O tym, że wzrok jest bezcenny nie trzeba nikogo przekonywać, ale komfort prawidłowego widzenia docenią szczególnie osoby, które na co dzień muszą używać okularów czy soczewek kontaktowych. Laserowa korekcja wzroku to redukcja lub usunięcie wady wzroku, ale także bardzo istotna poprawa komfortu życia i bardzo często remedium na kompleksy i ograniczenia.
Specyfika laserowej korekcji wad wzroku
Laserowa korekcja wzroku to procedura, która ma zmienić tzw. refrakcję (siłę łamiącą) oka. W ten sposób doprowadza się do stanu normowzroczności albo zmniejsza się wadę refrakcji Obecnie w zabiegach korekcji wzroku stosuje się lasery ekscymerowe, które w przeciwieństwie, do urządzeń starszej generacji, nie wprowadzają dodatkowych aberracji (czyli np. zaburzeń kontrastu itp.). Takie lasery to m.in.:
- Laser Amaris 750S – nowoczesny, szybki, pozwala na skorygowanie 1 dioptrii w czasie 1,5 sekundy, nie wpływa na przedoperacyjne właściwości oka (poza korygowaną wadą), minimalizuje ryzyko niekorzystnych wrażeń wzrokowych.
- FEMTO LDV Z8 – laser femtosekundowy stosowany w mikrochirurgii okulistycznej, zapewnia wyjątkowo delikatną i precyzyjną pracę.
Zakres wad korygowanych operacją laserową oczu jest szeroki i obejmuje:
- krótkowzroczność od -0,5 Dsph do -10,0 Dsph,
- nadwzroczność od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph,
- astygmatyzm do 6,0 Dcyl
Dla pacjenta bardzo istotne jest również minimalne ryzyko powikłań (na poziomie poniżej 1%) oraz fakt, iż jest to zabieg całkowicie bezbolesny.
Przed zabiegiem
Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu laserowego usuwania wady wzroku wybraną metodą, musi przejść odpowiednie badania specjalistyczne oraz wywiad lekarski:
- ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria)
- autokeratorefraktometr (komputerowe badanie wzroku)
- pachymetria (badanie grubości rogówki)
- topografia/tomografia rogówki
- komórek śródbłonka rogówki,
- biometria (pomiar długości gałki ocznej)
- pupilometria (badanie wielkości źrenic w rożnych warunkach oświetlenia),
- aberrometria.
Po szczegółowym omówieniu wyników pomiarów lekarz specjalista potwierdza lub nie możliwość wykonania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. Wizytę kwalifikacyjną kończy ustalenie metody, która zostanie stosowana do korekcji oraz terminu zabiegu i zalecenia przed zabiegiem. Przed zabiegiem należy zastosować się do następujących zaleceń:
- 24 godziny przed operacją nie używać kosmetyków do twarzy i makijażu,
- 48 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać napojów alkoholowych.
Jeżeli stosuje się soczewki kontaktowe należy przestać używać: · miękkie – 2 tygodnie przez zabiegiem, · toryczne – 3 tygodnie przed zabiegiem, · twarde – 3 tygodnie przed terminu zabiegu.
Metody laserowej korekcji wad wzroku
Klinika Okulistyczna Oftalmika to jednym z najnowocześniejszych polskich ośrodków diagnostyki i chirurgii okulistycznej w którym można kompleksowo zająć się wzrokiem. Jednym z obszarów działalności jest laserowa korekcja wzroku przy wykorzystaniu najnowszych technologii i metod: 3D FemtoLASIK to delikatna operacja laserowa oczu przy użyciu wyjątkowo cienkich precyzyjnych cięć. Jest to zabieg bezbolesny i bezpieczny, a pacjent może uzyskać dobre widzenia już kilka godzin po korekcji. Atutem jest też bardzo szybki proces gojenia.
TransPRK (Trans-epithelial photorefractive keratectomy) – zabieg jednoetapowy laserem ekscymerowym, obejmuje mniejszy obszar niż w metodzie PRK, co zapewnia szybsze gojenie i redukuje dolegliwości bólowe. Nie ma tu potrzeby dotykania oka jakimkolwiek narzędziem. Metoda zalecana u pacjentów z nieregularnościami powierzchni zrębu rogówki, przy wcześniejszych korektach laserowych operacji dla osób uprawiających sporty kontaktowe.
LASEK (Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy) – metoda zalecana przy cienkiej rogówce oraz kiedy wykluczono korekcję innymi metodami. Pozwala na zachowanie nabłonka rogówki, co korzystnie wpływa na proces gojenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kropelkowym. Operacja obejmuje tylko nabłonek rogówki. Pacjent stopniowo osiąga prawidłowe widzenie w ciągu 2-4 tygodni.
Metoda PresbyMAX – stosowana u pacjentów ze starczozwrocznością, jest to metoda stosowana u osób dojrzałych , powyżej 45 lat, u których nie pojawiło się jeszcze zmętnienie soczewki (zaćma). Minimalizuje utratę kontrastu, skutkuje ostrością widzenia na wszystkich dystansach obuocznie, poprawia głębię ostrości.
Fotokeratektomia Terapeutyczna – PTK (Photo Therapeutic Keratectomy) – zabieg laserem ekscymerowym metodą fotoablacji, zalecany w leczeniu zmian rogówkowych. Poprawia ostrość wzroku, minimalizuje odczucia bólowe, światłowstręt, łzawienie. Zalety tej metody laserowej korekcji wzroku to także usunięcie lub redukcja niezborności nieregularnej, zaburzeń widzenia w nocy, rozszczepień światła i jednoocznego podwójnego widzenia.
Keratektomia Epi-Bowman (EBK) – delikatny zabieg korekcji laserowej, bez ingerencji w głębsze warstwy Bowmana, zastosowania metalowych narzędzi i substancji chemicznych. Po zabiegu czas regeneracji jest bardzo krótki, a dolegliwości bólowe minimalne. Metodę tę stosuje się przy bardzo cienkich rogówkach, małych wadach i u osób narażonych na częste urazy oka (np. uprawiające sporty kontaktowe).
Po laserowej korekcji wzroku – wskazania
Jak po każdym zabiegu należy zapewnić sobie spokój, relaks i unikać intensywnego wysiłku. Ważny jest odpoczynek dla oczu aż do zgojenia się rogówki w czasie właściwym dla danej metody laserowego usuwania wady wzroku. Ponadto w okresie po operacji należy:
- zrezygnować z makijażu przez ok. 2 miesiące,
- nie kąpać się w basenach, zbiornikach naturalnych (przez ok. 2 miesiące),
- unikać solarium i sauny, przez ok. 2 miesiące,
- na zewnątrz. zakładać okulary słoneczne z filtrem UV,
- nie Ćwiczyć na siłowni, nie uprawiać sportu (przez miesiąc).
Opinie pacjentów, którzy skorzystali z nowoczesnych zabiegów laserowej korekcji wzroku, są jednoznaczne – komfort prawidłowego widzenia albo znaczna redukcja wady są nie do przecenienia. Odłożenie okularów i soczewek do etui to jeden z najpiękniejszych momentów dla wielu osób, które potwierdzają, że dobry wzrok jest bezcenny.
Dodaj komentarz