Finanse

Czy zakup nieruchomości w Hiszpanii może być inwestycją?

dom nad morzem

Któż z nas nie marzy o komfortowym domu w otoczeniu pięknej przyrody, a najlepiej w ciepłej, tętniącej życiem Hiszpanii? Przyjemnie jest wyobrażać sobie malowniczo położoną nieruchomość. Dookoła tylko słońce, morze, plaża, egzotyczne rośliny… Uśmiechnięci turyści, temperamentni tubylcy, aromatyczne, kolorowe jedzenie i ta muzyka!


Okazuje się, że coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup posiadłości, mieszkań i willi czy luksusowych nieruchomości właśnie w Hiszpanii. Plusem takich inwestycji jest oczywiście nie tylko wspaniały klimat i otoczenie, ale również fakt, że taka inwestycja może przynieść zyski. Przyjrzyjmy się dokładniej temu zagadnieniu.

Czy nieruchomości w Hiszpanii są droższe niż w Polsce?

W ostatniej dekadzie sytuacja na rynku nieruchomości w Hiszpanii nie była stabilna. Z powodu kryzysu finansowego ceny zmieniały się dynamicznie i czasem bardzo zaskakująco. Efekt jest taki, że mimo iż ceny w Hiszpanii przestały spadać, a nawet zaczęły rosnąć, wciąż można kupić hiszpańską nieruchomość po cenie niższej niż w polskich miastach. Średnia cena za metr kwadratowy w Hiszpanii (w pierwszym kwartale 2018 roku) wynosiła 1566€. To wciąż mniej niż średnia cena w Warszawie (2185€/m2) lub Krakowie (1819€/m2). Jednak nie zapominajmy, że na tą średnią składają się zarówno ceny mieszkań w Madrycie (2.471€ – 4.477€) czy Marbelli (ceny dochodzą nawet do 4500€/m2), ale też w niewielkich, nadmorskich miasteczkach, które może nie kuszą atrakcjami i centrami biznesowymi, za to oferują naprawdę niesamowity klimat. 

W nadmorskich okolicach metr kwadratowy posiadłości kosztuje mniej więcej tyle co w Białymstoku czy Kielcach (czyli od około1000- 1200€/m2). Koszty utrzymania i prowadzenia domu w Hiszpanii są podobne do polskich. Oczywiście, na plus dla Hiszpanii działa przyjazny klimat. Na półwyspie Iberyjskim nawet nie montuje się w zwyczajnych domach ogrzewania, w końcu nie bez powodu mówi się, że słońce świeci tu 360 dni w roku…

Na jakich nieruchomościach zarobię najwięcej?

Ceny nieruchomości w Hiszpanii ogólnie nie są wygórowane (mieszkania zaczynają się już od 30.000€), a dla wytrwałych czeka nagroda – oferty domów, willi i mieszkań wymagających remontu lub z przejęć bankowych. Ceny takich nieruchomości w porównaniu z polskimi są naprawdę trakcyjne. Należy jednak zachować pewną ostrożność. Zdarza się, że w  okazyjnych ofertach tkwi jakiś haczyk. Może on dotyczyć kwestii prawnych, być związany z konstrukcją budowli czy planów zagospodarowania przestrzennego okolicy. Dlatego trzeba być odważnym ale i czujnym przy inwestowaniu. I nie bać się inwestycji, ta może się to naprawdę opłacić!

Barcelona

W którym regionie Hiszpanii wybrać nieruchomość aby zarobić?

Jak łatwo się domyślić, najbardziej atrakcyjne turystycznie obszary Hiszpanii to linia brzegowa, kusząca małymi miasteczkami, gdzie życie toczy się wokół wypoczynku i rekreacji. To właśnie tam można jeszcze „upolować” luksusowe nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Które po przystosowaniu na przyjęcie gości, będą generować zyski – nad hiszpańskim morzem słońca ani turystów nigdy nie brakuje. 

Według badań Globly.eu świetnie cenowo prezentuje się wschodnie wybrzeże, czyli miejscowości nad Morzem Śródziemnym. Na przykład południowo-wschodnie Costa Cálida. Obszar ten słynie z rozległej i pięknej laguny, którą prawie całkowicie osłania od morza 22-kilometrowa mierzeja. Raj na ziemi! A ceny w centrum miasta nie dochodzą nawet do 1000€/m2, na peryferiach zaś są niemalże połowę niższe niż hiszpańska średnia krajowa cena za metr kwadratowy. To niewątpliwie gratka dla łowców okazji. 

Ciekawie wygląda również sytuacja na wschodnim Costa de Valencia, choć co prawda, w samej Walencji ceny są bardzo wysokie i dochodzą do 2500€/m2, to w mniejszych miejscowościach, jak na przykład w Gandii są już znacznie bardziej przyjazne i plasują się na wysokości 800-1000€/m2.

wybrzeże morza śródziemnomorskiego

Jak wykorzystać zakupiony apartament/dom?

Hiszpania to kraj, który jest potęgą turystyczną. To wciąż najchętniej odwiedzany w Europie kraj, co roku średnio odwiedza go – bagatela – 60 milionów turystów! Od razu nasuwa się więc wniosek, że niekwestionowanym potencjałem każdej nieruchomości w Hiszpanii jest turystyka. Niezależnie, czy myślą Państwo o kupnie niewielkiego mieszkania w mieście, luksusowej nadmorskiej willi czy rozległej posiadłości na prowincji – możliwości jest wiele. Stworzenie miejsca przyjaznego przyjezdnym to przecież głównie kwestia pomysłowości, przedsiębiorczości i wyobraźni, a nie tylko finansów. Teraz, gdy podróże samolotem są tanie, okazji do wykorzystywania turystyczno-usługowego sektora hiszpańskich nieruchomości jest bardzo wiele. Mała restauracyjka czy kawiarnia na tarasie domu przy plaży, a może wynajem apartamentów na doby?

Wynajęcie domu/apartamentu.

W dzisiejszych czasach prostego dostępu do baz noclegowych, portali i wirtualnych platform dla podróżujących, bardzo popularne jest wynajmowanie apartamentów na doby. To świetna opcja zarówno dla turystów jak i właścicieli mieszkań. Przy stosunkowo atrakcyjnych cenach dla wynajmujących, opcja ta jest naprawdę dochodowa i niezbyt wymagająca dla gospodarzy.

Gdzie znajdę nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż?

By być dobrze zorientowanym i nie dać się naciąć oszustom musicie Państwo poświęcić trochę czasu na wdrożenie się w temat. Pomogą Wam  w tym strony internetowe monitorujące rynek nieruchomości w Polsce i Hiszpanii.

Dodaj komentarz