Technologia

Czy energetyka konsumencka pozwoli zwalczyć problem ze smogiem?

panele fotowoltaiczne na dachu

Smog stał się ogromnym problemem w wielu miastach Polski i wpływa niekorzystnie na środowisko oraz nasze zdrowie. Przekroczone normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu sprawiają, że konieczne stało się używanie masek antysmogowych, filtrów powietrza oraz ograniczanie do minimum aktywności na zewnątrz. Według analiz, smog w największym stopniu generowany jest przez domy jednorodzinne, w których stosuje się kotły starego typu. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem poprzez odpowiednią energetykę konsumencką? 

Czym jest smog i jak powstaje?

Słowo „smog” pochodzi od dwóch wyrazów anglojęzycznych: smoke (dym) oraz fog (mgła), co doskonale definiuje istotę problemu. Smog jest efektem produkcji zanieczyszczeń przez ludzi, występowania mgły jako zjawiska atmosferycznego, a także ciszy atmosferycznej, czyli braku występowania wiatru. Mgła zanieczyszczeń zawiera pyły zawieszone, kwaśne gazy, ołów, dwutlenek siarki, tlenek węgla, tlenki azotu oraz inne substancje – w tym rakotwórczy benzopiren. 

Ze względu na skład chemiczny oraz warunki powstawania wyróżnia się dwa rodzaje smogu: klasyczny oraz fotochemiczny. Smog klasyczny występuje od listopada do lutego, czyli w okresie, w którym domy ogrzewane są poprzez spalanie węgla oraz innych paliw stałych. Smog fotochemiczny powstaje z kolei w miesiącach letnich, kiedy panuje wysoka temperatura oraz wzmożony ruch drogowy. Znacznie większym problemem jest jednak smog klasyczny, powstający podczas ogrzewania nieocieplonych domów jednorodzinnych. Na skutek tzw. „niskiej emisji” przekraczane są normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu – pyłu PM10, PM2,5 oraz benzopirenu. 

Pyły mogą składać się z cząsteczek popiołu, sadzy, pyłków roślin oraz startego ogumienia. Na ich powierzchni często osiadają inne substancje, w tym metale ciężkie, które mogą przenikać do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Szczególnie groźny jest benzopiren, kumulowany w organizmie i mający silne właściwości rakotwórcze. 

zestawy fotowoltaiczne

Skutki smogu

Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia każdego człowieka – a szczególnie dzieci, młodzieży w okresie rozwoju, osób starszych oraz kobiet w ciąży i alergików. Nawet u osób w pełni zdrowych kontakt ze smogiem może wywoływać stany zapalne, podrażnienie krtani i tchawicy oraz spojówek, a także zmęczenie. Wieloletni kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do rozwoju raka płuc, zatok, nerek, przełyku oraz gardła i krtani. 

Pyły mają możliwość przechodzenia przez ściany pęcherzyków płucnych, skąd trafiają do naczyń płucnych, a następnie do całego układu krwionośnego. W efekcie mogą wpływać na rozwój chorób serca, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu serca. 

Smog powoduje również szybsze starzenie się układu nerwowego, co przekłada się na zwiększone ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera i demencji. Wśród dzieci obserwuje się zaburzenia o podłożu nerwowym, jak np. autyzm, ADHD oraz skłonność do agresji. Dzieci narażone w okresie prenatalnym na wpływ smogu często chorują na zapalenia płuc i oskrzeli w wieku niemowlęcym. Efektem ekspozycji na smog bywa również niższy poziom inteligencji oraz skłonność do depresji. 

Smog może także bezpośrednio przyczynić się do śmierci. Powodem są choroby układu oddechowego oraz zaburzenia krążenia. Szacuje się, że każdego roku smog jest powodem kilkudziesięciu tysięcy przedwczesnych zgonów. 

Jak można walczyć ze smogiem?

Ze smogiem można walczyć na kilka sposobów. Jeśli zależy nam na zdrowiu, warto pomyśleć o zmianie nawyków oraz inwestycji w odpowiednie akcesoria i urządzenia: 

Maseczki antysmogowe

Maski antysmogowe są powszechnie dostępne w rozmaitych wariantach. Różnią się filtrami, żywotnością i rozmiarem, bez większego trudu znajdziemy więc dobrej klasy model o odpowiednim dla siebie designie. Specjalne maseczki antysmogowe tworzone są również dla rowerzystów czy biegaczy. 

Oczyszczacze powietrza

W przypadku zakupu oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na opcję przeciwsmogową. Urządzenie powinno być wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Jego wydajność należy dostosować do przestrzeni, która ma być filtrowana. 

Rośliny

Obecność roślin wpływa bardzo pozytywnie na czystość powietrza, ponieważ odfiltrowują one groźne Lotne Związki Organiczne, takie jak formaldehyd, benzen, ksylen, amoniak oraz toluen. Neutralizują także metale ciężkie: ołów miedź, kadm, cynk oraz dwutlenek węgla. Już w 1989 roku NASA opublikowała listę roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze. 

Środki transportu

Jeśli mamy taką możliwość, warto korzystać z komunikacji miejskiej bądź przesiąść się na rower. W ten sposób mamy realny wpływ na redukcję spalin do atmosfery. Wybór ten korzystnie wpłynie zarówno na środowisko, jak również zasobność naszego portfela. 

Ekologiczna energia – pompa ciepła

Instalacja pomp ciepła oraz zestawy fotowoltaiczne to przyszłość energetyki. Coraz większą popularnością cieszą się inteligentne domy, w których pompa ciepła zasilana jest fotowoltaiką (do wyboru są pompy gruntowe oraz powietrzne). Zastosowanie tych urządzeń nie powoduje emisji żadnych szkodliwych związków chemicznych czy innych substancji do atmosfery. Montaż pompy ciepła i ogniw fotowoltaicznych gwarantuje duże oszczędności oraz niezależność energetyczną.

Dodaj komentarz