W dzisiejszym świecie, produkty z polietylenu występują niemalże na każdym kroku. Najbardziej znanym sposobem użycia folii są oczywiście opakowania, jak choćby siatki na zakupy w sklepach spożywczych, ale warto pamiętać, że ten materiał używany jest również do innych celów.
Folia ldpe a hdpe – różnice
Czym właściwie jest polietylen? Na początek kilka słów o samym materiale. Jest to tworzywo sztuczne, które powstaje w procesie polimeryzacji etenu, a jego symbolem przemysłowym jest PE. Polietylen to materiał, który jest odporny na przenikanie pary wodnej i wilgoci (przepuszcza je w bardzo niewielkim stopniu). Dodatkowo, materiał ten zapewnia doskonałą odporność na działanie kwasów, zasad czy soli. Polietylen jest materiałem termokurczliwym, co umożliwia łatwe dostosowanie do użycia w konkretnym przypadku.
Dwa najpopularniejsze na rynku rodzaje folii poletylenowych to folia HDPE oraz folia LDPE. Dlaczego stosuje się rozróżnienie na dwa typy folii? Główna różnica polega na gęstości tego rodzaju materiałów, którą to informację odnaleźć można rozszyfrowując skróty nazw. Termin LDPE oznacza po prostu low density polyethylene, podczas gdy folia HDPE to high density polyethylene.
Większość ludzi ma do czynienia z foliami obydwu rodzajów praktycznie każdego dnia. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tych materiałów jest oczywiście wyrób torebek foliowych dla sklepów spożywczych. O ile darmowe reklamówki w sklepach to z reguły wyroby z HDPE, o tyle torebki płatne zazwyczaj wykonane są z LDPE. Z czego wynika ta różnica?
Odpowiedzi na to pytanie dostarczy rzut oka na parametry obu materiałów. Przede wszystkim, folia LDPE jest znacznie grubsza – jej grubość wynosi od 0,020 do 0,060 milimetrów, podczas gdy w przypadku HDPE jest to 0,006 do 0,050. W praktyce oznacza to po prostu znacznie wyższą wytrzymałość produktów wykonanych z LDPE na wszelkiego rodzaju ciężary. Z tego właśnie powodu, reklamówki wykonane z folii LDPE są płatne w sklepach, podczas gdy siatki z HDPE oferowane są zupełnie za darmo.
Oba rodzaje folii można łatwo rozpoznać po ich strukturze. Charakteryzująca się wysoką gęstością folia HDPE ma matową strukturę oraz wydaje dosyć wyraźny szelest przy dotykaniu. Z kolei folia LDPE daje się łatwo rozpoznać dzięki swojemu połyskowi oraz sporej rozciągliwości.
Czy wyrób torebek foliowych do sklepów to jedyne zastosowanie polietylenu? Nie! Dzięki swoim właściwościom, ten materiał może być stosowany również przy produkcji materiałów do żeglarstwa, wspinaczki czy nawet akcesoriów wędkarskich.Równie popularnym zastosowaniem folii polietylenowych są wszelkiego rodzaju izolacje, także budowlane. A pozostając przy branży spożywczej warto wspomnieć, że folie do przechowywania żywności również są wykonane z tego materiału.
Folia polietylenowa – rodzaje
Folia polietylenowa to jeden z najpowszechniej stosowanych na świecie materiałów. Oznacza to, że folia LDPE czy HDPE to nie jedyne przykłady wyrobów z polietylenu dostępne na rynku. Popularnym rodzajem folii polietylenowej jest takze LLDPE, czyli linear low density polietylene, który to wykorzystywany jest choćby w przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym, jak również budowlanym i spożywczym. Do najpopularniejszych produktów wykonanych z LLDPE należą rury do ogrzewania podłóg, folie typu stretch oraz wszelkiego rodzaju opakowania.
Innym przykładem zastosowania folii polietylenowych są choćby przedmioty wykonane z polimerów EEA, MAH czy EVA, który bardzo często wykorzystywany jest do produkcji pianek różnego rodzaju.
Produkcja folii najwyższej jakości
Artykuł ten powstał we współpracy z firmą Grala, wiodącym producentem folii LDPE oraz HDPE w Polsce. Od ponad 20 lat ta firma dostarcza rozwiązania dla polskiego i europejskiego rynku opakowań, stale utrzymując pozycję lidera w branży foliowej. W ofercie firmy Grala znaleźć można propozycje opakowań foliowych dla różnych gałęzi przemysłu, jednak oferta jest ciągle poszerzana o kolejne propozycje. Wyroby tego producenta cenione są za najwyższą jakość wykonania oraz za atrakcyjne ceny.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi