Finanse

Ubezpieczenie mieszkania – porady

ubezpieczeone mieszkanie

Zakup nowego mieszkania to bardzo ważny moment w życiu, który jednak łączy się zwykle z obciążeniem finansowym w postaci kredytu hipotecznego. Niestety nawet w najnowocześniejszym budownictwie może dojść do pożaru, zalania, a czasem i kradzieży, co spowoduje zwiększenie wydatków związanych z nowym domem.

Wiele osób rezygnuje z polis zabezpieczających nieruchomość, uznając je za zbędny wydatek. Roczna stawka ubezpieczenia jest jednak zdecydowanie niższa niż koszty remontu zniszczonego mieszkania lub odkupienia skradzionych rzeczy. Ubezpieczone mogą zostać również kredyty hipoteczne, co gwarantuje spłatę kredytu nawet jeśli dojdzie do nieprzewidzianych wydarzeń, np. utraty pracy.

Warianty – na co należy zwrócić uwagę

Ubezpieczenie mieszkania i domu znajduje się w ofercie wszystkich większych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Stanowi rodzaj polisy majątkowej, której zakres ustalany jest z ubezpieczycielem w trakcie podpisywania umowy. Ubezpieczenie mieszkania może obejmować zarówno części stałe (podłogi, mury itd.), jak i ruchome (sprzęt AGD, RTV, biżuterię itp.).

Ubezpieczenie mieszkania gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, czy też kradzież. Firmy ubezpieczeniowe oferują również usługi dodatkowe, np. Assistance Domowy, który zapewnia m.in. pomoc ślusarza w razie zatrzaśnięcia. W Internecie można znaleźć kalkulatory polis, które porównują oferty różnych ubezpieczycieli.

Porównywarki i usługi online

Ubezpieczenie mieszkania to rozwiązanie, które gwarantuje właścicielowi nieruchomości odszkodowanie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak pożar, zalanie, czy też kradzież. Polisy tego typu oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Ich oferty różnią się jednak ceną i zakresem ochrony.

Najprostszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej polisy jest skorzystanie z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Na stronach tych znajduje się prosty formularz, który należy dokładnie wypełnić. Propozycje najlepszych ofert ubezpieczeń wyświetlają się już po kilkunastu sekundach. Wybraną polisę można zakupić od razu online, gdyż przeglądarka przekieruje nas na stronę danej oferty.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie mieszkania to nie jedyne rozwiązane, z którego mogą skorzystać właściciele nieruchomości. Większość banków oferuje klientom zaciągającym kredyt hipoteczny pakiety różnego rodzaju ubezpieczeń. Standardowa polisa mieszkaniowa (tzw. ubezpieczenie murów) jest wymagana przez wszystkie banki. Można ją jednak zakupić u wybranego przez siebie ubezpieczyciela.

Jeżeli osoba zaciągająca kredyt hipoteczny posiada wkład własny niższy niż 20 % wartości nieruchomości musi zakupić również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ubezpieczenie spłaty kredytu w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak utrata pracy, kalectwa, czy śmierć kredytobiorcy. Ubezpieczyciel przejmuje wówczas obowiązek spłaty kredytu.

Regulaminy a ubezpieczenie

Regulamin wypłaty ubezpieczenia znajduje się w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Ubezpieczyciele podają tam wiele ważnych informacji dotyczących między innymi sytuacji, w których klient nie otrzyma odszkodowania. Taka sytuacja będzie miała miejsce na przykład, jeśli do zniszczenia mieszkania doszło z powodu winy lub zaniedbania właściciela.

Fachowy doradca ubezpieczeniowy?

Ubezpieczenie mieszkania można dziś bardzo łatwo wykupić online lub offline, czyli udając się na spotkanie z przedstawicielem danej firmy ubezpieczeniowej. Zakup polisy przez Internet pozwala znacznie oszczędzić czas, ale nie sprawdzi się w przypadku osób, które posiadają niewielką wiedzę na temat rynku ubezpieczeniowego.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie z fachowym doradcą ubezpieczeniowym, który przedstawi najkorzystniejsze oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu polisa zostanie idealnie dostosowana do potrzeb i sytuacji życiowej danego klienta. Na spotkaniu omówione zostaną również dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia i lista wykluczeń.

Koszty i ceny ubezpieczeń

Opłacalność zakupu ubezpieczenia mieszkania jest bardzo duża i pomoże uniknąć wielu wydatków, jeśli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń. Koszt polisy zależny jest od wielu czynników i jest różny w przypadku każdego z ubezpieczycieli. Na cenę ubezpieczenia wpływ mają między innymi jego zakres, metraż mieszkania, rodzaje zabezpieczeń, a także oszacowanie ryzyka.

Dodaj komentarz