Chemia

Co to jest soda kaustyczna i jakie ma zastosowanie?

soda kaustyczna w sadownictwie

Czym właściwie jest soda kaustyczna?

Mianem tym określa się wodorotlenek sodu, a więc substancję o bardzo silnych właściwościach drażniących. Ten popularny związek chemiczny idealnie łączy się z wodą, tworząc tak zwany ług sodowy, czyli wyjątkowo inwazyjną ciecz, która w odpowiednich stężeniach wykorzystywana jest choćby w czyszczeniu zbiorników, instalacji i różnego rodzaju powierzchni wymagających sterylnej czystości. Produkt wykorzystywany jest nawet w procesie czyszczenia uli dla pszczół. Soda kaustyczna równie dobrze łączy się z obecnym w powietrzu dwutlenkiem węgla. Z tego właśnie powodu należy ją przechowywać pod nadzorem w szczelnie zamkniętych zbiornikach czy pojemnikach.

soda kaustyczna w sadownictwie

Gdzie kupić wodorotlenek sodu?

Ze względu na swoje właściwości, sodę kaustyczną najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach, punktach dystrybucji lub bezpośrednio u producentów. Wówczas mamy gwarancję, że produkt posiada najwyższą jakość i zostanie sprzedany w sposób bezpieczny, nie stwarzający zagrożenia dla ludzi i środowiska. Informacje na temat sody kaustycznej można znaleźć na Portalu Produktowym Grupy PCC, gdzie istnieje jednocześnie możliwość złożenia zapytania o produkt, jego dostępność, cenę czy warunki dostawy.

Zastosowanie Sody Kaustycznej

Jak już wspomniano powyżej, zastosowanie sody kaustycznej w przemyśle jest praktycznie nieograniczone. Produkt znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle papierniczym, a także w produkcji różnego rodzaju barwników, oczyszczaniu i dezynfekcji w przemyśle farmaceutycznym i medycznym, czy nawet rolniczym, zwłaszcza w hodowli zwierząt. Ze względu na swoje właściwości oczyszczające, soda kaustyczna idealnie sprawdza się jako środek czyszczący choćby pomieszczenia gospodarskie, aparaturę udojową czy też zbiorniki do transportu i przechowywania wyrobów mleczarskich.
Soda kaustyczna znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, na przykład jako dodatek do dżemów, słodyczy, czy też innych produktów żywnościowych. Dodatkowo, jest to jeden z głównych składników wszelkiego rodzaju środków do oczyszczania i udrażniania rur kanalizacyjnych i innych instalacji rurociągowych.

Soda kaustyczna i kanalizacja

Jak już wspomniano powyżej, niezwykle szerokie jest spektrum zastosowania sody kaustycznej jako produktu oczyszczającego. W przypadku kanalizacji, czy to domowej czy przemysłowej, należy przygotować roztwór wodorotlenku sodu o następujących proporcjach – 100 gram sody kaustycznej na każdy litr wody. Po wlaniu takiej mieszanki do kanalizacji odczekać należy około 30 minut do momentu, aż chemia zacznie działać i udrożni zatkany przepływ.
Warto zawsze w pogotowiu mieć odpowiedni zapas (kilka kilogramów) sody kaustycznej, szczególnie jeżeli w budynku zamontowana jest stara instalacja kanalizacyjna bądź regularnie poddawana jest sporym obciążeniom. Uwaga – przed zastosowaniem, warto upewnić się co do materiału, z którego wykonane są rury. Niektóre tworzywa nie są dostatecznie odporne na działanie wodorotlenku sodu – jak choćby uszczelki wykonane z SBR, które tracą swoje właściwości w kontakcie z NaOh o stężeniu wyższym niż 25%.

Soda kaustyczna w budownictwie

Warto pamiętać o tym, że soda kaustyczna może sprawdzić się także w zastosowaniach budowlanych. Jak to możliwe? Otóż, ze względu na swoje właściwości czyszczące ten środek bardzo dobrze pasuje do zastosowań związanych z oczyszczaniem różnego rodzaju powierzchni. Przykładowo, podczas czyszczenia powierzchni drewnianych soda kaustyczna przyda się jako środek do ługowania wycieków żywicy.

Co to właściwie oznacza? Krótko mówiąc, ługowanie jest procesem w ramach którego dany materiał zmienia swój stan skupienia – ze stałego w ciekły. W tymże procesie, soda kaustyczna działa jako rozpuszczalnik, który ma za zadanie wymycie resztek pozostałej na powierzchni drewna żywicy. W rezultacie, drewno staje się znacznie czystsze i zdatne do użytkowania.

Środki ostrożności

Warto pamiętać, że niezależnie od szerokiego spektrum zastosowań w rożnych postaciach i stężeniach, soda kaustyczna jest substancją niebezpieczną. Wyjątkowo drażniąco działa zarówno na skórę jak i oczy. Zatem przy jakimkolwiek kontakcie z tym związkiem chemicznym należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków ochrony, takich jak rękawice ochronne oraz specjalną osłonę twarzy i oczu. W przypadku bezpośredniego kontaktu z sodą kaustyczną może dojść nawet do silnej reakcji alergicznej. Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy soda kaustyczna znajdzie się w przełyku, konieczne jest jej wypłukanie dużą ilością wody oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem. Należy pamiętać również o tym, aby nigdy nie należy wlewać wody do sody kaustycznej, ponieważ jest to niebezpieczne.

Dodaj komentarz