Czujniki ruchu i zdalne kamerki, żarówki z WiFi, rolety, które samodzielnie się otwierają i zamykają, sterowanie z daleka ogrzewaniem i chłodzeniem domu — nie takie rozwiązania można zainstalować w Smart Home. Marzenie o inteligentnym domu, w którym bezpiecznie czują się lokatorzy jest w zasięgu ręki. Smart home to także miejsce, w którym można bez wstawania z kanapy wyłączyć lub włączyć światło albo w najbardziej romantycznym momencie randki uruchomić muzykę. I nie trzeba do tego wielkiej rewolucji. Można zacząć od małych zmian, które sprawią, że zwyczajny dom zmieni się w dom smart.
Smart home — jak zacząć, co kupić na początek?
Wiele zmian, także tych w domu, zaczyna się od małych kroków. Od czego zacząć zmianę domu w smart home? Niektóre udogodnienia są mało kosztowne i nie wymagają wprowadzania dalekosiężnych zmian. Można zacząć od sterowania ogrzewaniem w domu. Wystarczy termostat z dodatkowych osprzętem, którego cena jest przystępna i przekona niejednego właściciela lokum do porzucenia ciągłego ręcznego kontrolowania temperatury.
Dzięki termostatom do smart home można nawet podzielić dom na strefy i zmieniać temperaturę w różnych pomieszczeniach. Wielu zaczynających ze smart home myśli o tym, by sterować zdalnie roletami i oświetleniem. To funkcja, która nie tylko podnosi komfort mieszkania, ale także zwiększa bezpieczeństwo.
Często wyjeżdżasz i mieszkanie stoi puste? Dzięki żarówkom smart LED i zautomatyzowanym roletom można włączać światło i unosić rolety, tworząc wrażenie, że w mieszkaniu jednak ktoś jest. Rolety mogą także samoczynnie opadać, kiedy włącza się telewizor. Automatyczne zasuwanie okna poprawia widoczność ekranu w słoneczny dzień.
A zwykłe żarówki z czujnikami ruchu? One też są smart! Jeśli wstaniesz w nocy, by dojść do łazienki, czujnik ruchu wykryje to i oświetli drogę przez przedpokój.
W sklepach z zaawansowanymi urządzeniami do smart home dostępne są także proste w montażu kamerki z czujnikami ruchu. Mogą być obsługiwane za pomocą WiFi i aplikacji w laptopie i smartfonie. Dzięki nim w pracy czy na urlopie wiesz, czy po domu nie kręci się niechciany gość.
Automatyzacja — czym jest i kiedy możemy ją stosować?
Rolety okienne unoszące się, kiedy wstajesz do pracy, kamerka nagrywająca i reagująca na ruch lub na sygnał wysyłany z laptopa, żarówki z WiFi, które można uruchamiać, będąc setki kilometrów od domu — to wszystko sprawia, że automatyzacja domu nie musi być trudna i nie wymaga generalnego remontu. Nowe generacje urządzeń umożliwiają przeobrażenie każdego domu w smart home.
Chcesz nowy domofon albo czajnik? Teraz wiele urządzeń domowych jest zautomatyzowanych i co najważniejsze — są one coraz tańsze, czyli bardziej dostępne dla przeciętnego właściciela domu. Można przebierać w urządzeniach i dobierać je pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Różnego rodzaju kamerki, czujniki, przełączniki, włączniki czy moduły można dowolnie montować i konfigurować samodzielnie, a przy tym często nie wymagają one posiadania żadnej centralki. Wystarczy urządzenie z popularnym systemem operacyjnym i sprawna sieć WiFi.
W jakie smart akcesoria możemy wyposażyć nasz dom?
Od czego zacząć, kupując akcesoria do smart home? Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnych oczekiwań, a rynek oferuje tyle akcesoriów do smart home, że z pomocą sprzedawcy dobrego sklepu internetowego nie sposób ich nie zamontować.
Bezpieczniej w domu
Wielu początkujących zaczyna od zakupu bezprzewodowych inteligentnych czujników ruchu, które przeobrażą zwykły dom w inteligentny dom sterowany za pomocą telefonu z podłączeniem do Internetu! Czujnik nie potrzebuje nawet zasilania z sieci elektrycznej, bo jest wyposażony w wydajne baterie. Można go więc zamontować w dowolnym pomieszczeniu i monitorować to, co dzieje się w domu, kiedy jest pusty. Wiadomości o ewentualnym ruchu w pomieszczeniu wysyła na aplikacje w telefonie. To sprawny domowy system alarmowy!
Sterowanie urządzeniami
Lubisz ciepło w domu i zdrowy mikroklimat? Czujnik temperatury i wilgotności jest sterowany za pomocą telefonu i wysyła informacje do modułów sterujących ogrzewaniem. Możesz więc dogrzać mieszkanie, jeśli wracasz z pracy albo urlopu lub zmniejszyć temperaturę, gdy dom za bardzo się nagrzeje. Różne sprzęty w smart domu obsłuży też pilot bezprzewodowy. Za jego pomocą kontrolować można wiele urządzeń i jest alternatywą dla aplikacji telefonicznej. Prosto można go sparować także z innymi urządzeniami, nie tylko tymi nowoczesnymi z serii „smart”. Jeśli chcesz zwykłe urządzenie zamienić w urządzenie inteligentne, możesz kupić inteligentny smart zasilacz. Podłączone do niego urządzenia można kontrolować poprzez aplikację dostępną na dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych używanych w urządzeniach mobilnych. Świetnie współpracuje z Amazon Alexa i Google Home, a do tego można go zabierać ze sobą.
Zacznij od małych zmian – smart żarówka
Dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze do końca nie wiedzą, od czego zacząć smart home i czy na pewno jest to rozwiązanie dla nich, jest inteligentna smart żarówka LED, w której można ustawiać jasność albo barwę światła bez ruszania się z ulubionego fotela. Energooszczędna i przyjazna dla środowiska żarówka nie tylko ma sterowanie głosowe i poprzez aplikację, jest kompatybilna z Google i Alexą, ale także jest oszczędna!
Żarówkę z WiFi można też sparować z czujnikiem drzwi, a będzie włączać się za każdym razem, gdy ktoś je otworzy. Jedna żarówka to za mało? Możesz kupić kilka i obsługiwać je z domu lub zdalnie. Inteligentny dom jest opcją dla każdego, kto lubi zmieniać swoje życie na prostsze i ciekawsze jednocześnie.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi