TechnologiaBiznes

Drukarka laserowa czy atramentowa – różnice

drukarka laserowa

W obecnych czasach cyfryzacja objęła niemal każdą dziedzinę życia. Pomimo tego faktu, dokumenty nadal przechowuje się w formie papierowej – dlatego drukarki są nieodzownym elementem wyposażenia każdego biura i wielu domów. Jaką drukarkę najlepiej kupić – atramentową czy laserową? W tym artykule przedstawimy wady i zalety obydwu typów urządzeń.

Drukarka atramentowa – wady i zalety

Kiedyś drukarki atramentowe były znacznie wolniejsze od ich laserowych odpowiedników. Technologie jednak wciąż idą naprzód, dlatego w dzisiejszych czasach drukarki atramentowe pracują równie szybko (a czasami nawet szybciej) niż laserowe. Ten parametr był najistotniejszy z punktu widzenia firm – w przedsiębiorstwach drukuje się znacznie więcej dokumentów, niż podczas prywatnego użytkowania. 

Jakie są wady i zalety drukarek atramentowych?

Zalety:
Niższa cena niż drukarek laserowych
• Mniejsze wymiary niż drukarek laserowych
• Niski koszt wydruków kolorowych
• Możliwość drukowania zdjęć (niezbędny jest odpowiedni papier do zachowania jakości wydruku)
Wady:
• Wysokie koszty materiałów eksploatacyjnych (wydruki kolorowe)
• Niska jakość wydruków (w przypadku stosowania zamienników)
• Głośna praca urządzenia (w przypadku starszych modeli)
• Niska prędkość drukowania (dotyczy głównie tańszych modeli)

Sprawdź również: Atramentowa czy laserowa. Jaką drukarkę wybrać?

Koszty eksploatacji drukarek atramentowych

Powszechnie panuje przekonanie, że materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych są niewielkie. To fakt, ale odnosi się do niektórych modeli – przed zakupem warto sprawdzić, ile stron można wydrukować na jednym tuszu. Dobrze jest także upewnić się, czy drukarka atramentowa będzie kontynuować pracę w przypadku braku jednego tuszu z zestawu. Niskie koszty eksploatacji ponosimy jedynie w przypadku drukowania małej ilości dokumentów. Przy większej – koszt użytkowania drukarki atramentowej może być nawet dwukrotnie wyższy, niż laserowej.

Na rynku dostęp-na jest szeroka gama zamienników, dzięki czemu można zredukować koszt tuszu, ale warto kupować jedynie sprawdzone materiały. Niektóre zamienniki są znacznie tańsze niż oryginalne tusze, ale dają dużo gorszą jakość wydruków. To tylko pozorna oszczędność, jeżeli drukujemy również w kolorze.

Przed zakupem można obliczyć, czy koszty eksploatacji są opłacalne – producent powinien udostępnić dane dotyczące maksymalnej ilości wydruków na jednym zestawie tuszu. Zestawienie tej liczby z ceną za tusz oryginalny (ewentualnie sprawdzony zamiennik) da nam obraz tego, czy faktyczny koszt użytkowania wart jest oszczędzenia pieniędzy na zakupie samego urządzenia.

Koszty eksploatacji drukarek laserowych

Tonery są zazwyczaj wydajne, ale to zależy od modelu drukarki laserowej. W przypadku chęci zakupu takiego sprzętu, warto sprawdzić ile stron można wydrukować na jednym tonerze. Samą drukarkę można kupić względnie tanio – na rynku dostępne są sprzęty za 200 zł. Niestety, w większości takich „okazji” kryje się haczyk – nie ma zamienników, a toner wystarczający na 1600 stron może być droższy od samej drukarki laserowej.

Jakie są wady i zalety drukarek laserowych?

Zalety:
• Duża prędkość drukowania
• Wysoka wydajność (dotyczy głównie droższych modeli)
• Niskie koszty eksploatacji (droższe modele)
• Bardzo dobra jakość wydruków
Wady:
• Wysoka cena urządzenia
• Nie wszystkie modele drukują w kolorze
Przy sporym zapotrzebowaniu na czarno-białe wydruki, urządzenie laserowe jest nawet dwukrotnie tańsze w eksploatacji – o ile kupiliśmy dobry model. Na plus można zaliczyć to, że niezależnie od ilości wydruków, drukarka laserowa zapewnia wysoką jakość wydruków.

Drukarka laserowa – czy jest lepsza od atramentowej? 

Drukarka powinna spełniać oczekiwania użytkownika – od tego zależy, na jaką drukarkę warto się zdecydować. Jeżeli mamy biuro, w którym jest duże zapotrzebowanie na papierowe dokumenty, drukarka laserowa może się lepiej sprawdzić, zwłaszcza jeśli drukujemy głównie czarno-białe dokumenty.
Jeżeli drukujemy w domu, lub w firmie, która większość dokumentacji przechowuje w formie cyfrowej – drukarka atramentowa w zupełności wystarczy. Koszty jej eksploatacji będą niższe niż laserowej, a za pomocą drukarki atramentowej można również drukować kolorowe materiały szkoleniowe lub zdjęcia.

Należy wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że większość drukarek atramentowych zaprzestaje pracy gdy skończy się jeden tusz. Pomimo tego, że inne nadal są pełne, jesteśmy zmuszeni wymienić tusz, aby nadal móc korzystać z drukarki.

Gdzie kupić, drukarkę i tusze, tonery do niej?

Najlepiej wybierać sprawdzonych dostawców – to gwarancja jakości za przystępną cenę. Strona http://dobretonery.pl ma bardzo szeroką ofertę tuszów, tonerów, oraz zamienników wysokiej jakości do niemal każdego modelu drukarki.  W sprzedaży są zamienniki do drukarek czołowych producentów na rynku, m. in.:

• Hewlett Packard
• Xerox
• Brother
• Lexmark
• Dell
• Konica-Minolta
• Kyocera-Mita
• OKI

Tonery, bębny, tusze, a nawet taśmy do drukarek igłowych – to wszystko można znaleźć na http://dobretonery.pl – a oprócz akcesoriów do drukarek, można się zaopatrzyć w inne, niezbędne do każdego biura przedmioty.

Dodaj komentarz