Technologia

Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić?

Urządzenia wielofunkcyjne charakteryzują się dużą wygodą, ze względu na to, że wszystko jest w jednym miejscu. Nie trzeba na nie dużo miejsca. Dzięki nim nie tylko więc oszczędzamy finansowo, kupując jedno urządzenie zamiast kilku, ale również oszczędzamy miejsce. Jest to zwłaszcza przydatne w domu i czasami w biurze. Nie każdy w końcu ma na tyle miejsca, by mieć kilka oddzielnych urządzeń. Ponadto w przypadku pesymistycznego scenariusza gdzie naszemu urządzeniu coś się stanie, to płacimy za naprawę tylko jednego urządzenia, a nie za kilka.

Główne urządzenie stanowiące istotę urządzenia wielofunkcyjnego jest drukarka atramentowa lub laserowa. Dodatkowo urządzenie takie składa się zazwyczaj jeszcze ze skanera, kserokopiarki i faksu. Nie wszystkie jednak je zawierają, dlatego warto na to zwrócić uwagę przy zakupie. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe wybrać i zdecydować się na to, czego potrzebujemy i dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówkę, które mogą Ci w tym pomóc.

Czym kierować się przy wyborze?

Przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego potrzebna jest dogłębna analiza potrzeb. Przez wzgląd na to, że główną rolę odgrywa w tym urządzeniu drukarka, należy zdecydować się przede wszystkim, jaka ma ona być. Czy raczej stawiamy na drukarkę atramentową, czy laserową? Ponadto warto tutaj wspomnieć, że w przypadku drukarek laserowych jest wybór między monochromatycznymi (czarno-białymi) i kolorowymi. Warto zwrócić uwagę na koszty związane z kupnem i eksploatacją drukarki. Decydując się na urządzenie wielofunkcyjne, warto pamiętać o tym, że charakterystyczną cechą drogich urządzeń jest niska cena ich eksploatacji i odwrotnie.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, to jak bardzo zamierzamy obciążać dane urządzenie. Dzięki temu dobierzemy odpowiedni model o odpowiedniej wytrzymałości. Jeśli pragniemy zakupić urządzenie wielofunkcyjne do biura, z którego mają korzystać więcej osób, to wskazane jest, by takie urządzenie posiadało wbudowaną kartę sieciową dzięki temu będzie możliwa praca sieciowa. Jeśli zależy ci na przyspieszeniu pracy, to również opłaci się urządzenie posiadające możliwość rozbudowania o automatyczne podajniki papieru, dodatkowe szuflady na papier oraz inne, które umożliwią sortowanie układanie, zszywanie itd. Należałoby również zwrócić uwagę na równie istotne parametry, jakimi są wydajność urządzenia (im szybciej, tym wyższa wydajność) i długość gwarancji (im dłuższa, tym lepszej jakości urządzenie).

Laserowe vs atramentowe

Urządzenia wielofunkcyjne z drukarką laserową są znacznie droższe niż z atramentową, jednak koszty te zwracają się już przy pierwszym wkładzie laserowym. Wkład ten jest nieporównanie wydajniejszy niż tusz. Dzięki temu będziesz mógł drukować wiele dokumentów bez wysokich kosztów. Tego typu urządzenie wielofunkcyjne mają za główne zadanie drukowanie tekstów natomiast jeśli zależy ci na wydruku zdjęcia czy grafik to warto pomyśleć o atramentowym urządzeniu wielofunkcyjnym.

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne najlepiej sprawdzą się w biurze zwłaszcza te duże z tonerami umożliwiającymi drukowanie ogromnej ilość stron. Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne mają przewagę o tyle nad urządzeniami laserowymi, że wydrukują Ci w kolorze. Daje o tyle większą swobodę, że można używać tanich tuszy lub ich odpowiednich zastępników. Również atramentowe urządzanie są znacznie tańsze od laserowych.

Więcej na ten temat możesz znaleźć w artykule:: Drukarka laserowa czy atramentowa – różnice

Ranking urządzeń wielofunkcyjnych

Spośród tak ogromnej ilości urządzeń wielofunkcyjnych nie jest łatwo wybrać to, które jest najlepsze. Jednak pomimo to wierzymy, że dzięki temu artykułowi ułatwimy Tobie tę decyzję. Dlatego z myślą o Tobie prezentujemy poniżej listę Top 5 najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych.

  1. Canon PIXMA MG3650 (drukatka atramentowa). 
  2. Canon MX495 (drukarka atramentowa). 
  3. Epson XP-235 (drukarka atramentowa). 4
  4. Brother DCP-1510E (drukarka laserowa).  
  5. HP LaserJet Pro 500 M570dn (drukarka laserowa).

Przeglądnij każdy z tych urządzeń wielofunkcyjnych, dzięki temu będziesz mieć porównanie między drukarkami atramentowymi i laserowymi. Kupując jeden z tych urządzeń, możesz mieć pewność, że będzie dobrze i długo Tobie służył.

Dobór materiałów eksploatacyjnych

Do urządzeń wielofunkcyjnych warto stosować oryginalne materiały eksploatacyjne. W dobrych sklepach elektronicznych znajdziesz wszystkie niezbędne materiały eksploatacyjne do urządzeń wielofunkcyjnych w atrakcyjnej cenie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na oryginalne materiał dlatego warto poszukać tańszych zamienników, które równie dobrze się sprawdzą. Zaznaczyć musimy jednak, że przy użyciu zamienników, których producent bierze na siebie gwarancje, powoduje przerwanie gwarancji urządzenia wielofunkcyjnego. Dlatego warto przemyśleć porządnie, na czym bardziej nam zależy.

Dodaj komentarz