Montaż powietrznej pompy ciepła może być trafionym pomysłem, dzięki któremu wiele zyskasz. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania.
Gdy w grę wchodzą nowości, do zbudowania przekonania o opłacalności inwestycji konieczne są odpowiednie argumenty. Jeśli potencjalnego inwestora nie skłoni dostęp do odnawialnej energii, być może dobrym argumentem będzie obniżenie kosztów eksploatacji domu. Oto kilka korzyści, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Czym jest powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła jest stosunkowo prostym urządzeniem, które pozyskuje energię cieplną z otoczenia i przekazuje ją do domowego systemu grzewczego. Ten proces odbywa się za pośrednictwem czynnika roboczego, który transportuje cząsteczki energii pomiędzy jej źródłem a domowymi wymiennikami.
Po drodze czynnik przechodzi zmiany stanu skupienia, ciśnienia i temperatury, które (na bazie podstawowych zjawisk fizycznych) zwiększają możliwości pozyskiwania i wykorzystania ciepła.
W pompach powietrznych źródłem energii jest powietrze. Chociaż jest to najmniej efektywne ze wszystkich dostępnych mediów, jest też powszechnie dostępne. Nie ma tu potrzeby wykonywania skomplikowanych i kosztownych instalacji. Aby system funkcjonował bez zarzutu, wystarczy wentylator, kilka przewodów, skraplacz, parownik i sprężarka.
Jedną z nielicznych wad powietrznych pomp ciepła jest hałas, jaki generują. Dlatego przed zakupem i montażem warto dobrze się zastanowić nad ich lokalizacją.
Czy warto wybrać pompę ciepła do domu?
Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, musimy przeanalizować czynniki, które należy wziąć pod uwagę w przypadku takiej inwestycji. Z pewnością są one subiektywne, gdyż dla każdego wysoką wartość argumentacyjną będą miały inne cechy. Jest to też uzależnione od potrzeb, na przykład na ogrzewanie domu. Jeśli są one bardzo duże, koszt pompy ciepła i urządzeń uzupełniających może nie być zachęcający. Na co warto zwrócić uwagę?
Efektywność ogrzewania
Mogłoby się wydawać, że pozyskiwanie energii cieplnej z powietrza zimą nie zapewni dobrych efektów. W rzeczywistości jest inaczej.
Powietrzna pompa ciepła o odpowiedniej mocy będzie dostarczać energię cieplną przez całą zimę, o ile temperatury na zewnątrz nie spadną poniżej -25 stopni Celsjusza. W Polsce już od dawna nie notuje się takich spadków, a ocieplenie klimatu pozwala sądzić, że będzie jeszcze cieplej.
Nowoczesne pompy pracują z pełną wydajnością nawet przy 20-stopniowym mrozie. Mają też zabezpieczenia na wypadek, gdyby jednak było zimniej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zawsze będziesz mieć gorącą wodę w domu.
Rachunki za energię
Sprawność powietrznej pompy ciepła jest oznaczana współczynnikiem efektywności COP. W standardowych modelach urządzeń wynosi on około 3. Oznacza to, że ilość wyprodukowanej energii jest trzykrotnie wyższa, niż ilość energii włożonej.
W potocznym rozumieniu oznacza to produkcję na poziomie 300%, co jest niemożliwe w ujęciu zasad termodynamiki. Pomimo problemów z oznaczeniami faktem jest, że do wyprodukowania przez powietrzną pompę ciepła 3kW energii potrzeba jej 1KW. Oznacza to, że rachunek za prąd zmniejszą się o 2/3.
Powietrzne pompy ciepła w Szczecinie – http://www.cieplydom.szczecin.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzne-pompy-ciepla/
Komfort użytkowania
Powietrzna pompa ciepła praktycznie pracuje sama. Raz w roku należy powierzyć jej przegląd profesjonalnemu serwisowi. Poza tym urządzenie nie wymaga czyszczenia, dokładania paliwa czy inicjowania płomienia.
Koszty eksploatacji
Na koszty eksploatacji pompy ciepła składają się dwa czynniki: opłata za serwis i prąd wykorzystany do zasilania. Biorąc pod uwagę dwukrotnie wyższą produkcję można założyć, że utrzymanie pompy jest darmowe.
Łączenie z innymi urządzeniami
Odpowiednio dobrana pod względem mocy powietrzna pompa ciepła, zaspokoi potrzeby na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla 4-5 osób. Jeśli jednak potrzeby są wyższe, urządzenie bez problemu może współpracować z kotłem grzewczym, ogrzewaniem kominkowym czy fotowoltaiką.
Czas zwrotu inwestycji
Montaż pompy ciepła w Szczecinie, w którym specjalizuje się firma Ciepły Dom, będzie dużym atutem, jeśli w przyszłości zechcesz sprzedać dom. Innowacyjne i energooszczędne technologie oraz wykazywanie się proekologiczną postawą sprawiają, że wartość materialna budynku wzrasta. Dzięki temu z pewnością łatwiej będzie sprzedać nieruchomość i uzyskać za nią dobrą cenę.
Czas zwrotu inwestycji nie należy do krótkich, zwłaszcza w przypadku wydajnej pompy o sporej mocy. Bez względu jednak na wszystko, jest to inwestycja w przyszłość. A rosnące ceny prądu z pewnością zwiększą jej opłacalność.
Dodaj komentarz