręcz przyzwyczajone do odbierania zintensyfikowanego wrażenia smakowitości, tworzonego przez odpowiednią kompozycję aromatotwórczą.
Aromaty spożywcze – czym są?
Aromaty spożywcze są to takie substancje, które mają na celu uatrakcyjnić żywność przetworzoną w taki sposób, aby miała ona lepszy smak i zapach, a więc była po prostu smaczniejsza.
Aromaty pod względem chemicznym tworzy wiele różnych grup związków chemicznych, a jeden aromat może być tworzony przez ich mieszaninę. Są to takie substancje, które mają zdolność oddziaływania na nasze zmysły węchu i smaku, tworząc wrażenie zwane smakowitością.
Ciekawostką jest fakt, że w niektórych przypadkach wystarczy niewielka zmiana w obrębie budowy danego związku aromatotwórczego, żeby diametralnie zmienić jego zapach. Takie niuanse sprawiają, że potencjał aromatów do tworzenia nowych, zaskakujących kompozycji zapachowych jest ogromny. Dlatego ta gałąź gospodarki jest dziś bardzo mocno rozwinięta, a producenci aromatów prześcigają się w tworzeniu niesamowitych połączeń zapachowych, które mają za zadanie w mocniejszy i ciekawszy sposób działać na nasze zmysły.
Jakie rodzaje aromatów wyróżniamy?
Aromaty spożywcze możemy podzielić ze względu na źródło pochodzenia (aromaty naturalne, sztuczne, identyczne z naturalnymi) lub też ze względu na ich przeznaczenie (aromaty do ciast – cukiernicze, aromaty do mięs itp.).
Naturalne aromaty spożywcze są zazwyczaj najbardziej pożądane w składzie produktu, jeśli chodzi o preferencje świadomego konsumenta. Jak sama nazwa wskazuje, zostały one wyizolowane za pomocą różnych metod z surowca naturalnego (roślinnego bądź zwierzęcego). Jest to więc dokładnie ten sam aromat, który skonsumujemy jedząc np. jakiś owoc czy pijąc mleko.
Aromaty identyczne z naturalnymi – pod względem budowy chemicznej są to dokładnie te same substancje, które znajdziemy w przyrodzie. Jednak różnica polega na tym, że zostały sztucznie stworzone w laboratorium, np. przy udziale mikroorganizmów. Stąd, dla rozróżnienia, opisuje się je jako „identyczne z naturalnymi”.
Aromaty sztuczne – w przemyśle spożywczym używane są najdłużej. Sztucznie syntetyzowane w laboratoriach na drodze przemian chemicznych, dające bardzo podobne wrażenia sensoryczne do aromatów naturalnych. Aromaty sztuczne nie występują w sposób naturalny w przyrodzie.
W jakiej formie występują aromaty?
Możemy zasadniczo wyróżnić dwie formy aromatów spożywczych: aromaty spożywcze w proszku i aromaty spożywcze w płynie. Różnią się one oczywiście stanem skupienia oraz nośnikiem, w którym zostały zamknięte. Aromaty spożywcze w proszku zazwyczaj są bardziej trwałe i łatwiejsze w przechowywaniu niż aromaty w płynie.
Do czego dodaje się aromaty?
Przepisy dotyczące zastosowania aromatów spożywczych w klarowny sposób określają, do czego można dodawać aromaty, a kiedy jest to zabronione. Podstawową regulacją jest tutaj Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych, które mówi o tym, że aromaty spożywcze mogą być dodawane wyłącznie do żywności przetworzonej. Zabrania się więc stosowania aromatów do aromatyzowania owoców, surowych mięs czy warzyw.
Ponadto przepisom prawnym podlega również odpowiednie oznaczenie aromatów spożywczych na etykietach produktów, które w żaden sposób nie może wprowadzać konsumenta w błąd.
Czy aromaty spożywcze są zdrowe?
Producenci żywności tworzą swoje produkty w oparciu o przyjęte normy i wymagania, które określają co i w jakiej ilości może się znaleźć w składzie jedzenia, które trafia potem na talerz konsumenta. Każda substancja dopuszczona do użytku jest gruntownie przebadana, szczególnie jeśli chodzi o wpływ na zdrowie człowieka. Nie inaczej jest z aromatami spożywczymi. Również one muszą zostać przebadane, a ich użycie zatwierdzone i uregulowane prawnie w zakresie możliwości ich stosowania.
Oczywiście mogą zdarzyć się sporadyczne sytuacje nadwrażliwości na dany związek chemiczny, jednak są to wyjątki. Dlatego nie należy się zastanawiać czy aromaty spożywcze są „zdrowe”, ponieważ ktoś już na etapie produkcji zadbał o to, aby ich zawartość była w pełni bezpieczna dla organizmu człowieka.
Dodaj komentarz