Finanse

Ulgi podatkowe dla firm – bezpłatne porady prawne

Biurowiec

Z usług doradców prawnych korzysta coraz większa liczba polskich przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają z możliwości skonsultowania rozmaitych kwestii prawnych (nierzadko skomplikowanych) ze specjalistą w określonej dziedzinie. Prowadzenie działalności biznesowej we współczesnych realiach bezwzględnie wymaga bowiem znajomości aktualnych regulacji prawnych, obowiązujących w Polsce, innych krajach UE oraz poza obszarem Unii, a przecież nie każdy właściciel firmy czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest prawnikiem.

Gąszcz niezrozumiałych przepisów (szczególnie podatkowych i handlowych), zmiany w prawie podatkowym czy np. skuteczna optymalizacja podatkowa przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa to jedynie niektóre zagadnienia, z którymi normalny przedsiębiorca na własną rękę sobie nie poradzi. To również zasadniczy powód, dla którego w naszym kraju funkcjonuje spora liczba instytucji doradczych, świadczących bezpłatne porady prawne dla firm. Jedną z nich jest Krajowy Instytut Prawno-Podatkowy, zrzeszający szerokie grono specjalistów (m. in. adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, księgowych czy rewidentów) i oferujący firmom wsparcie oraz bezpłatne porady prawne między innymi w zakresie szeroko rozumianego doradztwa podatkowego.

Może Cię zainteresować: Jak tłumaczyć dokumenty księgowe?

Aktualne ulgi podatkowe dla firm w Polsce

Polskie prawo przewiduje dla działających w naszym kraju firm szereg ulg podatkowych, z których można skorzystać, jednak dokładny zakres ulg możliwych do wykorzystania przez dany podmiot zależy od wielu czynników. Jednym z podstawowych ograniczeń jest forma opodatkowania – z innych ulg mogą skorzystać podmioty opodatkowane liniowo, z innych te, które rozliczają się według skali podatkowej, z jeszcze innych te, które wybrały ryczałt czy kartę podatkową.

O niektórych dostępnych ulgach przedsiębiorcy nawet nie mają pojęcia lub wiedzą zdecydowanie zbyt mało – dobrym przykładem jest ulga na nowe technologie, obejmująca zakup wartości niematerialnych i prawnych (czyli np. praw oraz licencji do systemów komputerowych, wynalazków czy know-how). Z uwagi na skomplikowane regulacje, określające możliwość skorzystania z tej ulgi, firmy w Polsce praktycznie się o nią nie ubiegają.

Przykładem istotnej zmiany w prawie podatkowym, z której szerokie grono odbiorców nie do końca zdaje sobie sprawę, jest wprowadzone z końcem czerwca 2018 rozszerzenie obszaru, na którym firmy mogą uzyskać zachęty podatkowe, do 100% terytorium Polski. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa nie muszą już przenosić działalności do specjalnych stref ekonomicznych (co było wyjątkowo niewygodne pod względem logistycznym), mogąc jednocześnie cieszyć się pełnią ulg i inwestować bezpośrednio w swoich dotychczasowych obszarach działania. W praktyce oznacza to, że o ulgi podatkowe może ubiegać się każda firma w dowolnym mieście albo w dowolnej gminie, choć preferowane będą takie, które wyrażają chęć inwestowania w regionach z dużym wskaźnikiem bezrobocia oraz w miejscowościach tracących znaczenie gospodarcze i społeczne.

spotkanie w sprawie ulg podatkowych

Planowane zmiany w ulgach podatkowych dla firm od 2019 roku

Nadchodzący rok 2019 przyniesie przedsiębiorcom prowadzącym działalność w Polsce sporo zmian w zakresie przepisów prawa oraz dostępnych ulg podatkowych. Jedną z najistotniejszych jest znaczące obniżenie aktualnie obowiązującej stawki podatku CIT dla małych firm oraz podmiotów dopiero rozpoczynających działalność – z 15% do 9%. Ponadto przewidywane jest wprowadzenie podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami, spore zmiany w rozliczeniach kosztów pojazdów służbowych, jak również wprowadzenie podatku od wyjścia (Exit Tax), nakładanego na firmy, które chcą w nieuczciwy sposób unikać opodatkowania.

Już tylko kilka powyższych przykładów pokazuje dobitnie, że próba samodzielnego zmierzenia się przez przedsiębiorcę z prawem podatkowym w Polsce jest co najmniej mało sensowna. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest skorzystanie z porad prawnych świadczonych przez specjalistów w dziedzinie prawa podatkowego. Eksperci z Krajowego Instytutu Prawno-Podatkowego dysponują wieloletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym, a udzielane przez nich porady prawne są dostępne bezpłatnie.

Bezpłatne doradztwo podatkowe dla firm

W sytuacji, gdy już obowiązujące prawo podatkowe jest zawiłe i nie zawsze zrozumiałe dla właścicieli firm, próba śledzenia zachodzących zmian w podatkowych regulacjach prawnych może być przysłowiowym gwoździem do trumny. Przedsiębiorcy powinni bowiem skupiać się na prowadzeniu biznesu i opracowywaniu strategii uzyskania możliwie najwyższych zysków zamiast na kwestiach podatkowych. To między innymi z tego powodu darmowe porady prawne świadczone przez Krajowy Instytut Prawno-Podatkowy w Warszawie cieszą się tak wielką popularnością – eksperci KIPP skutecznie rozwiązują problemy podatkowe firm, opracowując optymalne pod względem podatkowym koncepcje działania, a następnie pomagają wdrożyć je w życie. Dzięki temu kadra zarządzająca może skupić się na skutecznym zarządzaniu firmą, pozostawiając zawiłości podatkowe w rekach specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz