Wirusy komputerowe spędzają sen z powiek wielu użytkowników i są prawdziwym problemem specjalistów od zabezpieczeń. Nawet najlepsze programy antywirusowe i zapory nie są w stu procentach skuteczne. Szkodliwe oprogramowanie pojawia się równie szybko, jak modyfikacje systemów ochrony prowadząc do swoistego wyścigu między hakerami a twórcami programów. Jak rozpoznać, że Twój komputer został zainfekowany i jak poradzić sobie z takim problemem?
Czym jest wirus komputerowy i jakie są jego odmiany?
Chociaż wirus komputerowy w rzeczywistości nie jest drobnoustrojem, ani nawet żywym organizmem, jego nazwa nie jest przypadkowa. Takie określenie wynika z analogii działania, jaką wykazuje w stosunku do wirusów chorobowych u ludzi. Polega ono na powolnym, ale systematycznym osłabianiu komputera, często aż do całkowitego unieruchomienia jego wielu funkcji. Wirus mnoży się i uszkadza pliki o konkretnym rozszerzeniu. Jednak w wielu przypadkach jego szkodliwe działanie wymaga obecności programu, który jest jego nosicielem.
W większości przypadku wirusy nie uszkadzają fizycznie sprzętu, ale wpływają na działanie oprogramowania. Stopień ich szkodliwości też jest różny, począwszy od drobnych „psikusów” po podmienianie stron w celu wykradania istotnych danych. Szczególnie w tym ostatnim przypadku systematyczne usuwanie szkodliwego oprogramowania pozwala uniknąć konsekwencji w postaci kredytu zaciągniętego na Twoje nazwisko czy niekontrolowanych zakupów na duże kwoty, pobrane z Twojego konta bankowego.
Wirusy komputerowe można podzielić na kilka kategorii. Do tych najczęściej występujących zaliczają się wirusy płyty głównej, klasterowe, włamaniowe, plikowe, wielowarstwowe oraz makrowirusy. Wyróżnia się też wirusy rezydentne i nierezydentne, szybkie i wolne, dyskowe, plikowe, skryptowe i telefonów komórkowych. W praktyce każdy użytkownik może też znaleźć w swoim pececie twory takie jak: worms (robak), koń trojański, wabbit, backdoor, stealware, Hijacker Browser Helper Object, exploit, rootkit, keylogger, adware, ransomware i kilka innych.
Infekcja komputera, czyli typowe objawy „choroby”
Jak rozpoznać, że Twój komputer został zainfekowany i jest konieczne usuwanie szkodliwego oprogramowania? Wiele wirusów w początkowym okresie działa skrycie i bardzo powoli, dlatego poważne objawy pojawiają po dłuższym czasie. Programy takie jak trojany manifestują swoją obecność drobnymi usterkami lub zaburzeniami funkcjonowania systemu. Usuwanie wirusów z komputera może okazać się konieczne wtedy, gdy:
- na monitorze wyświetlają się przypadkowe obrazy lub wiadomości,
- w sposób niezależny od użytkownika włączają się różne programy,
- sprzęt reaguje w sposób fizyczny (otwieranie stacji CD, wyłączanie i włączanie monitora),
- następuje spowolnienie pracy komputera,
- pojawiają się często komunikaty o błędach systemu,
- nie można załadować systemu operacyjnego,
- znikają pliki i foldery lub dochodzi do zmiany ich zawartości,
- skrzynka mailowa jest zasypywana wiadomościami bez wyraźnego adresu,
- komunikaty ze strony zapory ogniowej o samoistnej próbie połączenia z Internetem,
- brak możliwości połączenia z Internetem,
- na dysku pojawiły się nowe aplikacje.
Jeśli zauważasz jeden lub wiele wymienionych objawów koniecznie zadbaj o program do usuwania wirusów z komputera.
Samodzielne usuwanie wirusów z komputera
Zainfekowany wirusem komputer z pewnością znacznie ogranicza możliwości jego wykorzystania, nie wspominając o utrudnieniach i zagrożeniu pobrania danych z Twojego dysku. Na wstępnym etapie możesz spróbować oczyścić go samodzielnie. Do tego celu przydaje się specjalny program do usuwania wirusów z komputera. Dostępność odpowiednich aplikacji jest spora, a wiele z nich jest dostępnych za darmo. Problem pojawia się w chwili, gdy trzeba dokonać wyboru takiego oprogramowania.
Wiele produktów jest wyspecjalizowanych w usuwaniu „śmieci” określonego typu – np. tylko robaków czy rootkitów. Dlatego przy samodzielnym oczyszczaniu dysku stosuje się zasadę sprzątania wielopoziomowego. Specjaliści z tej dziedziny zalecają wykonanie następujących kroków:
- skanowanie komputera za pomocą dowolnego programu antywirusowego, nawet tego dostępnego za darmo w wersji testowej,
- zdetonowanie tzw. bomby antywirusowej, która wykrywa i unieszkodliwia złośliwe oprogramowanie – zastosowanie tej metody wiąże się z możliwością usunięcia niektórych plików systemowych, przed wykonaniem ostatniego polecenia usuwania warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonej osoby, które potrafi odczytać i zinterpretować logi,
- czyszczenie rejestru systemu – można je przeprowadzić za pomocą kolejnych darmowych programów,
- usuwanie śmieci z różnych aplikacji (Media Player, WinRAR, Nero, przeglądarki internetowe itp.)
Dobre oprogramowanie antywirusowe pozwala nie tylko na usunięcie złośliwych trojanów czy robaków, ale też może leczyć już zainfekowane pliki. Pozwala to na odzyskanie wszystkich danych bez szkód dla użytkownika i sprzętu. Warto też zadbać o uaktualnienie programu antywirusowego oraz systemu operacyjnego (łatki).
Może Cię zainteresować: Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?
Jeśli oczyszczenie komputera nie powiodło się całkowicie możesz zajrzeć na stronę producenta antywirusa i poszukać wyspecjalizowanych dodatków. Niepowodzenie procesu zwykle prowadzi do konieczności zresetowania systemu, a nawet formatowania dysku. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok poproś o pomoc specjalistów.
Profesjonalne usuwanie wirusów w Katowicach
Popularność sprzętu komputerowego sprawia, że coraz większa grupa użytkowników próbuje samodzielnie radzić sobie z problemami. Niestety nawet najlepsze dostępne na rynku oprogramowanie w wersji free nie zagwarantuje, że wszystkie pozostałości szkodliwego wirusa zostały wyeliminowane. Alternatywą dla przycisku „format” jest skorzystanie z pomocy serwisu takiego jak serwis komputerowy Katowice MESKOMP.
Usuwanie wirusów z komputera naprawimy.net.pl przez specjalistów ma tę przewagę nad samodzielnym czyszczeniem, że jest skuteczniejsze i obejmuje znacznie głębsze zasoby danych. Fachowcy nie tylko dysponują doświadczeniem i aktualną wiedzą na temat popularnych wirusów oraz mają dostęp do profesjonalnego oprogramowania. Jest ono nie tylko efektywniejsze, ale też ma aktualną bazę wirusów, dzięki której wykrywa nawet rzadkie i nowe twory.
Usuwanie wirusów w Katowicach może też być rozszerzone o diagnostykę systemu, jego optymalizację, sprawdzenie integralności plików na dysku, naprawienie błędów, a w skrajnych przypadkach – uruchomienie skanowania z nośnika zewnętrznego, z pominięciem zainfekowanego oprogramowania.
Profilaktyka antywirusowa
Powierzenie usuwania szkodliwego oprogramowania z komputera specjalistom zwykle wiąże się z możliwością zastosowania skutecznej ochrony przed kolejnym atakiem. Jednak zagrożenie czyha na każdego użytkownika, który jest podłączony do Internetu, korzysta z poczty elektronicznej czy pobiera pliki z sieci. Wystarczy otwarcie maila niewiadomego pochodzenia, aby komputer znów został zainfekowany. Aby zminimalizować zagrożenie, warto uważnie czytać komunikaty, korzystać wyłącznie z zaufanych stron, nie otwierać nieznanych maili, a także systematycznie przeprowadzać skan systemu i aktualizację oprogramowania antywirusowego.
Dodaj komentarz