Przemysł

Jak mierzyć temperaturę w instalacjach przemysłowych?

termopary

Chcąc zmierzyć temperaturę w instalacji przemysłowej trzeba pamiętać o tym, że jej wartości mogą być inne w różnych miejscach instalacji. Przystępując do pomiaru należy więc wybrać optymalny punkt, w którym umieszczony zostanie przez nas czujnik. Bardzo istotny jest też wybór głębokości jego zanurzenia. Do najbardziej popularnych czujników elektrycznych w przemyśle należą sensory rezystancyjne i termopary

Wybór odpowiedniego czujnika zależy przede wszystkim od rodzaju mierzonego medium oraz wysokości temperatury. Czujniki rezystancyjne cechuje większa dokładność, jednak powyżej 850 stopni Celsjusza użyta może być jedynie termopara Guenther jest firmą jest firmą posiadającą ponad 50-letnie doświadczenie w produkcji czujników elektrycznych. Nasze produkty cechuje wysoka jakość, precyzja wykonania oraz niezawodność. 

Czym mierzyć wysoką temperaturę?

Pomiar temperatury jest konieczny w przypadku każdego procesu produkcyjnego i przetwórczego. Bardzo często badania wykonywane są w trudnych warunkach, w których oprócz wysokiej temperatury występują opary gazów wybuchowych, czy też toksyczne substancje chemiczne. Do przemysłowego mierzenia należy więc używać czujników wykonanych z materiałów odpornych na działanie wspomnianych czynników. 

Do pomiaru w przemyśle używa się czujników termoparowych oraz termorezystancyjnych. Termopara to czujnik, który może być używany od -200 do 2500 stopni Celsjusza. Czujniki rezystancyjne nie są odporne na tak wysokie temperatury, są jednak bardziej czułe niż termopary. Oferta firmy Guenther obejmuje szeroki wybór obu rodzajów czujników, które idealnie sprawdzają się w różnych dziedzinach przemysłu.

Może Cię zainteresować: Rury precyzyjne do hydrauliki siłowej

Jakie są rodzaje czujników temperatury?

mierzenie temperatury w przemyśle

Wśród czujników temperatury wykorzystywanych w przemyśle wyróżnia się czujniki rezystancyjne, termopary, półprzewodnikowe, bimetaliczne oraz ciśnieniowe. Jakie są najlepsze czujniki  – rodzaje, które cieszą największą popularnością? Obecnie do pomiaru wysokich temperatur najczęściej wykorzystywane są sensory rezystancyjne oraz termopary. Oba rodzaje czujników umożliwiają bardzo dokładne mierzenie w szerokim zakresie.

Czujniki rezystancyjne mogą być wykonane z platyny, niklu lub miedzi. Do pomiaru wykorzystują zmianę rezystancję metalu, z którego są wykonane, zachodzącą pod wpływem przyłożonego ciepła. Z kolei działanie termopary opiera się na mierzeniu poziomu napięcia w odniesieniu do zmian temperatury. Produkowane przez firmę Guenther sensory rezystancyjne oraz termopary cieszą się uznaniem i zaufaniem klientów na całym świecie.

Jakie są typy termopar?

mierzenie temperatury w przemyśle

Termopary to bardzo popularne czujniki, które mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu, również przy bardzo zaawansowanych technologicznie procesach produkcyjnych. Wśród termopar można wyróżnić kilka typów, które różnią się przede wszystkim metalem, z którego są wykonane, a także zakresem ciepła, w których mogą być używane.

Do najczęściej używanych typów termopar należą K, J, E, N, R, S oraz B. Materiały, z których wykonana jest termopara typu K to chromel (stop miedzi z chromem) i alumel (stop aluminium i krzemu). Czujnik ten jest bardzo odporny na wysokie temperatury – jego zakres pomiarowy wynosi od -270°C do +1372 °C. Termopara J wykonana jest z żelaza oraz konstantanu (stop miedzi z niklem), E z chromelu i konstantanu, z kolei N ze stopu niklu z krzemem i magnezem oraz niklu z krzemem.

Termopary typu R, S i B służą do pomiarów bardzo wysokich temperatur. Sensory R wykorzystywane są zazwyczaj w przemyśle, a S w laboratoriach. Obie wymagają ceramicznych osłon, chroniących je przed zniszczeniem. Zakres w przypadku termopary typu B wynosi od 0°C do +1820°C, nie może być ona wykorzystywana w atmosferze redukcyjnej. Do wskazania poziomu przekraczającego +2000°C stosuje się termopary typu C i D, wykonane z wolframu i renu.

Konstrukcja wszystkich typów termopar jest dość prosta, jednak ich produkcja jest trudna i bardzo wymagająca. Nabywając czujniki termoelektryczne warto wybrać modele stworzone przez producentów posiadające duże doświadczenie w przemysłowej produkcji tego typu sensorów. Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu zaawansowanych technologii pomiaru do różnych gałęzi przemysłu.

Guenther- technologie pomiaru temperatury

banner guenther

Guenther to firma produkująca najnowocześniejsze czujniki elektryczne od ponad 50 lat. Technologie mierzenia temperatury, które oferujemy naszym klientom na całym świecie to gwarancja innowacyjności i najwyższej jakości. Tworzymy zarówno standardowe czujniki rezystancyjne, termoelektryczne i przetworniki, jak i produkty wykonane na specjalne zamówienie naszych klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dodaj komentarz