Przemysł

Maszyny czyszczące – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

centrum handlowe z maszynami do czyszczenia podłóg

Prowadzenie restauracji, zarządzanie sklepem, szkołą czy biurowcem wiąże się z koniecznością zadbania o wszystkie aspekty funkcjonowania obiektu, w tym również o utrzymanie porządku. Jest on niezbędny nie tylko dla zachowania estetyki, ale też często stanowi wymóg narzucany przez prawo. Dotyczy to szczególnie przepisów sanitarnych, jakim podlegają placówki gastronomiczne. Jak możesz usprawnić proces codziennego sprzątania w obiekcie? Wybierając maszyny czyszczące.

Zacznijmy od tego czym są i do czego służą maszyny czyszczące?

Pojęcie maszyny czyszczącej z pewnością nie wymaga długiego tłumaczenia. Urządzenia objęte tą nazwą są stosunkowo prostymi w budowie, zautomatyzowanymi konstrukcjami, które wykonują te same zadania, co sprzątaczka ze szczotką lub mopem. Czy w związku z tym można zakładać, że wydatek na takie produkty jest zbędny i korzystniejszym rozwiązaniem będzie zwiększenie liczby personelu? Odpowiedzią na to pytanie są dwa słowa – wydajność i dokładność.

Nawet najbardziej sumienny i doświadczony pracownik personelu sprzątającego nie ma tak dużej wytrzymałości fizycznej, aby wyczyścić podłogę w hali sportowej, kilkupiętrowym biurowcu czy hipermarkecie. Pod tym względem maszyny czyszczące są o wiele skuteczniejsze. Mogą szorować posadzkę w tym samym rytmie, z podobną siłą, miejsce przy miejscu i bez zmęczenia – przez wiele godzin. Nawet, jeśli wymagają obsługi operatora, jego rola sprowadza się do kierowania maszyną z siodełka lub prowadzenia jej za pomocą uchwytu.
Jakie są zalety tego rozwiązania? Do tych najważniejszych można zaliczyć:

 • bardzo dużą dokładność w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń,
 • możliwość osiągnięcia poziomu sterylności podłoża,
 • sprzątanie na sucho i mokro bez kontaktu pracownika ze środkami chemicznymi czy wodą,
 • wysoką wydajność przy niskich kosztach eksploatacji,
 • prostotę obsługi, bez potrzeby inwestowania w szkolenie pracowników.

Jako powód do wyboru tego rozwiązania można też dodać, że maszyny do czyszczenia podłóg Numatic, które oferują sklepy z maszynami do sprzątania w ciągu jednej godziny mogą posprzątać posadzkę o powierzchni 2000-3000 m2. Kilkuosobowej ekipie sprzątającej z pewnością zajęłoby to znacznie więcej czasu nie wspominając o tym, że zakup jednego urządzenia z pewnością jest atrakcyjniejszy kosztowo niż zatrudnienie na umowę o pracę kilku osób personelu.

Najważniejsze cechy przy zakupie maszyny? 

Maszyny czyszczące produkowane przez angielską firmę Numatic są dostępne w wielu wariantach. Różnią się one nie tylko możliwościami, jak i parametrami technicznymi. Dlatego przed zakupem należy realnie ocenić potrzeby obiektu oraz dopasować do nich odpowiednie urządzenie. Pierwszym krokiem jest wybór pomiędzy zamiatarką i maszyną do szorowania na mokro

Pierwsza sprawdzi się przede wszystkim na suchych gładkich powierzchniach oraz tam, gdzie podłoże nie ma kontaktu z wilgocią. Może to być np. korytarz biurowca na wyższym piętrze. Z kolei maszyny do czyszczenia podłóg na mokro są niezbędne w szpitalach, gastronomii, halach sportowych oraz wszędzie tam, gdzie jest konieczne utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Parametry wydajnościowe maszyny

Wszystkie maszyny czyszczące mają podobną budowę i zasadę działania. Nie są jednak takie same. Do różnic, które wpłyną na efektywność ich wykorzystania zaliczają się parametry techniczne. To one powinny być przede wszystkim brane pod uwagę przy wyborze urządzenia Numatic. Zaliczają się do nich:

 • wydajność teoretyczna,
 • szerokość czyszczenia,
 • rodzaj, średnica i obroty szczotki,
 • rozmiar pada,
 • moc silników szczotki i ssawy,
 • pojemność zbiorników,
 • sposób zasilania (kablowe lub akumulatorowe),
 • długość przewodu zasilającego lub
 • pojemność i czas pracy baterii.

Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe, takie jak zapasowe szczotki czy baterie.

Jakość wykonania maszyny

Jakość wykonania, jaką charakteryzują się maszyny czyszczące, ma duże znaczenie dla okresu ich żywotności. Oczywistym jest, że wydatek kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych wiąże się z oczekiwaniem długiej, niezawodnej pracy. Produkty Numatic powstają z najsolidniejszych materiałów, począwszy od stelaża ze stali nierdzewnej, a skończywszy na wydajnym i wytrzymałym silniku. Każdy detal urządzenia jest dopasowany tak, aby najlepiej spełniał swoje zadania i był odporny na powstawanie usterek.

Producent i wiążąca się z nim gwarancja

Wybierając maszyny do czyszczenia podłóg nie sposób nie zwrócić uwagi na ich producenta. Renomowane marki nie utrzymują się na rynku i nie zdobywają swojej popularności bez powodu. Osiągnięcie pozycji lidera zobowiązuje, dlatego firmy takie jak Numatic systematycznie dbają o najwyższą jakość swoich produktów. Potwierdzeniem wysokich standardów jest roczna gwarancja na wszystkie maszyny czyszczące Numatic. Oznacza to, że zakup jednego z modeli jest równoznaczny z zapewnieniem jego niezawodności.

Cena maszyny czyszczącej

Dla wielu osób, które zastanawiają się nad nabyciem maszyn czyszczących do firmy, z pewnością ważnym czynnikiem będzie ich cena. Ze względu na funkcjonalność i możliwości nie są to urządzenia tanie, szczególnie w przypadku modeli samojezdnych. Te osiągają wartość samochodu średniej klasy. Nie oznacza to jednak, że trzeba się decydować na produkt z najwyższej półki cenowej. 

W małych biurach doskonale zdają egzamin szorowarki i polerki za kilka tysięcy złotych. Firma sprzątająca, która usługowo wykonuje takie prace, z pewnością błyskawicznie odzyska zainwestowane pieniądze zwłaszcza, że dzięki automatom wykona zlecenia szybciej i dokładniej. Natomiast sprzątanie obiektów wielkopowierzchniowych wymaga zatrudnienia rzeszy pracowników, których pensje, ubezpieczenia i różne dodatki pochłoną znacznie większe kwoty niż profesjonalne maszyny czyszczące.

Możliwość zakupu części zamiennych

Nawet najlepsze maszyny do czyszczenia podłóg są tylko urządzeniami, które co pewien czas wymagają konserwacji lub wymiany wyeksploatowanych elementów. Dlatego ich zakup powinien być poprzedzony rozeznaniem na temat dostępności części zamiennych. W przypadku modeli Numatic są one równie popularne, jak same maszyny, a nabycie odpowiedniej szczotki czy pada nie stanowi żadnego problemu.

Dodaj komentarz