PrzemysłTechnologia

Podnośniki nożycowe – czym są i jakie pełnią funkcje?

podnośniki nożycowe - opis działania

Podnośniki są niezbędne do wygodnego i bezpiecznego wykonywania prac na wysokościach. Często wykorzystywane w tym celu są podesty nożycowe. Dowiedz się, jak działają, czym się wyróżniają i jakie mają zastosowanie.

Zwyżka nożycowa – co to jest i jak działa?

Zwyżka nożycowa to jeden z rodzajów podnośników przeznaczony do podnoszenia osób, urządzeń i pojazdów. Umożliwia komfortowe i bezpieczne przeprowadzanie prac na wysokościach.

Podest nożycowy w odróżnieniu do innych podnośników, porusza się wyłącznie pionowo do góry. Płaska platforma unoszona jest przy pomocy 2 dźwigni dwuramiennych połączonych nożycowo za pomocą sworznia. Za składanie i rozkładanie ramion odpowiadają siłowniki hydrauliczne oraz układy elektroniczne. Nożycowy mechanizm podnoszenia umożliwia zatrzymanie platformy na dowolnej wysokości. Sterowanie odbywa się za pomocą pulpitu umieszczonego na platformie roboczej.

Podnośniki nożycowe są wyposażone są w liczne zabezpieczenia – zawory bezpieczeństwa, ograniczniki mechaniczne oraz barierki chroniące przed upadkiem z wysokości. Nawet w przypadku awarii systemu hydraulicznego, podest nie spadnie, tylko powoli będzie opuszczany w dół.

Rodzaje podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe mogą być dzielone ze względu na sposób zasilania – elektryczne i spalinowe lub z uwagi na konstrukcję i przeznaczenie (zasięg podnoszenia oraz udźwig) – jedno-, dwu- i trzy- i wielonożycowe.

Pojedynczy podnośnik nożycowy wyposażony jest w jedną parę siłowników. Z tego względu charakteryzuje się mniejszą stabilnością i nie może być wykorzystywany do przenoszenia ciężarów na duże wysokości. Tego typu zwyżki stosowane są na ogół jako sprzęt stacjonarny.

Podwójny lub potrójny układ nożyc (podnośnik dwunożycowy i trzynożycowy) zapewnia lepszą stabilność i pozwala na podnoszenie podestu na większe wysokości. Ten rodzaj zwyżek ma także znacznie większy udźwig. Z tego powodu znajdują szerokie zastosowanie w pracach na wysokościach.

Przeznaczeniem podestów wielonożycowych jest transport ładunków cechujących się wysoką wagą i dużymi gabarytami. Specjalna konstrukcja podnośnika oparta na równomiernej współpracy wielu par nożyc, zapewnia zwiększoną stabilność oraz wytrzymałość. Podesty wielonożycowe wyróżniają się największym udźwigiem i wysięgiem ramion.

Zalety i wady podestów nożycowych

Zwyżki nożycowe na tle innych rodzajów podnośników wyróżniają się wieloma zaletami. Przede wszystkim mają uniwersalne i wszechstronne zastosowanie. Nadają się do prac wewnątrz budynku (podnośniki elektryczne), jak i na zewnątrz. Cechują się funkcjonalnością oraz mobilnością. Zaś kompaktowa konstrukcja nie ogranicza przestrzeni roboczej. Do tego są proste w obsłudze.

Podnośniki nożycowe to jedne z najsilniejszych zwyżek. Mają wysoką wytrzymałość i duży udźwig – aż do 700 kg. Umożliwiają wygodną pracę na wysokości nawet 7 pracownikom wraz ze sprzętem i materiałem. Maksymalny wysięg ramion wynosi do 18 m. Ponadto podesty nożycowe charakteryzują się dużą stabilnością platformy i wysokim poziomem bezpieczeństwa, szczególnie w porównaniu z rusztowaniami.

Zwyżki nożycowe posiadają nieliczne wady. Główną jest ograniczony kierunek ruchu oraz konieczność ustawiania podnośnika bezpośrednio pod miejscem wykonywania prac. Dodatkowo czasami nie można postawić podestu na nierównym terenie.

Zastosowanie podestów nożycowych

Podnośniki nożycowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest konieczne wykonywanie prac na wysokości – m.in. obiekty wielkopowierzchniowe, magazyny, zakłady produkcyjne, supermarkety. Oto przykłady konkretnych działań z wykorzystaniem zwyżek tego typu:

  • prace remontowe – np. malowanie ścian w wysokiej hali
  • przeprowadzanie inwentaryzacji w magazynach wysokiego składowania
  • prace montażowe i instalacyjne na poziomie sufitu
  • ocieplanie fasad wysokich budynków
  • w warsztatach samochodowych i serwisach samochodowych – załadunek i naprawa pojazdów
  • usuwanie gałęzi
  • wieszanie bilbordów
  • odśnieżanie i malowanie dachów
  • mycie okien
  • montaż rynien i innych elementów dekarskich
  • nietypowe zastosowanie – robienie zdjęć z wysokości lub w branży produkcji filmowej.

Od czego zależy cena wynajmu podnośników nożycowych?

W przypadku sporadycznego korzystania z podnośnika nożycowego, zakup jest nieopłacalny. Doskonałą alternatywą jest wynajem zwyżki. Najlepsze wypożyczalnie sprzętu oferują sprawdzone i niezawodne podesty renomowanych producentów, które spełniają normy i wymogi BHP.

Oferty są dopasowane do potrzeb klientów, zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. Ceny wynajmu podnośników nożycowych uzależnione są od wielu czynników. Znaczenie ma okres najmu. Stawka za dobę w przypadku wynajmu długoterminowego jest zwykle niższa od tych dla krótkoterminowego. Przy ustalaniu ceny pod uwagę brana jest również opcja dostawy pod wskazany adres i odległość od siedziby wypożyczalni bądź odbiór osobisty. Znaczenie ma też rodzaj wynajmowanego podnośnika. Cena ustalana jest zwykle indywidualnie dla każdego klienta.

Wybierając firmę świadczącą usługi wynajmu podnośników, warto postawić na profesjonalną wypożyczalnię np. Kiloutou, która dysponuje dużą flotą zwyżek.

Zyskuje się wówczas gwarancję wyboru odpowiedniego modelu dostosowanego do potrzeb. Najlepsze wypożyczalnie oferują nowoczesne i bezpieczne podnośniki oraz wsparcie serwisowe.

Dodaj komentarz