Finanse

Jaki vat obowi─ůzuje przy druku ksi─ů┼╝ek?

Drukowanie ksi─ů┼╝ki

Zar├│wno druk ksi─ů┼╝ek jak i ich sprzeda┼╝ wymagaj─ů uiszczania stosownej stawi VAT. Jak podkre┼Ťlaj─ů specjali┼Ťci z Ministerstwa Finans├│w, krajowe przepisy dotycz─ůce podatku VAT zawsze podlegaj─ů harmonizacji na poziomie unijnym. Tzw. dyrektywa VAT dotyczy wi─Öc tak┼╝e obk┼éadania podatkiem od warto┼Ťci dodanej druku ksi─ů┼╝ek oraz ich sprzeda┼╝y. Drukarnie maj─ů cz─Östo problem z okre┼Ťleniem, czy czynno┼Ťci polegaj─ůce na drukowaniu i oprawianiu ksi─ů┼╝ek oznaczonych numerami ISBN stanowi─ů dostaw─Ö towar├│w czy ┼Ťwiadczenie us┼éug. Nic te┼╝ dziwnego, ┼╝e kiedy pojawia si─Ö w─ůtpliwo┼Ť─ç, potrzebna jest indywidualna interpretacja konkretnych orzecze┼ä podatkowych. W razie jakichkolwiek w─ůtpliwo┼Ťci zwi─ůzanych ze stawkami VAT przy druku ksi─ů┼╝ek albo przy sprzeda┼╝y ksi─ů┼╝ek nale┼╝y kontaktowa─ç si─Ö z w┼éa┼Ťciwym organem administracji podatkowej.

Stawka VAT przy us┼éudze druku ksi─ů┼╝ek

Najcz─Ö┼Ťciej mamy do czynienia z takim przypadkiem:

Drukarnia wytwarza ksi─ů┼╝ki z w┼éasnych materia┼é├│w i surowc├│w, wydawcy dostarczaj─ů wy┼é─ůcznie tre┼Ť─ç w formie plik├│w komputerowych. Po wydrukowaniu, ksi─ů┼╝ki staj─ů si─Ö w┼éasno┼Ťci─ů nabywcy czyli wydawnictwa. W wyniku wykonywanych┬á przez drukarni─Ö czynno┼Ťci wytworzone zostaj─ů, z materia┼éu w┼éasnego, nowe produkty (ksi─ů┼╝ki), a nast─Öpnie prawo do rozporz─ůdzania tymi produktami (ksi─ů┼╝kami) przeniesione zostaje na nabywc─Ö (wydawc─Ö) jako w┼éa┼Ťciciela. Wykonana przez drukarni─Ö ksi─ů┼╝ka jest produktem gotowym i bez jakiejkolwiek dalszej obr├│bki mo┼╝e by─ç przedmiotem dystrybucji przez wydawc─Ö. Prawa autorskie do rozpowszechnianego dzie┼éa przys┼éuguj─ů wydawnictwu i/lub autorom. Nie przys┼éuguj─ů drukarni.

Taki charakter czynno┼Ťci przes─ůdza na gruncie ustawy o podatku od towar├│w i us┼éug, ┼╝e drukarnia dokonuje dostawy towar├│w, tj. dostawy ksi─ů┼╝ek posiadaj─ůcych numer ISBN lub ISSN, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i stosuje si─Ö stawk─Ö 5%.

Ale bywa i tak, ┼╝e do drukarni zg┼éasza si─Ö osoba planuj─ůca wydanie ksi─ů┼╝ki w ramach self publishingu ÔÇô kto┼Ť taki nie chce mie─ç do czynienia z po┼Ťrednikiem w postaci wydawnictwa i wszelkie formalno┼Ťci za┼éatwia sam. Je┼Ťli osoba taka nie zdecyduje si─Ö na wyst─ůpienie do Biblioteki Narodowej o przyznanie numeru ISBN to drukarnia musi doliczy─ç do ceny netto kwot─Ö podatku VAT w wysoko┼Ťci 23%. Szczeg├│┼éowo kwesti─Ö t─Ö reguluj─ů wpisy w pozycji 32 oraz 33 za┼é─ůcznika nr 10 do ustawy o VAT.

Jaka stawka VAT obowi─ůzuje przy sprzeda┼╝y ksi─ů┼╝ek ?

Tak┼╝e sprzeda┼╝ ksi─ů┼╝ek wi─ů┼╝e si─Ö z rozmaitymi komplikacjami na poziomie orzecze┼ä podatkowych. Najcz─Ö┼Ťciej jednak mamy do czynienia z nast─Öpuj─ůcymi przypadkami:

┬áVAT w wysoko┼Ťci 5% obowi─ůzuje, gdy sprzedajemy:

  • ksi─ů┼╝ki drukowane (wytworzone metodami poligraficznymi) oznaczone stosowanymi na podstawie odr─Öbnych przepis├│w symbolami ISBN
  • mapy wytwarzane metodami poligraficznymz wy┼é─ůczeniem ulotek
  • wydawnictwa w alfabecie BrailleÔÇÖa
  • ksi─ů┼╝ki drukowane z do┼é─ůczonymi no┼Ťnikami (np. p┼éytami) ale tylko wtedy, gdy no┼Ťnik jest w spos├│b ┼Ťcis┼éy i nierozerwalny zwi─ůzany z ksi─ů┼╝k─ů oraz zawiera utwory b─Öd─ůce uzupe┼énieniem tre┼Ťci ksi─ů┼╝ki. Oznacza to, ┼╝e faktycznie zapoznanie si─Ö z tre┼Ťci─ů/informacjami/przekazem ksi─ů┼╝ki mo┼╝liwe jest dopiero wtedy, kiedy si─Ögniemy i po ksi─ů┼╝k─Ö, i po no┼Ťnik. Ksi─ů┼╝ka i no┼Ťnik stanowi─ů wi─Öc jeden produkt o funkcji ksi─ů┼╝ki. Sytuacja ta dotyczy np. p┼éyt z ─çwiczeniami za┼é─ůczonych do podr─Öcznik├│w, p┼éyt z nagraniami utwor├│w opisanych w ksi─ů┼╝kach. Sam no┼Ťnik na p┼éycie jest niepe┼ény, nieprzydatny, niezrozumia┼éy
  • ksi─ů┼╝ki wydawane na dyskach, ta┼Ťmach i innych no┼Ťnikach oznaczonych stosowanymi na podstawie odr─Öbnych przepis├│w symbolami ISBN

VAT w wysoko┼Ťci 23% obowi─ůzuje, gdy sprzedajemy:

  • ksi─ů┼╝ki w postaci elektronicznej (e-book)
  • ksi─ů┼╝ki bez numeru ISBN

VAT w wysoko┼Ťci 8% obowi─ůzuje, gdy sprzedajemy:

  • czasopisma inne ni┼╝ specjalistyczne drukowane lub na no┼Ťnikach oznaczone symbolami ISSN, z wy┼é─ůczeniem wydawnictw, w kt├│rych nie mniej ni┼╝ 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodp┼éatne lub odp┼éatne og┼éoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe
  • zestaw sk┼éadaj─ůcy si─Ö z ksi─ů┼╝ki i no┼Ťnika, kt├│rego elementy nie s─ů ze sob─ů zwi─ůzane w spos├│b opisany powy┼╝ej

Stawka podatku VAT z ksi─ů┼╝kami o numerze ISBN

Nie powinni┼Ťmy uznawa─ç, ┼╝e zachodzi oczywisty zwi─ůzek przyczynowo-skutkowy mi─Ödzy nadaniem ksi─ů┼╝ce numeru ISBN a stawk─ů podatku VAT. ISBN jest nadawany zgodnie z zaleceniami normy PN ISO 2108:2006, natomiast VAT naliczany jest zgodnie z ustaw─ů o VAT, kt├│rej wytyczne mog─ů ulega─ç zmianom. Ustawa ta zak┼éada, ┼╝e aby mo┼╝na by┼éo zastosowa─ç zredukowan─ů stawk─Ö VAT na ksi─ů┼╝ki (5%), musz─ů by─ç spe┼énione ┼é─ůcznie dwa warunki:

  1. publikacja musi mie┼Ťci─ç si─Ö w odpowiednim zgrupowaniu PKWiU (58.11.1 lub 58.11.2)
  2. publikacja posiada numer ISBN nadany na podstawie odr─Öbnych przepis├│w.

UWAGA: numeracja PKWiU jest kategori─ů w─Ö┼╝sz─ů, a numeracja ISBN kategori─ů szersz─ů. Oznacza to, ┼╝e ka┼╝da ksi─ů┼╝ka mieszcz─ůca si─Ö w zgrupowaniu 58.11.1 lub 58.11.2 mo┼╝e by─ç oznaczona numerem ISBN, ale nie ka┼╝de wydawnictwo zwarte oznaczone numerem ISBN mie┼Ťci si─Ö w zgrupowaniu 58.11.1 lub 58.11.2.
Dlatego wszystkie w─ůtpliwo┼Ťci rozpoczynamy od ustalenia, w jakim zgrupowaniu PKWiU mie┼Ťci si─Ö dana publikacja.

Dodaj komentarz