FinanseBiznes

Kupujemy nieruchomość w Hiszpanii – co warto wiedzieć?

Nieruchomości w hiszpanii

Niskie oprocentowanie lokat, wysoka inflacja, nieopłacalność trzymania środków na rachunkach bankowych, a także rekordowo tanie kredyty powodują, że Polacy decydują się na inwestowanie w nieruchomości.

Według Narodowego Banku Polskiego od marca 2020 roku przez 12 miesięcy wypłaciliśmy z lokat 100 mld zł. Duża część tych środków została wykorzystana na zakup mieszkań, domów i działek – nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. Ciekawym rynkiem inwestycyjnym dla Polaków jest Hiszpania. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są możliwości kupowania nieruchomości w tym kraju?

Dlaczego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii? 

Inwestycja w dom, mieszkanie czy działkę w Hiszpanii może mieć różny cel. Dla jednych może to być po prostu bezpieczna lokata kapitału w kraju, który zapewnia bardzo atrakcyjne warunki do wypoczynku. Możemy sami spędzać tam urlop, a przez pozostałą część roku oferować lokum na wynajem krótko‑ czy długoterminowy.

Jednocześnie taka nieruchomość może stale zyskiwać na wartości, co stanowiłoby dla nas kolejny zysk. Wielu Polaków decyduje się również na taki zakup po to, aby spędzić za granicą emeryturę – w miejscu, które zapewnia atrakcyjniejsze warunki pogodowe. Zaletą Hiszpanii jest m.in. to, że kraj ten pod względem cen produktów i usług nie odbiega znacząco od Polski. Życie tam nie jest bardzo drogie.

Hiszpania jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Z analizy wykonanej przez Travelplanet wynika, że w 2019 roku – przed pandemią – była pod względem częstości rezerwacji na piątej pozycji. Urlop w Hiszpanii wybrało 8,7 proc. kupujących wyjazd zagraniczny, ale oczywiście z mieszkania czy z domu korzystać mogą również turyści z innych krajów. W 2019 roku państwo to odwiedziła rekordowa liczba turystów – blisko 84 mln. To jeden z wielu powodów, dla których Hiszpania może być atrakcyjnym miejscem do zainwestowania w nieruchomości. Nie powinno być problemów z wynajem mieszkania czy domu.

Porównanie cen nieruchomości w Hiszpanii i w Polsce

Hiszpania jest dla Polaków atrakcyjnym miejscem do zakupu nieruchomości i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Sprawdźmy jednak, ile konkretnie wynosiły ceny za metr kwadratowy w ostatnich latach, a także jakie są prognozy. 2020 rok był okresem stagnacji na rynku nieruchomości w Hiszpanii, natomiast w drugiej połowie 2021 roku i w kolejnych latach spodziewane są wzrosty. Jak wynika z danych Trading Economics w 2020 roku średnia cena za metr kwadratowy przekraczała w tym kraju nieznacznie 1600 euro, w II kwartale 2021 roku było to już ponad 1400 euro, natomiast analitycy spodziewają się, że stawki te wzrosną do poziomu 1650 euro w 2022 i 1760 w 2023 roku.

Jak wyglądają ceny w Hiszpanii na tle stawek za metr kwadratowy nieruchomości w Polsce? Np. w mieście Alicante, jednym z popularnych kurortów turystycznych w Hiszpanii, według danych numbeo.com z czerwca 2021 roku, metr kwadratowy nieruchomości w centrum miejscowości kosztuje ponad 2600 euro. Jest to miasto liczące ponad 330 tys. mieszkańców. Dla porównania stawka w Sopocie, liczącym około 37 tys. mieszkańców, przekracza 3 tys. euro za metr.

Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Poszukiwania mieszkania czy domu warto rozpocząć od internetu. Na tej podstawie można ustalić, na jaką nieruchomość nas stać i czego od niej oczekujemy. Ofert jest bardzo dużo, dlatego etap ich selekcji może trwać długo. Dopiero po wybraniu interesujących nas nieruchomości, warto umówić się na oglądanie ich na żywo. Czy robić to na własną rękę? Zdecydowanie nie – taki zakup wiąże się z bardzo dużą inwestycją i transakcja powinna być prowadzona przez specjalistów, którzy znają hiszpański rynek nieruchomości, wymagania prawne i podatkowe.

Jakie dokumenty i formalności musimy załatwić podczas zakupu? 

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wymaga dopełnienia pewnych formalności i zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Oczywiście pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego mieszkania czy domu, zawarcie umowy wstępnej i zapłacenie zadatku. Wtedy zyskujemy czas na zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Potrzebne będą:

  • Dowód osobisty lub paszport.
  • Numer NIE – czyli Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca. Nadaje się go mieszkańcom innych krajów niż Hiszpania, którzy chcą kupić nieruchomość w tym państwie.
  • Konto w hiszpańskim banku.

O czym pamiętać, posiadając nieruchomość w Hiszpanii? 

Po zakupie nieruchomości mamy 30 dni na zapłacenie podatków związanych z inwestycją. Wynoszą one łącznie ok. 13,5 proc. jej wartości i składają się na nie: podatek od nieruchomości, opłaty notarialne i urzędowe.

Do tego należy doliczyć podatek od nieruchomości płatny raz na rok, a także czynsz, który jest znacznie niższy niż w Polsce. Kolejne wydatki to opłaty za energię, wodę i wywóz śmieci, które również są zdecydowanie mniejsze niż w Polsce.

Gdzie szukać nieruchomości w Hiszpanii?

Poszukiwania mieszkania czy domu w Hiszpanii warto rozpocząć od zapoznania się z ofertami na stronie remi-dom.pl. Remi-dom to agencja nieruchomości, która od lat działa na rynku hiszpańskim. Firma ta współpracuje bezpośrednio ze sprzedającymi, bez udziału pośredników, dzięki czemu koszty towarzyszące transakcji są niższe. Remi-dom pomaga inwestorowi od momentu rozpoczęcia poszukiwań nieruchomości przez finalizację zakupu, jak i po transakcji. W bazie firmy dostępne są m.in. domy i apartamenty we wspomnianym Alicante i w okolicy.

Dodaj komentarz