Ewolucja technik stolarskich od zawsze wychodziła naprzeciw
problemom napotykanym na drodze rzemieślników. Tak, jak kiedyś
jednym z podstawowych narzędzi stolarskich w każdym warsztacie
był zestaw dłut i strugów, tak teraz żaden stolarz nie wyobraża sobie
swojej pracy bez frezarki. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.
Budowa frezarki górnowrzecionowej
Frezarka jest narzędziem, które pozwala nam obrabiać drewno poprzez skrawanie za pomocą frezu. Daje nam to możliwość uzyskania przeróżnych wzorów i kształtów krawędzi drewna oraz tworzenia w nim rowków, wpustów czy wrębów. To, w jakiej pozycji ułożone jest wrzeciono trzymające frez, klasyfikuje nam frezarkę na dolnowrzecionową, górnowrzecionową lub równowrzecionową. W frezarkach górnowrzecionowych wrzeciono ustawione jest nad stołem, a frez spotyka się z materiałem od góry.
Frezarki górnowrzecionowe do drewna w zależności od swych zastosowań, występują w różnych rozmiarach. Do prac na mniejszą skalę, gdzie potrzebna jest mobilność, lekkość i ręczna kontrola posuwu maszyny, wykorzystujemy małe frezarki górnowrzecionowe, które należą do grupy ręcznych elektronarzędzi. Natomiast do prac związanych z obróbką większych elementów materiału czy przy potrzebie wykonania frezowań o dużej powierzchni, wykorzystujemy stacjonarne frezarki górnowrzecionowe stołowe. Ten rodzaj frezarki umożliwia nam stabilne osadzenie obrabianego materiału na stole, co znacznie ułatwia nam pracę, optymalizując tym samym jej czas.
Podstawą każdej frezarki jest korpus, który zabezpiecza wnętrze oraz tworzy kształt i bazę urządzenia. Cała maszyna wsparta jest na metalowej podstawie. Do korpusu frezarki zamocowany jest stół roboczy, który umożliwia stabilne przymocowanie naszego urządzenia. Kolejnym elementem jest głowica z wrzecionem frezarskim, która przyczepiona jest do ramienia. W ramieniu znajduje się mechanizm opuszczania głowicy. Na ramieniu znajduje się też pulpit sterujący, umożliwiający sterowanie frezarką.
Zastosowanie frezarek górnowrzecionowych
Głównym zastosowaniem tego urządzenia jest frezowanie różnego rodzaju krawędzi. Dzięki możliwościom frezowania jakie daje ta maszyna, możemy wzbogacić nasz wyrób frezowaniem dekoracyjnym. Ten rodzaj frezowania jest stosowany najczęściej przy wyrobie schodów, balustrad czy ogrodzeń.
Frezarki górnowrzecionowe idealnie sprawdzą się podczas obróbki dużych powierzchni o długich krawędziach. Są niezbędnym wyposażeniem warsztatów, które produkują swe wyroby na szeroką skalę. Szczególnie sprawdzają się tam, gdzie występuje duża schematyczność i powtarzalność prac.
Tego rodzaju frezarki stanowią również wyposażenie mniejszych warsztatów stolarskich, gdzie stolarze podchodzą bardziej artystycznie do swych projektów. Frezarki górnowrzecionowe umożliwiają im bowiem tworzenie precyzyjnych i nietypowych kształtów frezowań.
Podsumowując: ten rodzaj maszyn do drewna stosuje się wszędzie tam, gdzie jest wymagana precyzja, dokładność i dobra ręczna kontrola prowadzenia, a praca jest wykonywana na dużych powierzchniach materiału.
Parametry frezarek górnowrzecionowych
Wybierając frezarkę należy zwrócić uwagę na jej parametry. Najważniejszym parametrem jest moc silnika, która będzie określać wydajność naszego sprzętu. Im jest ona wyższa, tym lepsza będzie wydajność frezowania. Oczywiście przy wyborze należy też mieć na uwadze to, do jakich celów potrzebny będzie nam tego rodzaju sprzęt. Jeżeli mamy niewielki warsztat stolarski, raczej nie będzie nam potrzebna frezarka o mocy 2000 W.
Do parametrów frezarek, na które warto zwrócić jeszcze uwagę należą:
- obroty wrzeciona
- głębokość frezowania
- maksymalna średnica frezu
- wymiary stołu roboczego
- sterowanie pedałem
- prześwit
- odciąg
- pneumatyczne opuszczanie głowicy
- możliwość ustawienia głowicy pod zadanym kątem
Frezarki górnowrzecionowe – ceny
Frezarki górnowrzecionowe to specjalistyczny sprzęt, który znacznie ułatwia pracę w warsztatach stolarskich. Dlatego też cena, jaką trzeba za nią zapłacić, nie jest niska. Ceny wahają się w zależności od różnego rodzaju parametrów, a przede wszystkim od tego, czy maszyna będzie nowa czy używana i mogą się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla większości z nas nie będzie to mały wydatek, dlatego warto dobrze zastanowić się przed kupnem odpowiedniego sprzętu.
Frezarka nowa czy używana? Co wybrać?
Oczywistym
kryterium, który znacząco wpłynie na dokonanie przez nas wyboru,
jest budżet. Jeżeli mamy ograniczone środki finansowe, a
potrzebujemy dużej, solidnej maszyny przemysłowej, to szukamy
frezarki używanej. Wcześniej jednak warto sprawdzić stan
techniczny maszyny. Najlepiej wykonać następujące czynności:
- ocenić czy nie ma bicia przy wrzecionie – to znaczy sprawdzić czy ruchy wrzeciona są koliste
- sprawdzić czy nie ma skrzywień na wałku wrzecionowym
- ocenić stan łożysk
- ocenić czy urządzenie spełnia wymogi bezpieczeństwa, a więc czy nie ma przebić prądu elektrycznego
Nowe, duże frezarki górnowrzecionowe są bardzo drogie, ale jeżeli nie ogranicza nas budżet to warto zaopatrzyć się w frezarkę CNC sterowaną cyfrowo. Kupując taki sprzęt będziemy mieć gwarancję, że urządzenie będzie sprawne i pozbawione usterek technicznych. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności to warto kupić frezarkę używaną, zwłaszcza jeżeli mamy pewność, że trafiliśmy na uczciwego sprzedawcę.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi